Projekt  ,, Trzecia młodość- inicjatywa, wyzwania, integracja” - REZULTATY PROJEKTU

Maj 2018

25.05.2018 Dzień Matki

25 maja w przededniu Dnia Matki w stołówce DPS wystąpił chór z Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. Panie zaprezentowały liczne utwory biesiadne, w których nie zabrakło także piosenek o matce. Mieszkańcy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania, a po występie był czas na rozmowy i słodki poczęstunek.

 

galeria


18.05.2018 XIII Święto Konwalii w Psarach

Jak co roku kilkuosobowa grupa mieszkańców naszego Domu wzięła udział w Święcie Konwalii - zabawie organizowanej przez DPS w Psarach. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy. Oprócz tego, miała odbyć się zabawa taneczna. Jednak ze względu na nagłą zmianę pogody – ulewnego deszczu - do tego nie doszło . Mieszkańcy nie do końca zadowoleni wrócili do domu.

 

galeria


Kwiecień 2018

30.04.2018 Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na kilka dni przed Narodowym Świętem uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybyła do nas grupa uczniów ze szkoły Podstawowej w Skarszewie. Młodzież zaprezentowała montaż słowno- muzyczny przybliżający fakty i klimat tamtych czasów (1791 r.) Przez cały program przewijała się pieśń "Witaj majowa jutrzenko", którą podchwytywali też widzowie. Miłym akcentem były biało- czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów przypięte do ubrań naszych mieszkańców.

 

galeria


26.04.2018 Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi więc także w naszym Domu zostało zorganizowane spotkanie, którego celem było uwrażliwienie na sprawy środowiska naturalnego i ochrony przyrody. Gościem specjalnym była pani leśnik Joanna Zalejska- Niczyporuk, na co dzień pracująca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Pani Joanna wyświetliła prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie z okazji Dnia Ziemi, a później film przyrodniczy pt."Pełzająca mądrość" o polskich gadach. Na koniec były zagadki przyrodnicze. Dzięki spotkaniu wszyscy mogli sobie przypomnieć i uświadomić, że wszyscy są odpowiedzialni za naszą planetę i każdy- w miarę możliwości- może ją chronić choćby przez mniejsze zużywanie energii elektrycznej czy wody oszczędzając tym samym zasoby naturalne Ziemi.

 

galeria


18.04.2018 Dzień węgierski

Tym razem z cyklu "Nasi sąsiedzi" obchodziliśmy Dzień węgierski. Mieszkańcy obejrzeli prezentację multimedialną z najważniejszymi wiadomości o kraju naszych bratanków oraz zdjęcia najpiękniejszych zakątków Węgier. Druga prezentacja zapraszała do wirtualnego zwiedzania węgierskiej wsi- skansenu Holloko. Okazało się, że życie i tradycje mieszkańców nie odbiegają wiele od polskich zwyczajów. Uwieńczeniem spotkania była degustacja węgierskiej zupy gulaszowej- oczywiście z dodatkiem papryki: świeżej i przyprawy. Klimatu dopełniała muzyka- dźwięki czardasza i cygańskiej kapeli.

 

galeria


11.04.2018 Z wizytą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu

Początek kwietnia związany jest z rocznicą śmierci wielkiego papieża Polaka- świętego Jana Pawła II. Z tej okazji została zorganizowana wycieczka do kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego, by zwiedzić wystawę portretów Jana Pawła II oraz obejrzeć pokój, w którym przebywał papież w czasie swej pielgrzymki do Kalisza w 1997 roku. Grupę naszych mieszkańców oprowadzał jeden z kleryków opowiadając wiele ciekawych historii związanych z seminarium, studiami teologicznymi i oczywiście z samym papieżem. Duże wrażenie na mieszkańcach zrobiły podobizny św. Jana Pawła II autorstwa pani Karoliny Szyman- Piórkowskiej. Wykonała je ona na podstawie fotografii Grzegorza Gałązki. Wizycie naszych mieszkańców towarzyszyła też wspólna modlitwa z klerykami w seminaryjnej kaplicy oraz poczęstunek.

