Projekt  ,, Trzecia młodość- inicjatywa, wyzwania, integracja” - REZULTATY PROJEKTU

Luty 2024

06.02.2024 r. Zabawa z Kaliską Radą Seniorów

Wspaniałe popołudnie spędzili dziś nasi mieszkańcy, a to za sprawą zaproszenia na zabawę taneczną, które otrzymaliśmy od Kaliskiej Rady Seniorów. Wyjątkowa atmosfera, muzyka i wspólne tańce dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń. Kolejny raz zdobyliśmy nagrodę za najlepsze przebrania karnawałowe.

galeria


Styczeń 2024

22.01.2024 r. Uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka

Wspaniałe święto przeżywają dziś wszystkie Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji została zorganizowana impreza na ich cześć. Niecodziennym gościem była piosenkarka " babcia Maryla", która udzieliła obszernego wywiadu. W programie były również piosenki i wiersze tematyczne. Miłą niespodziankę Babciom i Dziadkom zrobiły dzieci z Domu Dziecka, które przyszły z laurkami i drobnymi upominkami.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tych dniach pamiętali o życzeniach dla naszych seniorów, a szczególnie młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 11 za przekazane laurki i życzenia.

galeria


19.01.2024 r. Kapela „Słoneczko” w DPS

Z wielkim przytupem zakończyliśmy dziś tydzień, pełen atrakcji dla naszych seniorów. Kapela "Słoneczko" kolejny raz wypełniła muzyką cały Nasz Dom. Radości naszych mieszkańców nie było końca, a czas w takiej atmosferze zbyt szybko upłynął. Państwo Karolakowie tworzący kapelę wraz z córką obiecali niebawem powrócić ku uciesze nas wszystkich.
Do zobaczenia.

galeria


18.01.2024 r. Dzień Babci i Dziadka z Książnicą Pedagogiczną

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka z wykładem o genezie tego święta odwiedziła nas Pani Mariola Śmiecińska. Pracownica Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, zaprezentowała również utwory literackie i muzyczne o tej tematyce.

galeria


17.01.2024 r. Wyjątkowy koncert kolęd

Koncert kolęd w wykonaniu Pana Dominika Bochen, zaprzyjaźnionego z naszą placówką organisty z Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu, umilił dopołudniowy czas naszym mieszkańcom. Pan Dominik opowiedział również o swojej ostatniej podróży do Rzymu, gdzie koncertował w kościołach na zaproszenie Polonii Włoskiej.

galeria


16.01.2024 r. Koncert kolęd

Miło rozpoczęliśmy kolejny tydzień w Naszym Domu. Dla seniorów wystąpiły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu. Repertuar kolędowy przygotowany pod okiem Pana Pawła Szpuleckiego, przeplatany był tekstami historycznymi danych utworów. Na koniec spotkania mieszkańcy obdarowani zostali własnoręcznie wykonanymi laurkami.

galeria


16.01.2024 r. Bal maskowy dla seniorów

Niezapomniany wieczór przeżyli wczoraj mieszkańcy Naszego Domu, uczestnicząc w BALU MASKOWYM DLA SENIORA. Zorganizowane przez Kaliską Radę Seniorów wydarzenie, sfinansowane z Budżetu Miasta Kalisza zgromadziło liczną grupę seniorów z terenu miasta Kalisza. Delegacja z naszego DPS-u bawiła się wyśmienicie, a maski wykonane na terapii zajęciowej zachwycały. W konkursie na najładniejszą - zajęliśmy I miejsce.
Bardzo dziękujemy Pani Ewie Witczak za pamięć o naszych mieszkańcach i zapraszanie nas do udziału w wydarzeniach realizowanych przez Kaliską Radę Seniorów.

galeria


10.01.2024 r. Koncert kolęd

Z pierwszym koncertem kolęd w Nowym Roku, przybyła do nas grupa dzieci ze szkoły podstawowej nr 16. Wspaniały występ wzbogacony grą na instrumentach, przyniósł mieszkańcom wiele radości.

galeria


Grudzień 2023

24.12.2023 r. Wieczerza wigilijna

Zgodnie z tradycją 24 grudnia odbyła się dla naszych mieszkańców wieczerza wigilijna z udziałem dyrektora, wicedyrektor i kapelana DPS. O godz. 20.00 odprawiona została po raz pierwszy w kaplicy Domu pasterka. Uczestniczyli w niej mieszkańcy i pracownicy z rodzinami.

galeria


22.12.2023 r. Spotkanie opłatkowe z ks. Biskupem Łukaszem Buzunem

Dzisiaj odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem ks. Biskupa Łukasza Buzuna, Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, Wiceprezydenta Mateusza Podsadnego, dyrektor MOPS Iwony Niedźwiedź, Przewodniczącej Kaliskiej Rady Seniorów Ewy Witczak oraz pracowników i mieszkańców Domu. Na początku wszystkich powitał dyrektor Marcin Ferenc. Następnie życzenia złożył ks. Biskup, Prezydent oraz Wiceprezydent Miasta Kalisza. Po serdecznych życzeniach, nastąpił czas wieczerzy wigilijnej, dzielenia się opłatkiem oraz słuchania kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci ze Szkoły Muzycznej Music Store w Kaliszu pod kierunkiem Pani Izoldy Huchli. Występ młodych adeptów wzbudził wiele uznania w oczach Seniorów i gości. Spotkaniu towarzyszyła wyjątkowa, rodzinna atmosfera, a przedświąteczny czas i wystrój Domu dopełnił całości.

galeria


19.12.2023 r. Występ młodzieży z III L.O.

