Projekt  ,, Trzecia młodość- inicjatywa, wyzwania, integracja” - REZULTATY PROJEKTU

Wrzesień 2018

11.09.2018

11 września na terenie naszego Domu, po raz trzeci, odbył się piknik pod hasłem: „Na ludową nutę w niepodległej Polsce”. Tym razem ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania niepodległości elementy folkloru zostały połączone z patriotyzmem i naszą dumą z odzyskania niepodległości. Z zaproszonych gości przybyli: Wiceprezydent Miasta Kalisza – Tomasz Rogoziński, Grażyna Mazurek –Przewodniczącej Kaliskiej Rady Seniorów, Krystyna Robak – Prezes Zarządu UTW, Mirosława Kolańczyk- Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Kaliszu oraz kierownicy jednostek organizacyjnych miasta Kalisza. Nie zabrakło również, zaprzyjaźnionych z naszą placówką przedstawicieli jednostek samorządowych: Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, ŚDPS „Tulipan” oraz Koło Emerytów i Rencistów z Żelazkowa. Jak na zabawę ludową przystało nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych. Dla mieszkańców DPS i gości wystąpiły zespół „Piwoniczanki” –obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia istnienia, oraz zespół „Stawiszynianki”. Tańcom i radości nie było końca. Nie obyło się także bez biesiadnych potraw na stołach. W przerwach odbyły się quizy wiedzy o Polsce oraz o folklorze.

 

galeria


07.09.2018 Zabawa w Kotlinie

W dniu 07.09 grupa naszych mieszkańców uczestniczyła w uroczystości 70-lecia Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie. Było mnóstwo atrakcji: występy dzieci i młodzieży z MDK, przedstawienie o powstaniu Kotlina bajkowo przygotowane przez mieszkańców DPS, konkursy i zabawy oraz smaczne jedzenie i zabawa taneczna. Wszyscy w cudownych nastrojach wrócili do domu.

 

galeria


Zbiórka makulatury

Nasz Dom już po raz kolejny włączył się w akcję zbierania makulatury na budowę studni w Sudanie. Mieszkańcy zebrali ok. 100 kg makulatury, która została odwieziona i wrzucona do kontenera stojącego przy kościele pw. Šw. Ap. Piotra i Pawła w Kaliszu.

 

galeria


Narodowe Czytanie " Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

Kaliski Dom Pomocy Społecznej po raz siódmy włączył się do Narodowego Czytania. Tego roku lekturą wybraną przez polaków było „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Jak w poprzednich latach honorowy patronat nad tą imprezą objął Prezydenta Polski – Andrzeja Dudy. Mieszkańcy naszego Domu wysłuchali fragmentów powieści , a następnie obejrzeli film „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona. Na koniec spotkania podopieczni otrzymali bileciki z odbitą pieczęcią okolicznościową, którą otrzymaliśmy od Prezydenta naszego kraju.

 

galeria


05.09.2018

Piątego września po raz kolejny nasi mieszkańcy uczestniczyli w Integracji w Odolanowie. Wspólna zabawa zorganizowana przez Gminno-Miejskie Centrum Pomocy "Wiara , Nadzieja, Miłość" była jak zawsze udana, a możliwość spotkania znajomych i przyjaciół z innych Domów bardzo radosna.

 

galeria


Lipiec 2018

26.07.2018 Letni koncert

Miłą niespodziankę sprawiły mieszkańcom DPS dzieci i młodzież ze Studia ArtMuz organizując koncert pod gołym niebem. Mieszkańcy siedząc w cieniu rozłożystej wierzby, popijając soczek, słuchali piosenek w wykonaniu młodych gości. Wielką przyjemność sprawiły znane melodie, ale także utwory mniej znane i angielskojęzyczne. Pani Iwona- instruktorka obiecała, że wraz uzdolnioną młodzieżą odwiedzi nasz Dom raz jeszcze tego lata.

