Projekt  ,, Trzecia młodość- inicjatywa, wyzwania, integracja” - REZULTATY PROJEKTU

Sierpień 2019

28.08.2019 "Na ludową nutę" - już po raz czwarty w DPS.

Już po raz czwarty - 28 sierpnia odbył się w naszym Domu piknik „Na ludową nutę”. Była to zabawa integracyjna dla zaprzyjaźnionych z kaliskim DPS domów pomocy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również :Tomasz Rogoziński – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych w Kaliszu, Eugenia Jahura – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu, dyrektorzy przybyłych dps-ów oraz przedstawiciele innych instytucji zaprzyjaźnionych z kaliskim Domem Pomocy. Uczestnicy imprezy mieli możliwość spędzenia uroczych chwil na świeżym powietrzu, delektując się specjałami swojskiej kuchni, jak również kosztując potrawy z różnych regionów Polski przygotowane na konkurs kulinarny. Również konkurs na strój ludowy poszczególnych regionów kraju wywołał duży zachwyt, a prezentujący go uczestnicy wyglądali jak prawdziwi modele na wybiegu. Chwile wspólnej integracji umilali wszystkim zaproszeni artyści m.in. zespół śpiewaczy „Ale Babki ” reprezentujący ludową tradycję artystyczną z terenów powiatu kaliskiego, „Piwoniczanki” oraz Zespół ze Związku Emerytów i Rencistów z Żelazkowa. Do tańca przygrywał Henryk Orczykowski. W przerwach odbyły się konkursy zręcznościowe.

 

galeria


23.08.2019 Zwiedzanie Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu

W miesiącu lipcu rozpoczęliśmy cykl spotkań pod hasłem Kaliskie kościoły. 23. sierpnia mieliśmy okazję zwiedzić Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego - kościół Jezuitów w Kaliszu. Towarzysząca nam pani Elżbieta Siarkiewicz – przewodnik kaliski – przybliżyła naszym mieszkańcom wraz z ks. Andrzejem historię kościoła, zakonu Jezuitów oraz dzieł sztuki znajdujących się w kościele. Kolejnym etapem zwiedzania był ogród przynależący do kościoła. Na koniec spotkania mieszkańcy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, w trakcie którego wymieniali się własnymi spostrzeżeniami na temat zwiedzanego sanktuarium.

 

galeria


Lipiec 2019

Droga Pani Oddziałowa, Pani Halinko,

Ostatnie dni napawały nas smutkiem i bólem z powodu Twojej nieobecności w Domu Pomocy Społecznej, tak nagłej i przedwczesnej, tyle spraw i rozmów nie dokończonych, ale przede wszystkim z powodu cierpienia Twego i Twoich bliskich. Wierzymy, że ofiarowałaś swoje cierpienie dla innych, jak każdego dnia to czyniłaś. Byłaś na dyżurze zawsze pierwsza, czekałaś na nas. Pogodna, pełna pokoju i z sercem na dłoni. Przez 45 lat pracy jako pielęgniarka to prawie pół wieku bycia dobrą Samarytanką – starałaś się tworzyć dom jak najlepsza Matka…

Jako Dyrektor z pracownikami i My, Twoje Koleżanki i Koledzy z pracy, a przede wszystkim mieszkańcy naszego Domu, swoją modlitwą i towarzyszeniem w ostatniej ziemskiej drodze, pragniemy Ci złożyć hołd i oddać dług wdzięczności, za wszystko co dla nas czyniłaś. Wierzymy, że to tylko przejście na drugą stronę, tę lepszą, bo przecież czytamy w Piśmie Świętym, że w niebie odpoczniemy po trudach ziemskiego życia.

Zdajemy sobie sprawę, że nie ma ludzi idealnych. Przepraszamy Ciebie za wszystko co nie było dobrem z naszej strony i ufamy, że Ty zasłużyłaś na Niebo, starałaś się pokazywać nam Niebo swoją życzliwością, uprzejmością i nieustanną pomocą. Pomagaj nam dalej i czekaj na nas w Niebie. Pamięć o Tobie, Pani Halinko nie ustanie w naszych sercach i modlitwach, bo dobrych ludzi się nie zapomina…..

Odpoczywaj w Pokoju...

 

galeria


Czerwiec 2019

26.06.2019 Otwarcie zmodernizowanej kuchni i pralni w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

W dniu 26 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej kuchni i pralni w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Roboty budowlane obejmowały m.in. wymianę instalacji CO, wodno-kanalizacyjnej, wentylacji i elektrycznej oraz roboty rozbiórkowe, murarskie, posadzkarskie, tynkarskie, płytkarskie i instalacyjne, wykonano izolacje ścian chłodni. Przeprowadzone prace miały na celu przystosowanie remontowanych pomieszczeń do prawidłowego stanu technicznego i wymogów nowej technologii. Pomieszczenia zostały częściowo doposażone, m.in. w pralnico - wirówki i suszarkę przemysłową, regały, okapy. Łączny koszt inwestycji wyniósł 1.654.807,00 zł. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Prezydent Miasta Kalisza, p. Krystian Kinastowski wraz z zaproszonymi gośćmi. Z okazji otwarcia kuchni w ogrodzie DPS zorganizowany został letni piknik dla mieszkańców Domu i pozostałych zaproszonych jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza. Uczestnikom pikniku dopisała pogoda i nie opuszczał ich dobry humor. Zebranym czas umilał występ wokalistów z „Piano Song” oraz pana Henryka Orczykowskiego.

 

galeria


26.06.2019 WIANKI W SKĘCZNIEWIE

W dniu 26. czerwca grupa mieszkańców pojechała do Skęczniewa na wianki. Było jak zwykle dużo radości, konkurs na najpiękniejszy wianek, strój bajkowy, oraz konkurs malarski, a także dużo tańca i muzyki.

 

galeria


18.06.2019 Piknik w ogrodzie różanym w Marszałkach

W dniu 18.czerwca mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w corocznej imprezie „Piknik w ogrodzie różanym w zaprzyjaźnionym DPS w Marszałkach. W tym roku spotkanie przebiegało w klimacie Unii Europejskiej, ponieważ każdy z Domów przygotował strój regionalny danego państwa europejskiego oraz potrawę charakterystyczną dla danego kraju. Spotkaniu towarzyszyła zabawa taneczna oraz poczęstunek.

 

galeria


14.06.2019 Kabarety z dawnych lat

Pracownikami Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu w dniu 14.06, przygotowali dla mieszkańców DPS prezentację multimedialną o znanych kabaretach, których działalność przypadała na lata 70-te i 80- te XX wieku. Szczególną uwagę poświęcono kabaretowi „Dudek” i jego największym gwiazdom: Edwardowi Dziewońskiemu, Irenie Kwiatkowskiej, Janowi Kobuszewskiemu i innym znakomitościom. Fragmenty nagrań archiwalnych przypomniały atmosferę dawnych lat i wywołały falę wspomnień i wzruszenia.

 

galeria


12.06.2019 Wystawa prac plastycznych "Kaliskie w pejzażu"

Kilkoro mieszkańców naszego Domu wzięło udział w XIII Regionalnym Konkursie Plastycznym organizowanym corocznie przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu. Jego współorganizatorem był Warsztat Terapii Zajęciowej w Kaliszu, a adresatami były osoby z niepełnosprawnością z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Zakładów Aktywizacji Zawodowej oraz innych placówek rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Dwie panie z naszego Domu otrzymały wyróżnienie i nagrodę.