W wyjątkowym, przedświątecznym czasie odwiedziła nasz Dom młodzież z III L.O. im Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Uczniowie kl. III C zaprezentowali się w przedstawieniu wigilijnym, które przeplatane było kolędami. Na zakończenie występu wszyscy mieszkańcy obdarowani zostali poduszkami i życzeniami świątecznymi specjalnie dla nich przygotowanymi.
Dziękujemy Pani Renacie Stępień i Małgorzacie Chrzanowskiej za zaangażowanie oraz podejmowanie działań na rzecz uwrażliwiania młodych ludzi na starsze pokolenia.

galeria


15.12.2023 r. Betlejemskie światełko w DPS

Betlejemskie Światełko pokoju dotarło dziś do naszego Domu. Stało się tak za sprawą harcerzy z kaliskiego hufca, którzy co roku pamiętają o naszych seniorach i dzielą się tym Ogniem z nami. Prócz światełka przekazane zostały również życzenia świąteczne. Betlejemskie światełko stawiane na wigilijnym stole symbolizuje ciepło, miłość, pokój i nadzieję.
I tego wszystkim Nam życzymy.

galeria


06.12.2023 r. Mikołajki w Naszym Domu

Wczoraj nasz Dom odwiedził Święty Mikołaj sprawiając wiele radości i wzruszeń Seniorom. Czasami nie ma słów, żeby wyrazić to co się czuje i widzi jednocześnie.
Dziękujemy Wam Darczyńcom za to, że zechcieliście podzielić się z nami swoją dobrocią i szczodrością. Wasz gest sprawił, że poczuliśmy się wyjątkowo.
„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”

galeria


Listopad 2023

29.11.2023 r. Zabawa Andrzejkowa

Listopadowe święto, jakim są Andrzejki, to idealna okazja do wspólnej zabawy. Naszych mieszkańców nie trzeba długo zapraszać, jak zawsze chętnie przybyli na wspólne tańce, wróżby i poczęstunek. Miłą niespodzianką był występ cyganki Magdaleny, który porywał seniorów do tańca i wzbudził wiele pozytywnej energii.

galeria


28.11.2023 r. Szkolenie pracowników

BEZPIECZEŃSTWO W PRACY Z CZYNNIKAMI BIOLOGICZNYMI W OCHRONIE ZDROWIA I OPIECE SPOŁECZNEJ - pod takim tytułem odbyło się w dniu wczorajszym, szkolenie dla pracowników naszego Domu. Pan Michał Kubiak, specjalista do spraw BHP omówił kwestie , które są bardzo istotne w miejscach takich jak DPS.

galeria


27.11.2023 r. Warsztaty ceramiczne cz. 2

Poniedziałkowe zajęcia terapeutyczne były kontynuacją warsztatów ceramicznych prowadzonych przez panią Ewę Skarżyńską. Dziś mieszkańcy szkliwili poprzednio wykonane prace i ponownie zostały ona zabrane do wypalenia.

Finalnie twórczość naszych seniorów będzie można oglądać w miesiącu grudniu w Akceleratorze kultury w Kaliszu.

galeria


21.11.2023 r. Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dziś obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji mieszkańców DPS odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, którzy zadbali o fryzury naszych seniorów. Przybyła młodzież przyniosła również własnoręcznie przygotowane ciasteczka umilając dzisiejszy dzień.

galeria


20.11.2023 r. Występ zespołu "3+1"

Początek tygodnia rozpoczął się dla naszych mieszkańców, wyjątkowym koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu "3+1". Zaprzyjaźnieni z naszym Domem artyści, kolejny raz pokazali swój wyjątkowy kunszt muzyczny oraz porwali mieszkańców do tańca.

Serdecznie dziękujemy zespołowi za piękne i niezapomniane chwile.

galeria


10.11.2023 r. Kapela "Słoneczko" w DPS

W piątek gościliśmy w DPS zaprzyjaźnioną kapelę "Słoneczko". Pan Jerzy Karolak z żoną Janiną odwiedzili wszystkich mieszkańców umilając im przedpołudnie ludową muzyką. Na twarzach słuchaczy malowała się radość, a kto tylko mógł ruszał w tany...

W imieniu mieszkańców dziękujemy za serce i miły gest dobroci!

galeria


06.11.2023 r. Warsztaty ceramiczne cz.1

Mieszkańcy naszego Domu mieli wczoraj okazję uczestniczyć w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Ewę Skarżyńską. Zajęcia odbywały się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Było to już kolejne takie spotkanie i także tym razem było sporo dobrej zabawy przy tworzeniu glinianych dzieł.

galeria


Październik 2023

30.10.2023 r. Dzień Wszystkich Świętych

Dziś grupa mieszkańców wraz z pracownikami DPS odwiedziła cmentarz komunalny, aby posprzątać i udekorować groby naszych zmarłych podopiecznych. Wykonane na terapii wiązanki stanęły wraz z zapalonymi lampkami na nagrobkach. Nie zabrakło także chwili modlitwy i zadumy nad przemijaniem.

galeria


28.10.2023 r. VII Bal Jabłkowy

Za nami VII Bal Jabłkowy! Jak co roku jesienią odbywa się zabawa z jabłkiem w roli głównej. Mieszkańcy i zaproszeni goście wraz z wiceprezydentem Mateuszem Podsadnym bawili się wesoło przy muzyce, także wraz z zespołem " Stawiszynianki". Imprezie towarzyszyły konkursy z nagrodami, i występ "Maryli". Dodatkową atrakcją były pyszne potrawy przygotowane przez naszą kuchnię. Uczestnikom zabawy podobały się dekoracje, a zwłaszcza "Pani Jabłuszko", z którą można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Radość mieszkańców i uśmiechy na twarzach były dowodem na to, że bal był udany!