 

galeria


25.07.2018

Jak co roku, bardzo radosnym wydarzeniem w naszym Domu było wspólne wyjście na lody. W dniu 25.07.2018 duża grupa mieszkańców wraz z wolontariuszami m.in. Radnym miasta Kalisza Dariuszem Grodzińskim i prezesem fundacji „Piąta Pora Roku’’ Wojciechem Wysoglądem, oraz pracownikami, z uśmiechem przeszła przez park, rozkoszując się zielenią, a następnie małym fragmentem naszego miasta. W trakcie spaceru zwiedziliśmy Bazylikę Św. Józefa oraz byliśmy pod pomnik Papieża Jana Pawła II gdzie ksiądz opowiedział nam historię cudownego obrazu. Następnym przystankiem była Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w której mieszkańcy obejrzeli aktualną wystawę. Ostatnim punktem spceru był odpoczynek i lody przy fontannie „Noce i Dnie” . Mieszkańcy zadowoleni z wycieczki szczęśliwi wrócili do DPSu. Dziękujemy wolontariuszom, którzy odpowiedzieli na nasz apel na fb i umożliwili niepełnosprawnym mieszkańcom uczestniczyć w spacerze.

 

galeria


13.07.2018 Bezpieczny senior

W piątkowe przedpołudnie po raz kolejny odbył się w ramach Akademii Seniora wykład o bezpieczeństwie seniorów. Z mieszkańcami naszego Domu spotkali się dzielnicowi – Karol Tomczak i Tomasz Wesołowski. Policjanci ostrzegali podopiecznych przed oszustami, którzy mogą chcieć wyłudzić od nich pieniądze lub inne dobra materialne. Omówione zostało również bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym. Mieszkańcy mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami jak i zadać pytania nurtujących ich zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

 

galeria


Czerwiec 2018

28.06.2018 Piknik w ogrodzie różanym w Marszałkach

28. czerwca odbył się Piknik w ogrodzie różanym w Marszałkach. Mieszkańcy naszego Domu bawili się na nim wspaniale. Były wspólne tańce, wesołe rozmowy, dużo radości, a także pyszne jedzenie. Były również liczne konkursy, w tym konkurs na piosenkę żołnierską w którym uczestniczyliśmy.

 

galeria


27.06.2018 Wianki w Skęczniewie

W dniu 27.06 mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w wiankach w DPS w Skęczniewie. Na imprezie było mnóstwo atrakcji, a radości, tańcom i sympatycznym rozmowom nie było końca. Uczestniczyliśmy w konkursie na najładniejszy wianek i to nasz wianek zdobył I miejsce. Był również konkurs na strój kwiatowy i w tym konkursie również zachwycaliśmy zebranych piękną suknią prezentowaną przez Panią Reginę. Braliśmy także udział w konkursie malarskim. Już czekamy na kolejne wianki...niestety to dopiero za rok.

 

galeria


26.06.2018 Wizyta w przedszkolu

W dniu 26.czerwca mieszkańcy naszego Domu po raz kolejny gościli w zaprzyjaźnionym Przedszkolu nr 9 w Kaliszu. Jak zwykle dzieci i wychowawcy przygotowali piękne przedstawienie, pełne barwnych strojów, ślicznych wierszyków i wesołych piosenek. Mieszkańcy dostali również laurki własnoręcznie przygotowane przez przedszkolaków. W miłej i rodzinnej atmosferze upłynął nam czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

galeria


13.06.2018 Jubileusz 30-lecia Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu w dniu 13.06 świętowali jubileusz 30-lecia placówki. Życzenia z tej okazji złożył personelowi oraz wszystkim podopiecznym Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza, który objął imprezę honorowym patronatem. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu odprawiona przez Ks. Biskupa łukasza Buzuna.. Następnie pracownicy i mieszkańcy DPS-u oraz zaproszeni goście spotkali się w Auli Collegium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zebranych powitała Halina Szalska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Po oficjalnych przemówieniach i życzeniach zaprezentowali się artyści: chór „Kopernik” oraz Marzena Ugorna. Dalsza część uroczystości odbyła się w siedzibie DPS-u przy ul. Winiarskiej. Nie zabrakło wspólnego biesiadowania i zabawy przy muzyce. Wystąpili: zespół muzyczno-wokalny „Agnus Dei”, młodzież ze Studia ArtMuz, Henryk Orczykowski, młodzież ze Szkoły w Stawiszynie, odbył się także pokaz kick-boxingu w wykonaniu zawodników Klubu Sportowego ZIĘTEK Team.