 

galeria


08.06.2019 Koncert piosenki letniej

Grupa studentów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu przygotowała dla mieszkańców naszego Domu koncert piosenki letniej. Wykonaniu towarzyszył akompaniament instrumentów perkusyjnych, które studenci rozdali mieszkańcom. Widowni podobała się m.in. „lokomotywa” studentów do utworu „Jedzie pociąg z daleka” , a mnóstwo śmiechu dostarczyło wspólne wykonane, w nowej, żywiołowej aranżacji, piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”. Na zakończenie wszyscy seniorzy otrzymali piękne kwiaty samodzielnie wykonane przez studentów.

 

galeria


04.06.2019 Lody

W dniu 04.czerwca grupa mieszkańców udała się do kawiarni, przy kaliskim ratuszu,by w uroczej atmosferze rynku zjeść lody i wypić kawę. Przyjemny cień przy kawiarni dawał ukojenie w gorący dzień, a humory dopisywały. Już wkrótce kolejna wyprawa na starówkę.

 

galeria


Maj 2019

31.05.2019 Biesiada Pierogowa

W piękne piątkowe popołudnie delegacja mieszkańców DPS wzięła udział w X Biesiadzie Pierogowej organizowanej przez Dom Kombatanta w Kaliszu. Główną atrakcją spotkania była degustacja różnych rodzajów pierogów, z nadzieniem słodkim i na słono. Smakowitej biesiadzie towarzyszyły takie atrakcje, jak konkursy- także z wiedzy o pierogach, zabawy ruchowe i zabawa taneczna. Nasi mieszkańcy mieli okazję spotkać starych przyjaciół, a także nawiązać nowe znajomości.

 

galeria


29.05.2019 Dzień Matki i Ojca z Książnicą Pedagogiczną

Po raz kolejny nasz Dom gościł w swych progach pracowników Książnicy Pedagogicznej. Tym razem mieszkańcy wysłuchali prelekcji i obejrzeli prezentację multimedialną związaną z tradycją obchodów Dnia Matki i Dnia Ojca. Teksty ubogacone były piosenkami o matce i poezją polskich poetów.

 

galeria


27.05.2019 Z wizytą u przedszkolaków

Grupa mieszkańców naszego Domu odwiedziła dziś zaprzyjaźnione Przedszkole nr 9 w Kaliszu. Okazją do spotkania było przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia" przygotowane przez dzieci z najstarszej grupy.. Mieszkańcom bardzo podobała się gra aktorska dzieci, a także kostiumy i dekoracje. Po spektaklu mieszkańcy zostali zaproszeni na herbatkę do grupy maluchów. Wspólne chwile z dziećmi przyniosły naszym mieszkańcom wiele radości.

 

galeria


24.05.2019 Muzyczny Dzień Matki

W przededniu Dnia Matki odbył się wysęp Chóru Emerytów i Rencistów z Kalisza. Mieszkańcy wysłuchali wielu pięknych, znanych i nie znanych piosenek o matce. Nastrojowe pieśni wywołały wspomnienia, poruszyły uczucia. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Występowi chóru towarzyszył słodki poczęstunek. Mieszkańcy gromkimi brawami podziękowali wykonawcom.

 

galeria


17.05.2019 Dzień Konwalii w Psarach

W piatkowe popołudnie grupa mieszkańców naszego Domu uczestniczyła w corocznej imprezie "Dzień Konwalii" organizowanej przez DPS w Psarach. Jak zwykle były więc różne konkursy z konwalią jako motywem przewodnim, występy estradowe zaproszonych zespołów oraz zabawa taneczna. W tym roku dopisała nie tylko pogoda, ale także szczęście, ponieważ zajęliśmy drugie miejsce w konkursie na konwaliowe ogrodniczki. Majowa, konwaliowa zabawa była bardzo udana, o czym świadczyły uśmiechy uczestników.

 

galeria


15.05.2019 Wypad do kawiarni

W środowe przedpołudnie grupa mieszkańców wybrała się do jednej z kaliskich kawiarni - Anabell. Choć aura za oknem nie nastrajała optymistycznie, to atmosfera wśród uczestników wycieczki była wyjątkowa. Kawa czy herbata z pysznym ciastkiem i w miłym otoczeniu zrekompensowała brak majowego słońca i ciepła.

 

galeria


08.05.2019 Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Już po raz kolejny w Kaliszu zostały zorganizowane uroczyste obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Głównym organizatorem święta osób niepełnosprawnych było Centrum księdza Orione na ul. Kościuszki w Kaliszu. Otwarcie imprezy nastąpiło pod ratuszem, gdzie zgromadzonych mieszkańców mista, osoby niepełnosprawne i ich rodziny oraz podopiecznych wielu placówek opiekuńczych przywitały władze miasta oraz dyrektor Centrum ks. Orione- ks. Sylwester Sowizdrzał. Po uformowaniu pochodu zgromadzeni uczestnicy przeszli ulicami miasta. Na miejscu powitał przybyłych ks. biskup Edward Janiak, a potem głos zabrał Richard Magana z Kenii, który pracuje w Afryce, w bliźniaczej placówce. Piknikowi towarzyszyły wystawy prac plastycznych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Szkoły Specjalnej. Można było się także zapoznać z pracą takich ośrodków jak "Tulipan", "Tęcza", Fundacją ks. Orione "Czyńmy Dobro" i in. Delegacja naszych mieszkańców miała okazję na spotkanie się z wieloma młodymi osobami, które tak jak i oni zmagają się z niepełnosprawnością i różnymi egzystencjalnymi problemami, ale dziś towarzyszyła wszystkim wyłącznie radość z możliwości wspólnego przeżywania święta.

 

galeria


06.05.2019 Narodowe czytanie Pisma Świętego

Z okazji XI Tygodnia Biblijnego, który zaczął się 5. maja, zorganizowaliśmy dla naszych mieszkańców głośne czytanie . Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego".
W tym roku wybrana została Ewangelia św. Jana. Nasi mieszkańcy słuchali natchnionych tekstów z zainteresowaniem i w wielkim skupieniu. Na zakończenie każdy z mieszkańców miał możliwość wylosowania karteczki z fragmentu ewangelii, do samodzielnego przeczytania i przemyślenia.

 

galeria


kwiecień 2019

Spotkanie wielkanocne

Jak co roku przed świętami, tak również w tym roku zostało zorganizowane spotkanie Wielkanocne mieszkańców z Panią Dyrektor i kierownikami działów. Licznie przybyłym mieszkańcom Pani Dyrektor Halina Szalska złożyła życzenia Wielkanocne. Następnie uczestnicy spotkania mogli wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez wolontariuszy z III L.O im M. Kopernika w Kaliszu. Był również czas na rozmowy i wielkanocny poczęstunek. Poranek upłynął bardzo miło.

 

galeria


18.04.2019 Tradycje wielkanocne

W piękny czwartkowy poranek w dniu 18.04 odbyła się prelekcja na temat TRADYCJI WIELKANOCNYCH, przygotowana przez pracowników Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Prelekcja połączona z pokazem multimedialnym oraz wystawą pocztówek i książek o tematyce wielkanocnej bardzo przykuła uwagę mieszkańców.