galeria


24.10.2023 r. II Jesienny Czarowny Zlot w Psarach

24 października delegacja mieszkańców wzięła udział w "II Jesiennym Czarownym Zlocie" w Psarach. W zaprzyjaźnionym DPS zaroiło się od czarownic i czarodziei. Magiczny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom imprezy plenerowej, więc zabawa była doskonała. Nasza przedstawicielka zajęła 3.miejsce w konkursie na Miss. Gdy w tajemniczy sposób z talerzy zniknęły wszystkie dania i przebrzmiały ostatnie dźwięki muzyki Czarowny Zlot się zakończył i trzeba było wrócić do domu.

galeria


19.10.2023 r. Mieszkańcy DPS na spektaklu "Mały Książę"

Wczorajsze popołudnie grupa mieszkańców spędziła w CKiS w Kaliszu. Stało się tak za sprawą Pani Kamy Kowalewskiej, która zaprosiła naszych seniorów na próbę generalną spektaklu "Mały Książę". Pani Kama jest reżyserem spektaklu jak również prowadzi Warsztaty Inteligencji Emocjonalnej z dziećmi i młodzieżą w naszym Domu.
Dziękujemy za zaproszenie oraz moc pozytywnych wrażeń i energii od młodych aktorów

galeria


13.10.2023 r. Spotkanie z dietetykiem

Piątkowe przedpołudnie upłynęło naszym mieszkańcom na miłym spotkaniu z dietetykiem Anną Mazur-Adamek i Dyrektorem Marcinem Ferencem.

galeria


05.10.2023 r. "Czytanie z sercem"

Z okazji Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca, odbyło się w naszym Domu "Czytanie z sercem". Spotkanie zostało przygotowane przez pracowników Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Mieszkańcy usłyszeli poezję i fragmenty prozy o tematyce związanej z sercem. Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymał "receptę" na szczęście.

galeria


02.10.2023 r. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

2 października obchodziliśmy w naszym Domu Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia złożył Dyrektor DPS. Z tej okazji dla naszych seniorów wystąpił zespołu "Retro", a grane dawne szlagiery porywały chętnych do tańca. Przy słodkim poczęstunku i radosnej muzyce bardzo miło upłynął wszystkim dopołudniowy czas.

galeria


Wrzesień 2023

28.09.2023 r. Państwowa Straż Pożarna w Kaliszu w DPS

Przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu odwiedzili w dniu dzisiejszym nasz Dom. Pan kpt. mgr inż. Kamil Filipczak i mł. asp. Krystian Kurzawa przeprowadzili dla naszych mieszkańców pogadankę na temat bezpieczeństwa i przepisów przeciwpożarowych. Seniorzy uświadomieni zostali jak działa system czujek dymnych obecnie modernizowany w DPS. Przypomniano również, w którym miejscu na terenie naszego Domu jest punkt zbiórki podczas ewakuacji i jak postępować w jej trakcie. Cenne uwagi, które przekazane zostały na spotkaniu mogą zapobiec ewentualnemu zagrożeniu.
Dziękujemy przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu za przybycie i przypomnienie powagi sytuacji wynikającej z niebezpieczeństwa pożarowego.

galeria


21.09.2023 r. III Olimpiada DPS w Kaliszu

Po raz III na terenie naszego Domu odbyła się Olimpiada, której hasłem przewodnim było: " Bez uzależnień - wybieram zdrowie". Jak na uroczystość olimpijską przystało, nie zabrakło hymnu polskiego odśpiewanego wspólnie z Wiceprezydentem miasta Kalisza Mateuszem Podsadnym. W czterech dyscyplinach, w których uczestniczyli seniorzy dostosowane były do ich możliwości. Również pracownicy DPS brali udział w dwóch konkurencjach. Czas spędzony na zdrowej rywalizacji sportowej miał przypomnieć o wzajemnym szacunku, wyrozumiałości i empatii dla drugiego człowieka. Oczywiście nie brakowało uśmiechów, dobrego humoru i pozytywnej energii. Mieszkańcy dzielnie walczyli o zdobycie wysokich not w takich konkurencjach jak:
1. Rzut piłką do kosza
2. Rzut ringiem do celu
3. Rzut woreczkiem do kosza
4. Nordic Walking
Zwieńczeniem Olimpiady było wyłonienie zwycięzcy, wręczenie trofeum, medali i nagród. Dekoracji zawodników dokonał dyrektor DPS - Marcin Ferenc.
Na zakończenie III Olimpiady DPS odbyła się zabawa integracyjna z poczęstunkiem.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom.

galeria


13.09.2023 r. Europejskie Dni Dziedzictwa

Grupa mieszkańców uczestniczyła w dniu dzisiejszym w EUROPEJSKICH DNIACH DZIEDZICTWA, zorganizowanych przez Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu. W programie prócz występu Zespołu Folklorystycznego KALINA z Blizanowa, odbył się pokaz multimedialny pt. "Gwara ludowa Kalisza i okolic". Spotkanie upłynęło w miłej i edukacyjnej atmosferze. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

galeria


09.09.2023 r. Narodowe czytanie w DPS

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się w całej Polsce. Nasz Dom jak co roku, również włączył się do akcji głośnego czytania. Mieszkańcy i pracownicy zaprezentowali wybrane fragmenty książki Elizy Orzeszkowej w pięknych okolicznościach przyrody otaczającej nasz Dom.