 

galeria


Maj 2018

25.05.2018 Dzień Matki

25 maja w przededniu Dnia Matki w stołówce DPS wystąpił chór z Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. Panie zaprezentowały liczne utwory biesiadne, w których nie zabrakło także piosenek o matce. Mieszkańcy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania, a po występie był czas na rozmowy i słodki poczęstunek.

 

galeria


18.05.2018 XIII Święto Konwalii w Psarach

Jak co roku kilkuosobowa grupa mieszkańców naszego Domu wzięła udział w Święcie Konwalii - zabawie organizowanej przez DPS w Psarach. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy. Oprócz tego, miała odbyć się zabawa taneczna. Jednak ze względu na nagłą zmianę pogody – ulewnego deszczu - do tego nie doszło . Mieszkańcy nie do końca zadowoleni wrócili do domu.

 

galeria


Kwiecień 2018

30.04.2018 Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na kilka dni przed Narodowym Świętem uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybyła do nas grupa uczniów ze szkoły Podstawowej w Skarszewie. Młodzież zaprezentowała montaż słowno- muzyczny przybliżający fakty i klimat tamtych czasów (1791 r.) Przez cały program przewijała się pieśń "Witaj majowa jutrzenko", którą podchwytywali też widzowie. Miłym akcentem były biało- czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów przypięte do ubrań naszych mieszkańców.

 

galeria


26.04.2018 Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi więc także w naszym Domu zostało zorganizowane spotkanie, którego celem było uwrażliwienie na sprawy środowiska naturalnego i ochrony przyrody. Gościem specjalnym była pani leśnik Joanna Zalejska- Niczyporuk, na co dzień pracująca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Pani Joanna wyświetliła prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie z okazji Dnia Ziemi, a później film przyrodniczy pt."Pełzająca mądrość" o polskich gadach. Na koniec były zagadki przyrodnicze. Dzięki spotkaniu wszyscy mogli sobie przypomnieć i uświadomić, że wszyscy są odpowiedzialni za naszą planetę i każdy- w miarę możliwości- może ją chronić choćby przez mniejsze zużywanie energii elektrycznej czy wody oszczędzając tym samym zasoby naturalne Ziemi.

 

galeria


18.04.2018 Dzień węgierski

Tym razem z cyklu "Nasi sąsiedzi" obchodziliśmy Dzień węgierski. Mieszkańcy obejrzeli prezentację multimedialną z najważniejszymi wiadomości o kraju naszych bratanków oraz zdjęcia najpiękniejszych zakątków Węgier. Druga prezentacja zapraszała do wirtualnego zwiedzania węgierskiej wsi- skansenu Holloko. Okazało się, że życie i tradycje mieszkańców nie odbiegają wiele od polskich zwyczajów. Uwieńczeniem spotkania była degustacja węgierskiej zupy gulaszowej- oczywiście z dodatkiem papryki: świeżej i przyprawy. Klimatu dopełniała muzyka- dźwięki czardasza i cygańskiej kapeli.

 

galeria


11.04.2018 Z wizytą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu

Początek kwietnia związany jest z rocznicą śmierci wielkiego papieża Polaka- świętego Jana Pawła II. Z tej okazji została zorganizowana wycieczka do kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego, by zwiedzić wystawę portretów Jana Pawła II oraz obejrzeć pokój, w którym przebywał papież w czasie swej pielgrzymki do Kalisza w 1997 roku. Grupę naszych mieszkańców oprowadzał jeden z kleryków opowiadając wiele ciekawych historii związanych z seminarium, studiami teologicznymi i oczywiście z samym papieżem. Duże wrażenie na mieszkańcach zrobiły podobizny św. Jana Pawła II autorstwa pani Karoliny Szyman- Piórkowskiej. Wykonała je ona na podstawie fotografii Grzegorza Gałązki. Wizycie naszych mieszkańców towarzyszyła też wspólna modlitwa z klerykami w seminaryjnej kaplicy oraz poczęstunek.

 

galeria


10.04.2018 Wiosenne spotkanie

Po zimie nadeszły już piękne, słonecznie dni, więc z tej okazji zostało zorganizowane spotkanie, aby uczcić nadejście wiosny. Gościem spotkania była pani Elżbieta Siarkiewicz, która prowadziła gawędę o budzącej się do życia przyrodzie, tradycjach związanych z wiosną, Wielkanocą, i wielu innych interesujących sprawach. Opowieści przeplatane były muzyką- utworami klasycznymi, jak i piosenkami, do których pani Ela akompaniowała na pianinie. Do programu włączyły się też panie terapeutki, które czytały wiersze przygotowane w formie listów od wiosny. Spotkaniu towarzyszyła mini- wystawa haftów o tematyce kwiatowej wykonanych przez panią Siarkiewicz.