 

galeria


12.04.2019 Zbiórka makulatury

W dniu 12 kwietnia zakończyła się kolejna zbiórka makulatury w naszym Domu. Mieszkańcy zebrali ok. 100 kg makulatury, która została zawieziona do punktu przy Kościele Piotra i Pawła. Zostanie ona sprzedana, a pieniądze zostaną przeznaczone na budowę kolejnej studni w Sudanie.

 

galeria


12.04.2019 Wizyta w Galerii Amber

Dnia 12. kwietnia grupa mieszkańców pojechała do Galerii Amber na przedświąteczne zakupy. Dla części mieszkańców były to pierwsze odwiedziny galerii handlowej, co spowodowało duże zdziwienie i zachwyt. Po zakupach wszyscy usiedli w kawiarence, aby odpocząć , wypić kawę i zjeść coś słodkiego.

 

galeria


02.04.2019 Urodziny naszej mieszkanki Pani Stanisławy Kudrzyckiej

 

 

galeria


Marzec 2019

28.03.2019 Kult św. Józefa

W czwartkowe przedpołudnie mieszkańców naszego Domu odwiedził ks. z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu , który opowiedział o Sanktuarium św. Józefa, o historii osoby św. Józefa jego kulcie, modlitwie wstawienniczej. Poruszony został również temat nadzwyczajnego roku św. Józefa , który obchodziliśmy w 2018.

 

galeria


26.03.2019 Spotkanie mieszkańców z przedstawicielami : Straży Miejskiej i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu.

W dniu dzisiejszym mieszkańcy DPS wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez przedstawiciela Straży Miejskiej na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, szczególnie o zmroku, a następnie przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej zabrała głos, jak dbać o zdrowie przestrzegając podstawowych zasad higieny.

 

galeria


08.03.2019 Dzień Kobiet

Młodzież ze Studia Artmuz przygotowała koncert piosenek dla naszych mieszkańców. Okazją do spotkania był obchodzony dziś Dzień Kobiet. Mieszkańcom bardzo się podobały utwory z lat ich młodości. Na koniec wszystkie panie obdarowane zostały drobnym upominkiem.

 

galeria


05.03.2019 Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet odbył się w naszym domu koncert młodzieży z OHP. Młodzież przygotowała dla naszych mieszkańców nie tylko ucztę duchową, ale i słodki poczęstunek. Spotkanie przyniosło radość zarówno młodzieży, jak i seniorom.

 

galeria


Luty 2019

28.02.2019 Wizyta harcerzy w DPS

W ostatni dzień lutego odwiedzili naszych mieszkańców harcerze z 62 Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych "Brzoza". Młodzież wraz z seniorami śpiewała harcerskie piosenki. Po koncercie harcerze dosiedli się do stolików i rozmawiali z mieszkańcami DPS o harcerstwie sprzed lat. Okazało się że niewiele się zmieniło : teraz jak i dawniej harcerze mają zbiórki, wyjeżdżają na letnie obozy, bawią się w podchody itp. Wizyta harcerzy bardzo ucieszyła naszych mieszkańców.

 

galeria


27.02.2019 Tłusty Czwartek

Zgodnie z tradycją w ostatni tydzień karnawału obchodzi się Tłusty Czwartek. W naszym Domu uroczystość ta odbyła się już w środę 27. lutego. Gośćmi specjalnymi był pan Bolo Ogorzelski i pani Elżbieta Siarkiewicz. Przy muzyce i gawędzie nasi mieszkańcy spożywali pączki, które podarował Dom Chleba. Radosny nastrój stworzony przez gości towarzyszył wszystkim cały dzień.

 

galeria


18.02.2019 Setne urodziny pani Franciszki

Niezwykłe święto- setne urodziny- obchodziła dziś mieszkanka naszego DPS- Pani Franciszka Cegła. Jest ona już siódmą osobą w historii kaliskiego Domu, która świętuje tutaj tak wspaniały jubileusz. Pani Franciszka mieszka w naszym DPS od 2017 roku. Jubilatka miała pięcioro dzieci. Obecnie doczekała się 8 wnuków, 12 prawnuków i 6 praprawnuków. Pomimo wieku nadal jest aktywna- uczestniczy w zajęciach świetlicowych i kulturalno- oświatowych. Jest często odwiedzana przez rodzinę. W dzisiejszym święcie uczestniczyli i złożyli życzenia jubilatce: prezydent Kalisza pan Krystian Kinastowski, Dyrektor MOPS pani Eugenia Jahura, Kierownik USC pani Ewa Korach, Kierownik Inspektoratu ZUS, pan Robert Sołtysiak, delegacja pracowników i mieszkańców DPS oraz najbliższa rodzina pani Franciszki.

 

galeria


12.02.2019 Dzień Babci I Dziadka w Żelazkowie

Jak co roku o tej porze członkowie Koła Emerytów i Rencistów z Żelazkowa zorganizowali Dzień Babci i Dziadka. Na tę uroczystość zaproszona została delegacja mieszkańców kaliskiego DPS. W programie znalazł się występ artystyczny seniorów z Koła Emerytów, występ kapeli oraz słodki poczęstunek. Dyrektor DPS pani Halina Szalska złożyła w imieniu swoim i naszych mieszkańców życzenia dla gospodarzy, a szczególnie wszystkim babciom i dziadkom. Wesoły wieczór był okazją do wspólnej zabawy i integracji.

 

galeria


11.02.2019 XXVII Dzień Chorego

"Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" (Mt10,8) pod takim hasłem obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego przypadający 11 lutego. W tym dniu obejmowani są modlitwą chorzy duchowo, jak i fizycznie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dla chorych, której przewodniczył Ordynariusz diecezji kaliskiej Ksiądz Biskup Edward Janiak. Ksiądz biskup przypomniał, że święto ustanowił papież Jan Paweł II na pamiątkę objawień Matki Bożej w Lourdes. Podczas Mszy św. udzielony był sakrament namaszczenia chorych. Po zakończeniu uroczystości delegacja mieszkańców DPS spotkała się z innymi uczestnikami święta na słodkim poczęstunku. Organizatorem diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej.

 


09.02.2019 Walentynki ze studentami

Na kilka dni przed świętem zakochanych odwiedziła naszych mieszkańców grupa studentek Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu. Panie przygotowały program artystyczny, na który złożyły się walentynkowe wiersze i piosenki o miłości. Miłym akcentem było upieczone własnoręcznie przez studentki pyszne ciasto, którym zostali poczęstowani mieszkańcy DPS. Niezwykłym momentem było też uczczenie setnych urodzin pani Franciszki, oraz siedemdziesiątych piątych- pani Wioletty, którym studentki wręczyły bukiety róż. Wszyscy seniorzy otrzymali w prezencie czekoladowe serduszka i okolicznościowe broszki- serca wykonane przez studentki.

 

galeria


08.02.2019 Dzień Babci i Dziadka w Rajsku

Miłą tradycją stało się świętowanie Dnia Babci i Dziadka wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Rajsku. Także i tego roku grupa mieszkańców pojechała odwiedzić uczniów z Rajska, i obejrzeć okolicznościowy program artystyczny. Było wiele wierszy i piosenek w wykonaniu młodych artystów. Program podobał się wszystkim zaproszonym gościom. Nie zabrakło także pysznego, słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców uczniów.