galeria


Sierpień 2023

23.08.2023 r. Spotkanie z muzyką

Wczorajsze przedpołudnie umiliła nam Elżbieta Siarkiewicz, która przyszła do nas z piosenką i opowiastką. Mieszkańcy mogli usłyszeć Rotę , Poloneza Ogińskiego, piosenki ludowe oraz harcerskie. Muzyce towarzyszyła opowieść o naszej ojczyźnie, a także o okolicach Kalisza. Spotkanie było wielką przyjemnością dla zebranych, bardzo dziękujemy.

galeria


18.08.2023 r. Straż Miejska w trosce o seniora

Dziś odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej. Starszy inspektor Agata Dybioch i Starszy inspektor Anita Bugajny przedstawiły mieszkańcom zagrożenia na jakie mogą być narażone osoby starsze. Były poruszone tematy: "sztuczki na wnuczka", " metody na policjanta" oraz o podejrzanych domokrążcach. Panie mówiły o wysyłaniu przez oszustów niebezpiecznych linków na telefony, o nadużywaniu alkoholu oraz o bezpieczeństwie na jezdni. Mieszkańcy mogli również przymierzyć gogle VR.
Dziękujemy za tak ciekawe spotkanie

galeria


14.08.2023 r. Krasnolód w DPS

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Dziś w naszym ogrodzie stworzona została mała i przytulna kawiarenka. Przyjechał do nas KRASNOLÓD i wszyscy zebrani mogli się raczyć pysznymi lodami, ciastem i kawą. Rozmowom pełnym radości i słońca nie było końca. Czekamy na powtórny przyjazd naszych znajomych z lodami.

galeria


Lipiec 2023

22.07.2023 r. 35 - lecie naszego Domu

W sobotnie popołudnie odbyła się biesiada "Na Ludowa Nutę", która była częścią obchodów 35-lecia naszego Domu. W imprezie uczestniczył wiceprezydent Mateusz Podsadny oraz przedstawiciele władz Miasta Kalisza. Nie zabrakło zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej oraz rodzin i opiekunów naszych mieszkańców.
Jak na jubileusz przystało był tort oraz uroczyście odśpiewanie sto lat dla wszystkich mieszkańców i pracowników. Zabawie towarzyszyły występy zespołów ludowych " Korzeniewianki", kapeli " Tursko" oraz zespółu "3+1". Nie zabrakło tańców, licznych konkursów z nagrodami oraz wspaniałych potraw. Dziękujemy wszystkim sponsorom i osobom, które pomogły zorganizować to wydarzenie.

galeria


20.07.2023 r. Drugie urodziny Centrum Wsparcia Seniora „Od Nowa”

20 lipca 2023 r. świętowaliśmy 2 rocznicę istnienia placówki.
W tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością najbliżsi naszych podopiecznych oraz dyrekcja wraz z kierownictwem Domu. Podczas tak uroczystego spotkania wraz z naszymi gośćmi i seniorami podsumowaliśmy kolejne 12 miesięcy działalności. Bardzo się cieszymy, że nasi seniorzy tak aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w każdych prowadzonych zajęciach, cieszymy się ze wspólnie spędzonego czasu. Życzymy Wam kochani Seniorzy aby każdy dzień spędzony w Centrum Wsparcia Seniora „Od Nowa” wypełniony był radością i okazją do zawierania nowych przyjaźni.
Ten rok minął nam bardzo szybko, ale przed nami jeszcze wiele ciekawych i radosnych inicjatyw.
Dyrekcja wraz z rodzinami naszych seniorów podziękowali wspaniałej kadrze za duże zaangażowanie, empatię i pełen profesjonalizm w opiece nad podopiecznymi. Dziękujemy raz jeszcze !

galeria


14.07.2023 r. Wielobój sportowy w DPS w Pleszewie

Grupa naszych mieszkańców uczestniczyła w wieloboju sportowym w DPS w Pleszewie. Zawodnicy mierzyli się między innymi w konkurencjach: kręgli, buli, rzutu do kosza i tarczy. Seniorzy dzielnie walczyli o zajęcie wysokich miejsc. Dziękujemy za zaproszenie i świetną zabawę.

galeria


Czerwiec 2023

29-30.06.2023 r. Wizyta studyjna w Opolu

W dniach 29 – 30 czerwca br. grupa pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu w ramach projektu „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” odbyła wizytę studyjną w Opolu. Pierwszego dnia delegaci zapoznali się z działaniami na rzecz seniorów wdrażanymi przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola. Następnie spotkali się z seniorami w Domu Pobytu Dziennego „Złota Jesień”, gdzie zobaczyli w jaki sposób organizowany jest czas wolny dla osób starszych. Kolejnym punktem programu był pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Stoińskiego 8, gdzie mają zapewniony pobyt dzienny i opiekę osoby z demencją i chorobą Alzheimera. Drugiego dnia wizyty, grupa pracowników DPS odwiedziła Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu oraz zapoznała się z działalnością Centrum Informacyjno – Edukacyjnego „Senior”. Obszerną informację o działalności Rady Seniorów Miasta Opola przedstawiła jej przewodnicząca pani Teresa Rozmarynowska. Delegacja z Kalisza zobaczyła również mieszkania dla seniorów na wzór modelu skandynawskiego oraz w systemie TBS Senior.
Opole to piękne miasto z bogatą historią, pełne zieleni, a także osób starszych, dla których dużo się dzieje.
Serdeczne podziękowania składamy Pani Iwonie Niedojadło z Fundacji Flexi Mind, która z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem opiekowała się i przewodniczyła delegacij z kaliskiego Domu Pomocy Społecznej.