 

galeria


10.04.2018 Wiosenne spotkanie

Po zimie nadeszły już piękne, słonecznie dni, więc z tej okazji zostało zorganizowane spotkanie, aby uczcić nadejście wiosny. Gościem spotkania była pani Elżbieta Siarkiewicz, która prowadziła gawędę o budzącej się do życia przyrodzie, tradycjach związanych z wiosną, Wielkanocą, i wielu innych interesujących sprawach. Opowieści przeplatane były muzyką- utworami klasycznymi, jak i piosenkami, do których pani Ela akompaniowała na pianinie. Do programu włączyły się też panie terapeutki, które czytały wiersze przygotowane w formie listów od wiosny. Spotkaniu towarzyszyła mini- wystawa haftów o tematyce kwiatowej wykonanych przez panią Siarkiewicz.

 

galeria


Marzec 2018

28.03.2018

W dniu 28 marca odbyło się spotkanie wielkanocne mieszkańców z Panią dyrektor i kierownikami działów. Na początku Pani dyrektor złożyła zgromadzonym życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiejnocy. Następnie wszyscy mogli wysłuchać i obejrzeć prezentację multimedialną przypominające już zapomniane i nadal obowiązujące tradycje Wielkiego Tygodnia. Ostatnim punktem programu był poczęstunek przygotowany dla mieszkańców przez dział socjalno-terapeutyczne. Spotkanie odbyło się w życzliwej i przyjaznej atmosferze.

W godzinach popołudniowych odbyło się także spotkanie z kółkiem misyjnym z Parafii Św. Józefa, które we wspólnej modlitwie wprowadziło mieszkańców w nastrój świąteczny.

 

galeria


22.03.2018

W dniu 22.03 odwiedziła nas młodzież ze Szkoły w Żelazkowie. Młodzi artyści zaprezentowali się w repertuarze Anny Jantar, Karin Stanek, Zdzisławy Sośnickiej i innych polskich, lubianych artystów. Na zakończenie nasi mieszkańcy mogli stoczyć rozgrywki warcabowe z uczniami. Poranek upłynął jak zawsze miło.

 

galeria


16.03.2018

W dniu 16.03 przyszli do nas mili goście z Ochotniczego Hufca Pracy. Dziewczęta przygotowały koncert piosenek współczesnych wykonawców, który zachwycał melodyjnością i energią. Młodzież została przygotowana do występu przez Panią Iwonę Woźniak i Panią Kingę Karolak. W trakcie spotkania mieszkańcy zostali także poczęstowani ciasteczkami przywiezionymi przez naszych gości. Poranek upłynął wszystkim w ciepłej i miłej atmosferze.

 

galeria


DZIEŃ FRANCUSKI

Francja to kolejny kraj w Europie, któremu poświęcone zostało spotkanie z cyklu Nasi Sąsiedzi. Na wstępie mieszkańcy wysłuchali istotnych informacji na temat Francji, a następnie obejrzeli krótki film o najpiękniejszych zabytkach tego kraju. Całej imprezie towarzyszyła muzyka francuska, w ubranej w kolory Francji kawiarni, a gwoździem programu były naleśniki - crepes suzette .

 

galeria


08.03.2018

W dniu 8. marca w naszym Domu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji mieszkańcy mogli posłuchać poezji i piosenek na temat kobiet , dam, bab i pań oraz miło porozmawiać przy słodkim poczęstunku.

 

galeria


08.03.2018

Z okazji Dnia Kobiet w naszym Domu wystąpił zespół Piwoniczanki. Panie zaprezentowały się w ludowo-biesiadnym repertuarze przy akompaniamencie akordeonu, bębna i klarnetu. Wielokrotne bisy i wspólne śpiew sprawiły, że poranek był nadzwyczaj radosny. Na koniec był czas na miłe rozmowy przy słodkim poczęstunku.

 

galeria


05.03.2018

W dniu 05.03. br odbyły się w Domu Pomocy Społecznej warsztaty z decoupage, przeprowadzone przez Panią Magdalenę Decker. Grupa mieszkańców ozdobiła wielkanocne jajka. Wykonane ozdoby ozdobią wnętrza naszego Domu.

 

galeria


05.03.2018

W dniu 5. marca z wizytą duszpasterską przybył do nas biskup Łukasz Buzun. Spotkanie rozpoczęło się od słowa skierowanego do mieszkańców zgromadzonych w kaplicy i przed telewizorami. Następnie biskup spotkał się z mieszkańcami w pokojach błogosławiąc i rozmawiając z chorymi. Na koniec spotkał się z radą mieszkańców i pracownikami. Spotkanie zakończyło się Błogosławieństwem Bożym.

 

galeria


starsze >>>