 

galeria


07.02.2019 "Nie dla smogu" -

- pod takim tytułem odbyła się w naszym Domu pogadanka przeprowadzona przez Sandrę Kłębokowską, uczennicę V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Sandra jest laureatką olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i posiadaną wiedzą podzieliła się dziś z mieszkańcami DPS. Na zakończenie prelekcji wzbogaconej przekazem multimedialnym licealistka rozdała słuchaczom kartki , na których w punktach zawarła wiadomości o wpływie smogu na zdrowie i jak się przed nim chronić.

 

galeria


Styczeń 2019

29.01.2019 Przegląd Piosenki i Poezji Patriotycznej

Kolejny raz grupa mieszkańców DPS miała okazję uczestniczyć w przeglądzie piosenki i poezji patriotycznej w wykonaniu dzieci ze szkół oraz przedszkoli publicznych i niepublicznych. Impreza odbyła się 29 stycznia br. w Auli UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu. Mieszkańcy z zachwytem wysłuchali piosenek i wierszy prezentowanych przez małych artystów. Jak stwierdzili na koniec poziom artystyczny był na wysokim poziomie.

 

galeria


22.01.2019 Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka był okazją do wspólnego biesiadowania mieszkańców naszego Domu. W trakcie spotkania mieszkańcy mieli okazję wysłuchać historii powstania Dnia Babci i Dziadka, a także wielu wierszy nawiązujących do tego święta. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i łez wzruszenia.

 

galeria


11.01.2019 Koncert kolęd

W dniu 11 stycznia 2019 r. dla mieszkańców DPS wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu. Uczniowie kl. 4 zaprezentowali się w tradycyjnych polskich kolędach. Licznie zgromadzeni mieszkańcy gromkimi oklaskami dziękowali za występ i stworzenie jeszcze świątecznego nastroju.

 

galeria


09.01.2019 Jasełka – Szkoła Podstawowa nr 17

9. stycznia mieszkańców naszego Domu odwiedziły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu z występem - jasełek. Wyjątkowego charakteru przedstawieniu dodał wpleciony wątek historyczny nawiązujący do 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodziliśmy 11 listopada 2018 r. Wśród charakterystycznych postaci tj. Maryja, Józef, trzej królowie czy pastuszkowie znaleźli się także: Mieszko I, księżniczką Dobrawa, biskup Jordan, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Maria Konopnicka, Papież i wielu innych znamienitych – ważnych dla narodu polskiego ludzi. Po występach mieszkańcy nie kryli zachwytu i wzruszenia dla tak wyjątkowych jasełek.

 

galeria


02.01.2019 Jasełka

W środowe przedpołudnie gościliśmy dzieci z Zespołu Szkół w Szczytnikach. Okazją do spotkania były obchodzone niedawno Święta Bożego Narodzenia. Dzieci zaprezentowały jasełka w ciekawej aranżacji i ładnych strojach, a następnie wręczyły upominki i ciasteczka przygotowane specjalnie na tę okazję. Spotkanie przyniosło wiele radości i wzruszeń zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

 

galeria


Grudzień 2018

21.12.2018 Betlejemskie światełko

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia odwiedzili nasz Dom harcerze z 62 Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych "Brzoza" oraz wiceprezydent Kalisza pan Mateusz Podsadny. Goście przynieśli naszym mieszkańcom paczki ze słodyczami zasponsorowane przez firmę "Tago" oraz światełko Betlejemskie. Ogień ten zapalny jest w Grocie Narodzenia Pańskiego i niesiony przez skautów obiega świat. W tej sztafecie światła pokoju uczestniczą także harcerze z ZHP niosąc lampiony ze światłem do szkół, szpitali, domów i urzędów.

 

galeria


19.12.2018 Wizyta w Przedszkolu nr 9

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem, odbywają się zajęcia integracyjne seniorów z przedszkolakami. Spotkanie odbywa się w Przedszkolu nr 9 na ul. Handlowej. Efektem wspólnej pracy są ozdoby, które przeznaczone są na świąteczny kiermasz. W tym roku dziadziusiowie i babcie robiły z dziećmi kartki świąteczne, łańcuchy i papierowe bombki na choinkę. By wspólna praca dobrze szła przedszkolaki zaśpiewały kilka kolęd z akompaniamentem instrumentów muzycznych.

 

galeria


18.12.2018 "Sówka dla seniora"

Miły prezent otrzymali dziś od uczniów z liceum im. M. Kopernika mieszkańcy naszego Domu. Były to filcowe małe sowy- zawieszki. Zostały one uszyte przez uczniów w ramach akcji "Sówka dla seniora". Akcja ta była częścią zajęć odbywających się podczas "Nocy w liceum" w bieżącym roku. Uczniowie odwiedzili przede wszystkim mieszkańców, którzy z powodu choroby nie opuszczają swoich pokoi. Nie zapomnieli złożyć wizyty byłej polonistce z ich liceum- pani Janinie Piotrowskiej. Licealiści przynieśli w darze mieszkańcom także słodycze i środki czystości. Dzięki odwiedzinom i własnoręcznie przygotowanym prezentom na wielu twarzach zagościł promienny uśmiech.

 

galeria


18.12.2018 Swiąteczne spotkanie z wolontariuszami

Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia umiliła dziś mieszkańcom grupa młodzieży z Klubu Wolontariusza przy Zespole Szkół Samochodowych. W programie spotkania znalazły się kolędy, poczęstunek przyniesionym przez wolontariuszy ciastem i wspólne miłe rozmowy. Była to więc dobra okazja, by seniorzy podzielili się wspomnieniami, jak dawniej obchodzono święta. Spotkanie przyniosło wiele radości nie tylko mieszkańcom naszego Domu, ale także młodzieży.

 

galeria


17.12.2018 Jasełka

Pierwsze w tym roku jasełka wystawiły w Domu Pomocy Społecznej dzieci ze Szkoły Podstawowej z Dobrzeca. Gromadka uczniów pięknie przedstawiła historię Nowonarodzonego Dzieciątka, Jego Rodziców, a także Trzech Króli i innych gości odwiedzających Swiętą Rodzinę w Betlejemskiej stajence. Uroku przedstawieniu dodawały stroje oraz pięknie grane na fletach kolędy w wykonaniu małych artystów. To bardzo nastrojowe przedstawienie spodobało się naszym seniorom i w niejednym oku błysnęła łezka wzruszenia.

 

galeria


12.12.2018 Wolontariusze z L.O. im. Kopernika w DPS

Dziś do południa odwiedziła naszych mieszkańców grupa młodzieży z Klubu Wolontariusza działającego przy liceum im. M. Kopernika w Kaliszu. Młodzież przyniosła w darze zgromadzone dzięki przedświątecznej zbiórce środki czystości przeznaczone dla seniorów zamieszkujących kaliskim DPS. Licealiści pod opieką pani Krystyny Kucińskiej- nauczyciela biologii- po przekazaniu prezentów towarzyszyli mieszkańcom w kawiarence, zabawiając ich miłą rozmową.