galeria


22.06.2023 r. XII Festiwal pierogowy w DDPS

Dzisiaj wysyp atrakcji i potwierdzenie powiedzenia, że "podróże małe i duże kształcą".
Grupa mieszkańców uczestniczyła w XII Festynie Pierogowym w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Cegielnianej w Kaliszu. Miła atmosfera, moc atrakcji i oczywiście pyszne pierogi pozwoliły mieszkańcom na relaks i odpoczynek w cieniu drzew. Uczestnicy imprezy wręczyli dyrektorowi niespodziankę z okazji 35 - lecia działalności naszego Domu z podpisami wszystkich mieszkańców z ulicy Cegielnianej. Było bardzo dużo atrakcji i świetnie przygotowanych nie tylko pierogów, ale i konkursów. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze pierogi powstały w Chinach.

galeria


22.06.2023 r. XVI Pikniku w Ogrodzie Różanym

Grupa mieszkańców naszego Domu bawiła się dzisiaj w Marszałkach na XVI Pikniku w Ogrodzie Różanym pod hasłem "U hrabiny na gospodarstwie". Jak zawsze było wiele atrakcji, tańcom i zabawom nie było końca. Uczestniczyliśmy w konkursach: na sznekę z glancem, w rzucie ziemniakiem oraz dojenie krowy.
Dziękujemy za zaproszenie i pozdrawiamy!

galeria


22.06.2023 r. Przedszkolaki u seniorów

Kolejny wesoły poranek w naszym Domu za sprawą dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Miś Uszatek" w Kaliszu. Mali aktorzy pod kierunkiem Pani Adrianny Witczak i Pani Iwony Banaszkiewicz przygotowali bajkę pt.: " Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" - barwna, pełna tańców i radości. Na koniec spotkania Pani dyrektor Przedszkola złożyła życzenia i gratulacje wszystkim zebranym z okazji 35-lecia DPS. Dziękujemy.

galeria


21.06.2023 r. Integracja w DPS w Kotlinie

21 czerwca to początek astronomicznego lata. I właśnie dziś mieliśmy okazję świętować ten dzień na pikniku integracyjnym zorganizowanym przez DPS w Kotlinie. Całemu wydarzeniu towarzyszył zabawny, kolorowy i pełen humoru klimat - rodem z Areny Cyrkowej. Były zabawy, poczęstunek, wata cukrowa i popcorn. Grupa mieszkańców naszego Domu wróciła pełna dobrego humoru, energii i niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy.

galeria


20.06.2023 r. Jubileusz 35-lecia DPS

20. czerwca odbyło się 35-lecie naszego Domu w przyjaznych murach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu. Mieliśmy zaszczyt usłyszeć wiele ciepłych słów i dobrych życzeń od zaproszonych gości. Dla przybyłych przepięknie zagrała i zaśpiewała harfistka, Jadwiga Tomczyńska w duecie z Maksymilianem Ambroziakiem. Odbył się też wykład Grzegorza Baranowskiego dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej. Gratulacje pracownikom i mieszkańcom złożył Wiceprezydent Miasta Kalisza Mateusz Podsadny. Zebrani mogli również obejrzeć film na temat działalności naszego Domu, a na koniec porozmawiać przy poczęstunku. Dziękujemy sponsorom i przyjaciołom Domu. Dobro powraca.

galeria


5.06.2023 r. Występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu

Dzisiejszy poranek uprzyjemniły nam dzieci z 2 i 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu, artystycznym występem przygotowanym pod kierunkiem Pani Ewy Trzęsickiej. Uczniowie zaprezentowali piosenki i tańce w aranżacjach wiosennych. Występy bardzo podobały się zebranym. Czekamy na powrót dzieci z nowym repertuarem po wakacjach.

galeria


1.06.2023 r. Nowe zasady wjazdu i wejścia na teren DPS

Od dnia 1 czerwca 2023 r. w naszym Domu działa brama automatyczna. Jest to bezpieczne rozwiązanie, chroniące naszych mieszkańców. Brama otwiera się rozpoznając rejestracje pracowników oraz pojazdów uprzywilejowanych. Osoby odwiedzające proszone są o kontakt z oddziałami przez domofon ( odpowiednio wybierając cyfrę przypisaną oddziałowi tj. 1,2 lub 3). Za ewentualne utrudnienia serdecznie przepraszamy.

galeria


Maj 2023

31.05.2023 r. Piknik w kaliski Domu Dziecka

Wyjątkowe popołudnie spędziła grupa mieszkańców naszego Domu na pikniku zorganizowanym przez kaliski Dom Dziecka. Słoneczna aura, energia i uśmiechy dzieci wprawiły seniorów w radosny nastrój. Wspólne zabawy i konkursy integrowały pokolenia, a w chwilach przerwy kosztowaliśmy smaczne potrawy i ciasta przygotowane przez pracowników i młodzież Domu Dziecka.

galeria


30.05.2023 r. Studenci ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w DPS

W naszym Centrum Wsparcia Seniora „Od Nowa”, miło było nam gościć studentów ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości wraz z panią ppor. Karoliną Kosterą. Młodzież aktywnie spędziła czas z naszymi podopiecznymi, którzy byli bardzo zadowoleni. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas i rodzinną atmosferę.

galeria


26.05.2023 r. Obchody Dnia Matki

" Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę"