 

galeria


Marzec 2018

28.03.2018

W dniu 28 marca odbyło się spotkanie wielkanocne mieszkańców z Panią dyrektor i kierownikami działów. Na początku Pani dyrektor złożyła zgromadzonym życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiejnocy. Następnie wszyscy mogli wysłuchać i obejrzeć prezentację multimedialną przypominające już zapomniane i nadal obowiązujące tradycje Wielkiego Tygodnia. Ostatnim punktem programu był poczęstunek przygotowany dla mieszkańców przez dział socjalno-terapeutyczne. Spotkanie odbyło się w życzliwej i przyjaznej atmosferze.

W godzinach popołudniowych odbyło się także spotkanie z kółkiem misyjnym z Parafii Św. Józefa, które we wspólnej modlitwie wprowadziło mieszkańców w nastrój świąteczny.

 

galeria


22.03.2018

W dniu 22.03 odwiedziła nas młodzież ze Szkoły w Żelazkowie. Młodzi artyści zaprezentowali się w repertuarze Anny Jantar, Karin Stanek, Zdzisławy Sośnickiej i innych polskich, lubianych artystów. Na zakończenie nasi mieszkańcy mogli stoczyć rozgrywki warcabowe z uczniami. Poranek upłynął jak zawsze miło.

 

galeria


16.03.2018

W dniu 16.03 przyszli do nas mili goście z Ochotniczego Hufca Pracy. Dziewczęta przygotowały koncert piosenek współczesnych wykonawców, który zachwycał melodyjnością i energią. Młodzież została przygotowana do występu przez Panią Iwonę Woźniak i Panią Kingę Karolak. W trakcie spotkania mieszkańcy zostali także poczęstowani ciasteczkami przywiezionymi przez naszych gości. Poranek upłynął wszystkim w ciepłej i miłej atmosferze.

 

galeria


DZIEŃ FRANCUSKI

Francja to kolejny kraj w Europie, któremu poświęcone zostało spotkanie z cyklu Nasi Sąsiedzi. Na wstępie mieszkańcy wysłuchali istotnych informacji na temat Francji, a następnie obejrzeli krótki film o najpiękniejszych zabytkach tego kraju. Całej imprezie towarzyszyła muzyka francuska, w ubranej w kolory Francji kawiarni, a gwoździem programu były naleśniki - crepes suzette .

 

galeria


08.03.2018

W dniu 8. marca w naszym Domu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji mieszkańcy mogli posłuchać poezji i piosenek na temat kobiet , dam, bab i pań oraz miło porozmawiać przy słodkim poczęstunku.

 

galeria


08.03.2018

Z okazji Dnia Kobiet w naszym Domu wystąpił zespół Piwoniczanki. Panie zaprezentowały się w ludowo-biesiadnym repertuarze przy akompaniamencie akordeonu, bębna i klarnetu. Wielokrotne bisy i wspólne śpiew sprawiły, że poranek był nadzwyczaj radosny. Na koniec był czas na miłe rozmowy przy słodkim poczęstunku.

 

galeria


05.03.2018

W dniu 05.03. br odbyły się w Domu Pomocy Społecznej warsztaty z decoupage, przeprowadzone przez Panią Magdalenę Decker. Grupa mieszkańców ozdobiła wielkanocne jajka. Wykonane ozdoby ozdobią wnętrza naszego Domu.

 

galeria


05.03.2018

W dniu 5. marca z wizytą duszpasterską przybył do nas biskup Łukasz Buzun. Spotkanie rozpoczęło się od słowa skierowanego do mieszkańców zgromadzonych w kaplicy i przed telewizorami. Następnie biskup spotkał się z mieszkańcami w pokojach błogosławiąc i rozmawiając z chorymi. Na koniec spotkał się z radą mieszkańców i pracownikami. Spotkanie zakończyło się Błogosławieństwem Bożym.

 

galeria


starsze >>>