 

galeria


12.12.2018 Spotkanie przedświąteczne

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc z tej okazji gościliśmy dziś młodzież ze Szkoły Podstawowej w Cekowie- Kolonii. Uczniowie zaprezentowali kolędy znane i te mniej znane, wiersze okolicznościowe, a na zakończenie występu wręczyli drobne upominki przygotowane samodzielnie na zajęciach plastycznych. Zarówno występ, jak i prezenty w postaci aniołków sprawiły wiele radości naszym mieszkańcom.

 

galeria


11.12.2018 Spotkanie opłatkowe

Jak co roku, w okresie przedświątecznym, w kaliskim DPS zorganizowane zostało spotkanie opłatkowe. We wtorkowe przedpołudnie 11. grudnia licznie zgromadzeni mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz miasta Kalisza złożyli sobie życzenia świąteczne oraz noworoczne. Honorowym gościem był ks. biskup Łukasz Buzun, który zawsze swoim słowem daje nadzieję i pokrzepia serca naszych seniorów. Zaszczycili nas także swoją obecnością: Kustosz i Proboszcz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ks. Jacek Plota, Wiceprezydent Miasta Kalisza – Mateusz Podsadny, Skarbnik Miasta Kalisza – Irena Sawicka oraz wielu innych przedstawicieli jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza i zaprzyjaźnionych z naszym Domem instytucji. W trakcie spotkania wystąpiła młodzież ze Studia Wokalno-Artystycznego Piano Song i Music Store prezentując znane kolędy i pastorałki. Nie zabrakło również ciepłych rozmów, typowo świątecznego nastroju oraz potraw wigilijnych. Mieszkańcy nie kryli radości i wzruszenia z tak wyjątkowego spotkania.

 

galeria


10.12.2018 Spotkanie z przedszkolakami i wolontariuszami Fundacji Orange

W przedświątecznym nastroju spotkali się dziś mieszkańcy naszego DPS z dziećmi z Przedszkola nr 13 oraz towarzyszącymi im wolontariuszami Fundacji Orange. Dzieci pięknie wykonały kolędy, wiersze i piosenki związane z Bożym Narodzeniem. Po występie usiadły do stolików razem z seniorami i umilały im czas wspólnymi zabawami, grami stolikowymi i układankami. Miłym akcentem było też wręczenie babciom i dziadziusiom drobnych upominków i ozdób wykonanych przez dzieci. Spotkanie przyniosło wiele radości i satysfakcji zarówno naszym mieszkańcom, jak i małym "Mikołajkom".

 

galeria


05.12.2018 "Wspomnień czar"- koncert charytatywny

W dniu 5 grudnia w naszym Domu odbył się koncert charytatywny „Wspomnień Czar”. Organizatorem imprezy była p. Iwona Mikusińska z Agencji Artystycznej Wellman Music & Art. Management . Licznie zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję wysłuchać przebojów znanych polskich artystów w wykonaniu uczniów szkół Piano Song pod kierownictwem pani Anny Kowalkiewicz- Oligny oraz Music Store pod kierownictwem p. Izoldy Huchli. Młodzi artyści zaprezentowali również Bożonarodzeniowe kolędy, stwarzając nastrój świątecznego oczekiwania. Wśród przybyłych gości byli min. p. Mateusz Podsadny Wiceprezydent Miasta Kalisza, p. Karolina Pawliczak Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kalisza, p. Grażyna Mazurek Przewodnicząca Kaliskiej Rady Seniorów oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu wykonawców mieszkańcy wraz z zaproszonymi gośćmi mogli poczuć atmosferę zbliżających się świąt, włączając się do wspólnego kolędowania.

 

galeria


Listopad 2018

30.11.2018 Występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu

Kolejny raz dla mieszkańców naszego Domu wystąpił chór ze S. P. nr 9 w Kaliszu. Młodzież wraz z opiekunką panią Arletą Lis zaprezentowała cykl utworów patriotycznych z okazji 100-nej Rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

galeria


28.11.2018 Zabawa w DPS w Ślesinie

"Wszystkie barwy jesieni" - pod takim hasłem 28. listopada odbyła się zabawa integracyjna w Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Grupa naszych mieszkańców wraz z opiekunem uczestniczyła w tej imprezie, biorąc czynny udział w konkursach o tematyce jesiennej.

 

galeria


22.11.2018 Światowy Dzień Cukrzycy

Jak co roku z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, przypadającego na 14. listopada wygłoszona została dla naszych mieszkańców prelekcja. Pielęgniarka – Aldona Wawrzyniak opowiedziała ze szczegółami i przykładami - czym jest ta choroba, jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenie. Na koniec spotkania mieszkańcy uczestniczyli w dyskusji poruszając nurtujące ich pytania.

 

galeria


20.11.2018 Koncert Pieśni Patriotycznych

20. listopada mieszkańcy DPS wysłuchali koncertu przygotowanego przez młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prócz utworów patriotycznych zaprezentowane zostały również piosenki z repertuaru współczesnej muzyki rozrywkowej.

 

galeria


16.11.2018 Występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu

W dniu 16 listopada mieszkańcy naszego Domu obejrzeli występ z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu. W trakcie przedstawienia wykonane zostały utwory patriotyczne oraz prezentowane fotografie walczących żołnierzy i Józefa Piłsudskiego.

 

galeria


09.11.2018 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Mija 100 lat kiedy Polska odzyskała Niepodległość. Z tej okazji dla mieszkańców naszego Domu przygotowany został program artystyczny w trakcie którego, przypomniane zostały istotne fakty historyczne. Nie zabrakło również wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej, a osoby uczestniczące w spotkaniu otrzymały kotyliony i chorągiewki w naszych barwach narodowych.

 

galeria


07.11.2018 Koncert utworów patriotycznych

Młodzież z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu umiliła popołudnie naszym mieszkańcom koncertem przygotowanym na 100 -tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Repertuar prócz pieśni patriotycznych zawierał także utwory bardziej współczesne nawiązujące do wolności.

 

galeria


07.11.2018 Z wizytą w Książnicy Pedagogiczne w Kaliszu

7 listopada grupa naszych mieszkańców pojechała do Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu obejrzeć wystawę „Przyroda i nie tylko…” – artystyczny świat Bożeny Wlaźlak. Głównym tematem prac artystki jest przyroda , z którą związana jest ona od zawsze. Mieszkańcy DPS mogli podziwiać prace w różnych technikach plastycznych np.: malowanie ptaków na gęsich piórach, malowanie na liściach platana i klonu, malowanie na płótnie, haft krzyżykowy , haft koralikowy i wiele innych. Wystawa wzbudziła wielki podziw i uznanie naszych podopiecznych. Mieszkańcy mieli okazję zwiedzić również pomieszczenie „pamięci przedmiotów” PRL –u oraz odtworzoną pracownię Władysława Kościelnika przeniesioną do biblioteki w oryginalnym kształcie. Znajduje się tam jego biurko, krzesło, pamiątki oraz bardzo bogaty księgozbiór. Na koniec wizyty podopieczni zatrzymali się przy wystawce książek nawiązujących do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

galeria


06.11.2018 Koncert pana Wiesława Pyzalskiego

Kolejny raz mieszkańców naszego Domu odwiedził pan Wiesław Pyzalski - artysta, muzyk, absolwent Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego w Kielcach; Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie. Tym razem artysta zaprezentował się w koncercie „Ojczyzno Ma”, który uświadomić miał związek kultury muzycznej z historią naszego narodu oraz pogłębić uczucia miłości do ojczyzny płynące z dumnych słów i melodii pieśni patriotycznych.