Ten piękny cytat, wspaniałe obrazuje jak ważna w życiu każdego człowieka jest Matka. Miłość, czułość, zrozumienie, wybaczenie, nauka... to wszystko mieści się w słowie matka. Dziś przy Dniu Matki mieszkańcy również mogli świętować. Dyrektor złożył życzenia dla wszystkich Mam, podkreślając ich ważną rolę. Dla mieszkańców wystąpił zespół Stawiszynianki z repertuarem ludowo - biesiadnym. Naszymi gośćmi była też młodzież z klasy III A, I L.O im A. Asnyka, która przyniosła dla mieszkańców dużo pysznych ciast oraz przygotowała występ artystyczny. Młodzieży towarzyszyła nauczycielka p. Kamila Majewska. Na koniec mieszkańcy w radosnych nastrojach zaśpiewali kilka piosenek dla naszych gości. Serdecznie dziękujemy za tak miły poranek.

galeria


19.05.2023 r. XIX Święto Konwalii w Psarach

Weekend zaczął się dla naszych mieszkańców bardzo atrakcyjnie. Grupa mieszkańców wraz z opiekunką i wicedyrektor, uczestniczyła w corocznym Święcie Konwalii w DPS w Psarach. Tym razem zabawa przebiegała w klimacie dzikiego zachodu. Były konkursy, tańce i zabawy. Nasz mieszkaniec - Pan Kacper zajął I miejsce w konkursie malarskim. Dziękujemy #dpspsary za świetną zabawę.

galeria


17.05.2023 r. Majówka w naszym Domu.

Z okazji nadejścia ciepłych dni wiosny zorganizowaliśmy w naszym Domu majówkę. Choć aura za oknem nie sprzyjała to zaproszeni goście dopisali i sprawili, że bawiliśmy się wspaniale. Wyjątkową atrakcją był występ Pana Sławomira Jenerowicza - terapeuty z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kotlinie, który był półfinalistą programu "Mam Talent" w TVN. Magiczne sztuczki w wykonaniu Pana Sławomira wzbudziły wielki zachwyt i brawa. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami, zabawy tanecznej oraz kiełbaski i kaszanki z grilla.

galeria


15.05.2023 r. Szkolenia w DPS

W ostatnim czasie odbyły się w DPS szkolenia w ramach projektu - "Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych". Osoby zainteresowane mogły uczestniczyć w szkoleniach: "Choroba Alzheimera - objawy, leczenie, postępowanie w opiece nad osobą chorą" prowadzone przez Mirosława Maruszewskiego, " Cukrzyca- objawy, przyczyny, leczenie, dieta" prowadzone przez Elżbietę Dębską, jak również " Kierunki prowadzonej terapii oraz metody pracy z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej" prowadzone przez Tomasza Kuliga i " Lokalny plan rozwoju usług społecznych dla Miasta Kalisza na lata 2023-2025" - Justyna Pawlak i prof. Jerzy Krzyszkowski.
Niebawem odbędą się kolejne szkolenia.

galeria


13.05.2023 r. Akademia Seniora z Panem Jackiem Kołatą.

W Międzynarodowym Dniu Ptaków Wędrownych gościliśmy Pana Jacka Kołatę, który opowiadał mieszkańcom o ptakach żyjących w pobliżu Kalisza. Zgromadzeni mogli też oglądać lisy, borsuki, jelenie i sarny nagrane na fotopułapki. Spotkanie było bardzo ciekawe i edukacyjne.
Dziękujemy i czekamy na kolejne spotkania.

galeria


12.05.2023 r. Spotkanie z Janem Melą

"Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna" - taki cytat przyświecał wspaniałemu spotkaniu w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu z Jaśkiem Melą, podróżnikiem, motywatorem, założycielem fundacji, ale także ojcem i mężem. Wydarzenie to, było okazją do wysłuchania tego co o życiu, rehabilitacji, zdobywaniu biegunów ziemi miał do powiedzenie niepełnosprawny bohater spotkania. Najważniejsze słowa, jakie zapadły wszystkim uczestnikom w pamięci, to takie, że ogranicza nas to co mamy w głowie. Nie brak nogi czy ręki, ale demony, które mamy w swoim umyśle. Jeśli tylko poradzimy sobie z nimi, to każde marzenie może stać się rzeczywistością.

galeria


08.05.2023 r. Wyjątkowy koncert Dominika Bochen

Bardzo miło rozpoczęliśmy drugi tydzień maja, a to za sprawą koncertu Pieśni Maryjnych w wykonaniu pana Dominika Bochen. Również nasi seniorzy włączyli się do śpiewu znanych utworów. Na co dzień pan Dominik jest organistą w Parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła w Kaliszu. Muzyczne spotkanie przyniosło wiele radości i wzruszenia naszym mieszkańcom.

galeria


Kwiecień 2023

21.04.2023 r. Wspólne wyjście na spacer

Wiosenna aura zachęciła naszych mieszkańców do wybrania się na spacer do pobliskiego - kaliskiego parku. Po relaksie na świeżym powietrzu zawitaliśmy do restauracji "Komoda Club". W stylowych wnętrzach lokalu mieszkańcy uraczyli się słodkościami i nie tylko, a następnie wrócili do Domu. Seniorzy czekają już na kolejne wyprawy pełne dobrej energii, wrażeń i wywołujące uśmiech na ich twarzach.
Dziękujemy restauracji „Komoda Club” za miłe przyjęcie i udostępnienie lokalu w dogodnych dla naszych mieszkańców godzinach.

galeria


17.04.2023 r. Wiosna w literaturze i muzyce

W poniedziałkowy poranek gościliśmy zaprzyjaźnioną z naszym Domem bibliotekarkę - Panią Mariolę Śmiecinską z Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Zebrani mieszkańcy mogli posłuchać wierszy, przysłów i piosenek o wiośnie. Kilka mieszkanek z radością uczestniczyło czynnie w czytaniu. Dziękujemy za mile spędzony czas.