 

galeria


Październik 2018

20-21.10.2018 Warsztaty Inteligencji Emocjonalnej

W dniach 20 i 21 października w naszym Domu odbyły się Warsztaty Inteligencji Emocjonalnej organizowane przez Panią Kamę Kowalewską. Celem spotkań z mieszkańcami DPS było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na osoby starsze, na ich potrzeby, pragnienia oraz poznanie emocji towarzyszących osobom potrzebującym opieki.

 

galeria


17.10.2018 "Bezpieczny senior" w DPS

W dniu 17.10.2018 r. w ramach Akademii Seniora odbyła się prelekcja pod hasłem: „Bezpieczny Senior”. Prelekcję przygotowali i wygłosili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu (ul. Kordeckiego) z Wydziału Prewencji: aspirant Roman Stasiak oraz P. Cichy, M. Tomczyk, K. Wichłacz i E. Zborowska. W trakcie spotkanie poruszony został temat oszustw metodą „na wnuczka” oraz seniorów- kierowców. Nasi mieszkańcy utrwalili sobie reguły postępowania w sytuacjach, kiedy ktoś próbuje wyłudzić od nich pieniądze, natomiast osoby posiadające auta zostały uwrażliwione na obiektywną ocenę ich stanu psychofizycznego i gotowości do aktywnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Tak więc czujność i zdrowy rozsądek to podstawa w różnych sytuacjach życiowych, w których może się znaleźć każdy z nas, także senior.

 

galeria


11.10.2018 Z wizytą u emerytów w Żelazkowie

Na zaproszenie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów do Żelazkowa wybrała się grupa naszych mieszkańców. Odbywała się tam coroczna impreza- tzw. "Pyrczok". Członkowie Związku aktywnie działają w tamtejszej gminie, więc zakończenie wykopków nie mogło się odbyć bez zabawy. Była więc część artystyczna, tańce i oczywiście poczęstunek. Spotkanie było także okazją do integracji między seniorami z Kalisza i Żelazkowa.

 

galeria


10.10.2018 Dzień Seniora w kaliskim DPS

Z okazji Dnia Seniora została zorganizowana dla naszych mieszkańców zabawa taneczna. Gościem specjalnym, jako wodzirej, był pan Bolo Ogorzelski, który nie tylko zabawiał żartami publiczność, ale także przyniósł w prezencie kilkadziesiąt egzemplarzy gazety "Społeczni.pl". Czasopismo, w którym m.in. zamieszczono reportaż z poprzedniej imprezy w DPS- "Na ludowa nutę". Nic dziwnego więc, że wszyscy zagłębili się w lekturze i dopiero potem ruszyli do tańca. W miłej i słodkiej atmosferze minęło to październikowe roztańczone przedpołudnie.

 

galeria


Wrzesień 2018

28.09.2018 Turniej warcabowy

Pod koniec września grupa mieszkańców naszego Domu uczestniczyła w VIII turnieju warcabowym w DPS w Psarach. Uczestnicy naszej placówki dostali się do półfinału, ale nie zajęli pucharowych miejsc. Zabawa i rywalizacja sportowa była doskonała.

 

galeria


26.09.2018 I Senioriada kaliska

Na terenie naszego Domu odbył się piknik w ramach pierwszej kaliskiej „Senioriady”. Kilkudniowe święto seniorów naszego grodu rozpoczęło się w środę 26.września pod kaliskim Ratuszem od przekazania kluczy do bram miasta na ręce Przewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów Grażyny Mazurek. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy przemaszerowali barwnym korowodem do naszego Domu Pomocy Społecznej, gdzie zabawę taneczną poprowadziła 82- letnia DJ Wika- nasz gość specjalny.

 

galeria


19.09.2018 Rzetnia- Piknik country

Wyjazd do zaprzyjaźnionego DPS w Rzetni sprawił, że nasi mieszkańcy poczuli się jak na Dzikim Zachodzie. Stało się to za sprawą ciekawej imprezy zorganizowanej przez gospodarzy w kowbojsko- indiańskim klimacie, a zwłaszcza przez stroje uczestników zabawy oraz dekoracje rodem z Dzikiego Zachodu. Nastrój dopełniały dźwięki muzyki country i indiańskie tańce.

 

galeria


14.09.2018 Kochłowy- "Piękna niepodległa"

W jeden z wrześniowych dni grupa mieszkańców naszego Domu wybrała się na zabawę integracyjną do DPS w Kochłowach. Zabawa taneczna w tamtejszym Domu połączona była z tematyką patriotyczną. Mieszkańcy mieli także możliwość obejrzenia regionalnych strojów oraz wspólnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych z różnych okresów historycznych.

 

galeria


11.09.2018

11 września na terenie naszego Domu, po raz trzeci, odbył się piknik pod hasłem: „Na ludową nutę w niepodległej Polsce”. Tym razem ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania niepodległości elementy folkloru zostały połączone z patriotyzmem i naszą dumą z odzyskania niepodległości. Z zaproszonych gości przybyli: Wiceprezydent Miasta Kalisza – Tomasz Rogoziński, Grażyna Mazurek –Przewodniczącej Kaliskiej Rady Seniorów, Krystyna Robak – Prezes Zarządu UTW, Mirosława Kolańczyk- Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Kaliszu oraz kierownicy jednostek organizacyjnych miasta Kalisza. Nie zabrakło również, zaprzyjaźnionych z naszą placówką przedstawicieli jednostek samorządowych: Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, ŠDPS „Tulipan” oraz Koło Emerytów i Rencistów z Żelazkowa. Jak na zabawę ludową przystało nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych. Dla mieszkańców DPS i gości wystąpiły zespół „Piwoniczanki” –obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia istnienia, oraz zespół „Stawiszynianki”. Tańcom i radości nie było końca. Nie obyło się także bez biesiadnych potraw na stołach. W przerwach odbyły się quizy wiedzy o Polsce oraz o folklorze.

 

galeria


07.09.2018 Zabawa w Kotlinie

W dniu 07.09 grupa naszych mieszkańców uczestniczyła w uroczystości 70-lecia Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie. Było mnóstwo atrakcji: występy dzieci i młodzieży z MDK, przedstawienie o powstaniu Kotlina bajkowo przygotowane przez mieszkańców DPS, konkursy i zabawy oraz smaczne jedzenie i zabawa taneczna. Wszyscy w cudownych nastrojach wrócili do domu.

 

galeria


Zbiórka makulatury

Nasz Dom już po raz kolejny włączył się w akcję zbierania makulatury na budowę studni w Sudanie. Mieszkańcy zebrali ok. 100 kg makulatury, która została odwieziona i wrzucona do kontenera stojącego przy kościele pw. Œw. Ap. Piotra i Pawła w Kaliszu.