galeria


05.04.2023 r. Spotkanie wielkanocne

Rozpoczął się Wielki Tydzień, czas zadumy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Dziś wszyscy mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniu wielkanocnym. Po Mszy Św. zgromadzonych przywitał dyrektor, który złożył życzenia również w imieniu Prezydenta Miasta Kalisza. Nie zabrakło słów księdza kapelana, wierszy o tematyce wielkanocnej oraz wielkopostnych pieśni. Po oficjalnej części był czas na rozmowy i wspólny posiłek. Poranek upłynął nam w miłej atmosferze oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie.

galeria


Marzec 2023

21.03.2023 r. Kulinarne powitanie wiosny

„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr Wiosna, znów nam ubyło lat ..." Z okazji przyjścia wiosny w całym Domu oraz w Centrum Wsparcia Seniora "Od Nowa" pachniało dziś pysznymi i zdrowymi kanapkami. Mieszkańcy robili je z wielkim zaangażowaniem, a pracy towarzyszyły rozmowy o witaminach i mikroelementach zawartych w produktach. Po pracy nadszedł czas na najprzyjemniejszą część, czyli wspólne jedzenie zrobionych pyszności. Kolorowe kanapki dostali również mieszkańcy leżący w łóżkach, którzy nie mogli uczestniczyć w przygotowaniach.

galeria


17.03.2023 r. Wspólne granie w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

W piątkowe przedpołudnie grupa mieszkańców grała w gry planszowe w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Zajęcia spotkały się z zainteresowaniem i mieszkańcy ochoczo rozegrali kilka partii warcabów, chińczyka i innych gier. Przypomnieli sobie znane z lat młodości gry typu : bierki, pchełki czy skaczące czapeczki. Po grze była okazja obejrzenia magazynów bibliotecznych, pracowni Władysława Kościelniaka oraz ekspozycji prac mieszkańców DPS (wystawa do końca marca).

galeria


08.03.2023 r. Dzień Kobiet w DPS

" Kobieta... słodycz trwale zmieszana z goryczą,
wrażliwa delikatność, w której mieszka siła..."

Z okazji Dnia Kobiet w naszym Domu odbyła się uroczystość dla naszych mieszkańców. Pan dyrektor Marcin Ferenc złożył życzenia w imieniu swoim i Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego. Następnie przedstawiciele „płci brzydkiej” zaprezentowali wiersze o kobietach. Specjalnymi gośćmi z tej okazji była Kaliska Rada Seniorów i Pani Małgorzata Kraszkiewicz, która zaprezentowała bukiet pięknych pieśni. Naszymi gośćmi byli także członkowie Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gołuchowa, a wraz z nimi Pan Wojciech Walczak, który uraczył nas swoim śpiewem.
Święto kobiet pozostanie na długo w naszej pamięci.

galeria


07.03.2023 r. Wystawy prac mieszkańców DPS w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

7 marca uroczystego otwarcia wystawy prac mieszkańców naszego Domu pt: " Mój kolorowy świat" dokonali Jolanta Nowosielska - dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu i Marcin Ferenc - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Na wystawie znalazły się obrazy wykonane różnymi technikami: haft, malarstwo, wydzieranka, wypalanka, prace wykonane na szydełku i drutach oraz wiele innych. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, którzy wykonali utwory w kwartecie fletowym i na akordeonie. Zaśpiewała również młodzież z L.O im. Mikołaja Kopernika. Zaproszeni goście po obejrzeniu wystawy mogli też skosztować słodkości wykonanych na terapii kulinarnej.
Zapraszamy do podziwiania prac, które można oglądać do końca marca w Książnicy Pedagogicznej ul. Kordeckiego w Kaliszu

galeria


Luty 2023

03.02.2023 r. Dzień Babci i Dziadka z pracownikami Książnicy Pedagogicznej

Dziś po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji gościliśmy Panią Mariolę Śmiecińską -pracownika Książnicy Pedagogicznej. Nasz gość, mieszkańcy i pracownicy przeczytali wiersze o babciach i dziadkach, historii powstania święta oraz wysłuchali piosenek o tej tematyce. Spotkanie było bardzo miłym akcentem dnia, serdecznie dziękujemy.

galeria


Styczeń 2023

30.01.2023 r. Koncert kolęd

Kończący się okres Bożego Narodzenia uświetnił koncertem kolęd Pan Dominik Bochen, muzyk, organista w Parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Kaliszu. Licznie zebrani mieszkańcy chętnie śpiewali kolędy oraz słuchali mniej znanych piosenek i pastorałek. Za mile spędzony czas serdecznie dziękujemy.

galeria


27.01.2023 r. Wizyta wiceprezydenta w DPS

Dzisiaj do naszego Domu z wizytą przyjechał wiceprezydent Mateusz Podsadny. Oprócz rozmów z personelem i mieszkańcami, sprawdził działanie nowego magla zakupionego ze środków PFRON. Odwiedził mieszkańców, którym wyremontowano pokoje. Podczas wizyty omówiono projekt przebudowy gabinetów rehabilitacji ze środków Unii Europejskiej oraz dalszego remontu sieci wodno - kanalizacyjnej planowanych do wykonania do końca roku. Dziękujemy.