 

galeria


Narodowe Czytanie " Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

Kaliski Dom Pomocy Społecznej po raz siódmy włączył się do Narodowego Czytania. Tego roku lekturą wybraną przez polaków było „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Jak w poprzednich latach honorowy patronat nad tą imprezą objął Prezydenta Polski – Andrzeja Dudy. Mieszkańcy naszego Domu wysłuchali fragmentów powieści , a następnie obejrzeli film „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona. Na koniec spotkania podopieczni otrzymali bileciki z odbitą pieczęcią okolicznościową, którą otrzymaliśmy od Prezydenta naszego kraju.

 

galeria


05.09.2018

Piątego września po raz kolejny nasi mieszkańcy uczestniczyli w Integracji w Odolanowie. Wspólna zabawa zorganizowana przez Gminno-Miejskie Centrum Pomocy "Wiara , Nadzieja, Miłość" była jak zawsze udana, a możliwość spotkania znajomych i przyjaciół z innych Domów bardzo radosna.

 

galeria


Lipiec 2018

26.07.2018 Letni koncert

Miłą niespodziankę sprawiły mieszkańcom DPS dzieci i młodzież ze Studia ArtMuz organizując koncert pod gołym niebem. Mieszkańcy siedząc w cieniu rozłożystej wierzby, popijając soczek, słuchali piosenek w wykonaniu młodych gości. Wielką przyjemność sprawiły znane melodie, ale także utwory mniej znane i angielskojęzyczne. Pani Iwona- instruktorka obiecała, że wraz uzdolnioną młodzieżą odwiedzi nasz Dom raz jeszcze tego lata.

 

galeria


25.07.2018

Jak co roku, bardzo radosnym wydarzeniem w naszym Domu było wspólne wyjście na lody. W dniu 25.07.2018 duża grupa mieszkańców wraz z wolontariuszami m.in. Radnym miasta Kalisza Dariuszem Grodzińskim i prezesem fundacji „Piąta Pora Roku’’ Wojciechem Wysoglądem, oraz pracownikami, z uśmiechem przeszła przez park, rozkoszując się zielenią, a następnie małym fragmentem naszego miasta. W trakcie spaceru zwiedziliśmy Bazylikę Šw. Józefa oraz byliśmy pod pomnik Papieża Jana Pawła II gdzie ksiądz opowiedział nam historię cudownego obrazu. Następnym przystankiem była Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w której mieszkańcy obejrzeli aktualną wystawę. Ostatnim punktem spceru był odpoczynek i lody przy fontannie „Noce i Dnie” . Mieszkańcy zadowoleni z wycieczki szczęśliwi wrócili do DPSu. Dziękujemy wolontariuszom, którzy odpowiedzieli na nasz apel na fb i umożliwili niepełnosprawnym mieszkańcom uczestniczyć w spacerze.

 

galeria


13.07.2018 Bezpieczny senior

W piątkowe przedpołudnie po raz kolejny odbył się w ramach Akademii Seniora wykład o bezpieczeństwie seniorów. Z mieszkańcami naszego Domu spotkali się dzielnicowi – Karol Tomczak i Tomasz Wesołowski. Policjanci ostrzegali podopiecznych przed oszustami, którzy mogą chcieć wyłudzić od nich pieniądze lub inne dobra materialne. Omówione zostało również bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym. Mieszkańcy mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami jak i zadać pytania nurtujących ich zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

 

galeria


Czerwiec 2018

28.06.2018 Piknik w ogrodzie różanym w Marszałkach

28. czerwca odbył się Piknik w ogrodzie różanym w Marszałkach. Mieszkańcy naszego Domu bawili się na nim wspaniale. Były wspólne tańce, wesołe rozmowy, dużo radości, a także pyszne jedzenie. Były również liczne konkursy, w tym konkurs na piosenkę żołnierską w którym uczestniczyliśmy.

 

galeria


27.06.2018 Wianki w Skęczniewie

W dniu 27.06 mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w wiankach w DPS w Skęczniewie. Na imprezie było mnóstwo atrakcji, a radości, tańcom i sympatycznym rozmowom nie było końca. Uczestniczyliśmy w konkursie na najładniejszy wianek i to nasz wianek zdobył I miejsce. Był również konkurs na strój kwiatowy i w tym konkursie również zachwycaliśmy zebranych piękną suknią prezentowaną przez Panią Reginę. Braliśmy także udział w konkursie malarskim. Już czekamy na kolejne wianki...niestety to dopiero za rok.

 

galeria


26.06.2018 Wizyta w przedszkolu

W dniu 26.czerwca mieszkańcy naszego Domu po raz kolejny gościli w zaprzyjaźnionym Przedszkolu nr 9 w Kaliszu. Jak zwykle dzieci i wychowawcy przygotowali piękne przedstawienie, pełne barwnych strojów, ślicznych wierszyków i wesołych piosenek. Mieszkańcy dostali również laurki własnoręcznie przygotowane przez przedszkolaków. W miłej i rodzinnej atmosferze upłynął nam czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

galeria


13.06.2018 Jubileusz 30-lecia Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu w dniu 13.06 świętowali jubileusz 30-lecia placówki. Życzenia z tej okazji złożył personelowi oraz wszystkim podopiecznym Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza, który objął imprezę honorowym patronatem. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Sanktuarium Šwiętego Józefa w Kaliszu odprawiona przez Ks. Biskupa łukasza Buzuna.. Następnie pracownicy i mieszkańcy DPS-u oraz zaproszeni goście spotkali się w Auli Collegium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zebranych powitała Halina Szalska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Po oficjalnych przemówieniach i życzeniach zaprezentowali się artyści: chór „Kopernik” oraz Marzena Ugorna. Dalsza część uroczystości odbyła się w siedzibie DPS-u przy ul. Winiarskiej. Nie zabrakło wspólnego biesiadowania i zabawy przy muzyce. Wystąpili: zespół muzyczno-wokalny „Agnus Dei”, młodzież ze Studia ArtMuz, Henryk Orczykowski, młodzież ze Szkoły w Stawiszynie, odbył się także pokaz kick-boxingu w wykonaniu zawodników Klubu Sportowego ZIĘTEK Team.

 

galeria


Maj 2018

25.05.2018 Dzień Matki

25 maja w przededniu Dnia Matki w stołówce DPS wystąpił chór z Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. Panie zaprezentowały liczne utwory biesiadne, w których nie zabrakło także piosenek o matce. Mieszkańcy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania, a po występie był czas na rozmowy i słodki poczęstunek.

 

galeria


18.05.2018 XIII Šwięto Konwalii w Psarach

Jak co roku kilkuosobowa grupa mieszkańców naszego Domu wzięła udział w Šwięcie Konwalii - zabawie organizowanej przez DPS w Psarach. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy. Oprócz tego, miała odbyć się zabawa taneczna. Jednak ze względu na nagłą zmianę pogody – ulewnego deszczu - do tego nie doszło . Mieszkańcy nie do końca zadowoleni wrócili do domu.

 

galeria


Kwiecień 2018

30.04.2018 Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na kilka dni przed Narodowym Šwiętem uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybyła do nas grupa uczniów ze szkoły Podstawowej w Skarszewie. Młodzież zaprezentowała montaż słowno- muzyczny przybliżający fakty i klimat tamtych czasów (1791 r.) Przez cały program przewijała się pieśń "Witaj majowa jutrzenko", którą podchwytywali też widzowie. Miłym akcentem były biało- czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów przypięte do ubrań naszych mieszkańców.

 

galeria


26.04.2018 Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi więc także w naszym Domu zostało zorganizowane spotkanie, którego celem było uwrażliwienie na sprawy środowiska naturalnego i ochrony przyrody. Gościem specjalnym była pani leśnik Joanna Zalejska- Niczyporuk, na co dzień pracująca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Pani Joanna wyświetliła prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie z okazji Dnia Ziemi, a później film przyrodniczy pt."Pełzająca mądrość" o polskich gadach. Na koniec były zagadki przyrodnicze. Dzięki spotkaniu wszyscy mogli sobie przypomnieć i uświadomić, że wszyscy są odpowiedzialni za naszą planetę i każdy- w miarę możliwości- może ją chronić choćby przez mniejsze zużywanie energii elektrycznej czy wody oszczędzając tym samym zasoby naturalne Ziemi.

 

galeria


18.04.2018 Dzień węgierski

Tym razem z cyklu "Nasi sąsiedzi" obchodziliśmy Dzień węgierski. Mieszkańcy obejrzeli prezentację multimedialną z najważniejszymi wiadomości o kraju naszych bratanków oraz zdjęcia najpiękniejszych zakątków Węgier. Druga prezentacja zapraszała do wirtualnego zwiedzania węgierskiej wsi- skansenu Holloko. Okazało się, że życie i tradycje mieszkańców nie odbiegają wiele od polskich zwyczajów. Uwieńczeniem spotkania była degustacja węgierskiej zupy gulaszowej- oczywiście z dodatkiem papryki: świeżej i przyprawy. Klimatu dopełniała muzyka- dźwięki czardasza i cygańskiej kapeli.

 

galeria


11.04.2018 Z wizytą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu

Początek kwietnia związany jest z rocznicą śmierci wielkiego papieża Polaka- świętego Jana Pawła II. Z tej okazji została zorganizowana wycieczka do kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego, by zwiedzić wystawę portretów Jana Pawła II oraz obejrzeć pokój, w którym przebywał papież w czasie swej pielgrzymki do Kalisza w 1997 roku. Grupę naszych mieszkańców oprowadzał jeden z kleryków opowiadając wiele ciekawych historii związanych z seminarium, studiami teologicznymi i oczywiście z samym papieżem. Duże wrażenie na mieszkańcach zrobiły podobizny św. Jana Pawła II autorstwa pani Karoliny Szyman- Piórkowskiej. Wykonała je ona na podstawie fotografii Grzegorza Gałązki. Wizycie naszych mieszkańców towarzyszyła też wspólna modlitwa z klerykami w seminaryjnej kaplicy oraz poczęstunek.

 

galeria


10.04.2018 Wiosenne spotkanie

Po zimie nadeszły już piękne, słonecznie dni, więc z tej okazji zostało zorganizowane spotkanie, aby uczcić nadejście wiosny. Gościem spotkania była pani Elżbieta Siarkiewicz, która prowadziła gawędę o budzącej się do życia przyrodzie, tradycjach związanych z wiosną, Wielkanocą, i wielu innych interesujących sprawach. Opowieści przeplatane były muzyką- utworami klasycznymi, jak i piosenkami, do których pani Ela akompaniowała na pianinie. Do programu włączyły się też panie terapeutki, które czytały wiersze przygotowane w formie listów od wiosny. Spotkaniu towarzyszyła mini- wystawa haftów o tematyce kwiatowej wykonanych przez panią Siarkiewicz.

 

galeria


Marzec 2018

28.03.2018

W dniu 28 marca odbyło się spotkanie wielkanocne mieszkańców z Panią dyrektor i kierownikami działów. Na początku Pani dyrektor złożyła zgromadzonym życzenia z okazji nadchodzących Šwiąt Wielkiejnocy. Następnie wszyscy mogli wysłuchać i obejrzeć prezentację multimedialną przypominające już zapomniane i nadal obowiązujące tradycje Wielkiego Tygodnia. Ostatnim punktem programu był poczęstunek przygotowany dla mieszkańców przez dział socjalno-terapeutyczne. Spotkanie odbyło się w życzliwej i przyjaznej atmosferze.

W godzinach popołudniowych odbyło się także spotkanie z kółkiem misyjnym z Parafii Šw. Józefa, które we wspólnej modlitwie wprowadziło mieszkańców w nastrój świąteczny.

 

galeria


22.03.2018

W dniu 22.03 odwiedziła nas młodzież ze Szkoły w Żelazkowie. Młodzi artyści zaprezentowali się w repertuarze Anny Jantar, Karin Stanek, Zdzisławy Sośnickiej i innych polskich, lubianych artystów. Na zakończenie nasi mieszkańcy mogli stoczyć rozgrywki warcabowe z uczniami. Poranek upłynął jak zawsze miło.

 

galeria


16.03.2018

W dniu 16.03 przyszli do nas mili goście z Ochotniczego Hufca Pracy. Dziewczęta przygotowały koncert piosenek współczesnych wykonawców, który zachwycał melodyjnością i energią. Młodzież została przygotowana do występu przez Panią Iwonę Woźniak i Panią Kingę Karolak. W trakcie spotkania mieszkańcy zostali także poczęstowani ciasteczkami przywiezionymi przez naszych gości. Poranek upłynął wszystkim w ciepłej i miłej atmosferze.

 

galeria


DZIEŃ FRANCUSKI

Francja to kolejny kraj w Europie, któremu poświęcone zostało spotkanie z cyklu Nasi Sąsiedzi. Na wstępie mieszkańcy wysłuchali istotnych informacji na temat Francji, a następnie obejrzeli krótki film o najpiękniejszych zabytkach tego kraju. Całej imprezie towarzyszyła muzyka francuska, w ubranej w kolory Francji kawiarni, a gwoździem programu były naleśniki - crepes suzette .

 

galeria


08.03.2018

W dniu 8. marca w naszym Domu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji mieszkańcy mogli posłuchać poezji i piosenek na temat kobiet , dam, bab i pań oraz miło porozmawiać przy słodkim poczęstunku.

 

galeria


08.03.2018

Z okazji Dnia Kobiet w naszym Domu wystąpił zespół Piwoniczanki. Panie zaprezentowały się w ludowo-biesiadnym repertuarze przy akompaniamencie akordeonu, bębna i klarnetu. Wielokrotne bisy i wspólne śpiew sprawiły, że poranek był nadzwyczaj radosny. Na koniec był czas na miłe rozmowy przy słodkim poczęstunku.

 

galeria


05.03.2018

W dniu 05.03. br odbyły się w Domu Pomocy Społecznej warsztaty z decoupage, przeprowadzone przez Panią Magdalenę Decker. Grupa mieszkańców ozdobiła wielkanocne jajka. Wykonane ozdoby ozdobią wnętrza naszego Domu.

 

galeria


05.03.2018

W dniu 5. marca z wizytą duszpasterską przybył do nas biskup Łukasz Buzun. Spotkanie rozpoczęło się od słowa skierowanego do mieszkańców zgromadzonych w kaplicy i przed telewizorami. Następnie biskup spotkał się z mieszkańcami w pokojach błogosławiąc i rozmawiając z chorymi. Na koniec spotkał się z radą mieszkańców i pracownikami. Spotkanie zakończyło się Błogosławieństwem Bożym.

 

galeria


starsze >>>