galeria


25.01.2023 r. Noworoczny Koncert Małgorzaty Kraszkiewicz

25. stycznia z Noworocznym Koncertem kolęd oraz pieśni operowych wystąpiła dla mieszkańców DPS członkini Kaliskiej Rady Seniorów- pani Małgorzata Kraszkiewicz. Wokalistka zaprezentowała wiązankę kolęd polskich i angielskojęzycznych, a także znane i lubiane utwory, jak : "Time, to say goodbye", "Somewhere, over the rainbow", "Santa Maria", "Ave Maria" i wiele innych. Solistce towarzyszyły panie z Kaliskiej Rady Seniorów z Przewodniczącą panią Ewą Witczak.

galeria


24.01.2023 r. Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich w Kaliszu z życzeniami z okazji Dnia Babci i Dziadka w DPS

Obchodom Dnia Babci i Dziadka w naszym Domu nie ma końca!
Dziś życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia złożyli uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich w Kaliszu. Młodzież przyniosła samodzielnie upieczone ciasta ( także specjalne wypieki dla diabetyków). Po wręczeniu ciast na wszystkich oddziałach młodzież spędziła miłe chwile na rozmowach przy kawie i ciastku z seniorami.

galeria


23.01.2023 r. Jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Szczytnikach

Miło rozpoczął się kolejny tydzień dla mieszkańców DPS i uczestników Centrum Wsparcia Seniora "Od Nowa". Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Szczytnikach przedstawiły jasełka. Oprócz recytowanych kwestii były także kolędy, pastorałki i pieśni związane z okresem Bożego Narodzenia. Wspaniały występ zakończyło przekazanie słodyczy i książek dla naszych mieszkańców.

galeria


20.01.2023 r. Koncert młodzieży z III LO w Kaliszu

W piątkowe przedpołudnie miłą niespodziankę mieszkańcom sprawiła młodzież z kl II d III LO w Kaliszu. Uczniowie zaprezentowali się w wyjątkowym koncercie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Duże wrażenie zrobił występ Oliwii i Miłosza przy akompaniamencie gitarowym Natalii i Macieja. Na koniec spotkania mieszkańcy zostali obdarowani prezentami przygotowanymi przez uczniów.

galeria


17.01.2023 r. Warsztaty ceramiczne.

Mieszkańcy naszego Domu zostali zaproszeni do udziału w projekcie "Sztuka łączy", realizowanego w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Autorami tego przedsięwzięcia jest grupa uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kaliszu. Celem jest integracja międzypokoleniowa seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu i młodzieży z Domu Dziecka w Kaliszu przy wspólnych działaniach artystycznych. Warsztaty odbyły się w pracowni artystycznej Studio Art Ewy Ratajczyk w Kaliszu, nauczycielki roku 2022 w Wielkopolsce. Autor zdjęć - Krzysztof Wydra.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=129361716677533&id=100088111165531
#kalisz #zwolnienizteorii #sztuka #warsztaty #ceramika #EwaRatajczyk #zespół #SztukaŁączy #integracja #mlodzi #seniorzy #razem #wspólnie #ptaki #projekt

galeria


17.01.2023 r. Kolędowanie z V LO w Kaliszu

We wtorkowe przedpołudnie odwiedził nasz Dom chór działający przy V LO w Kaliszu. Młodzi artyści zaśpiewali kolędy oraz mniej znane pastorałki sprawiając mieszkańcom wiele radości. Dziękujemy za tak mile spędzony czas.

galeria


16.01.2023 r. Kabaret "Pod pretekstem" w DPS

Dzisiejsze popołudnie umilił mieszkańcom kabaret "Pod pretekstem" działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kaliszu. W repertuarze seniorów znalazły się wesołe piosenki wykonane przy akompaniamencie keyboarda i skrzypiec oraz zabawne skecze. Dziękujemy gościom za wniesiony humor i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

galeria


Grudzień 2022

20.12.2022 r. Kolędowanie z młodzieżą z DomSpot

Wspólne kolędowanie było okazją do spotkania młodzieży z DomSpot i naszych seniorów. DomSpot to miejsce spotkań ludzi w każdym wieku, mieszczące się przy kościele o. Franciszkanów w Kaliszu. Grupa młodych ludzi pod opieką Księdza Marka Muzyki i Pani Marioli Troczyńskiej przyszła do naszego Domu by umilić czas mieszkańcom i wprowadzić w bożonarodzeniowy klimat. Na koniec spotkania młodzież rozdała własnoręcznie zrobione kartki z życzeniami i upieczone pierniczki.

galeria


19.12.2022 r. Studenci ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości z wizytą u seniorów

Z inicjatywy studentów penitencjarystyki Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości odbyło się spotkanie z mieszkańcami DPS, na którym zostały przekazane - własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, artykuły plastyczne, pierniczki oraz życzenia świąteczne. Wizyta i rozmowa były również początkiem budowania więzi międzypokoleniowej oraz miłym spędzeniem czasu dla wszystkich uczestników.
Dziękujemy i czekamy na następne spotkania

galeria


14.12.2022 r. Przedświąteczne spotkanie z księdzem Biskupem

W wyjątkowym czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasz Dom odwiedził ksiądz Biskup Diecezji Kaliskiej Damian Bryl i Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski. Biskup udzielił błogosławieństwa pracownikom i przekazał słowa uznania za pracę na rzecz osób starszych. Nie zabrakło także Słowa Bożego odczytanego przez kapelana naszego Domu. Życzenia zdrowych i spokojnych świąt złożył Krystian Kinastowski. Przedświąteczne spotkanie umilił występ zespołu ze Szkoły Muzycznej Music Store w Kaliszu pod kierownictwem Izoldy Huchli, śpiewając kolędy i pastorałki. Spotkanie dopełniły wzajemne życzenia, łamanie się opłatkiem oraz wspólne śpiewanie kolęd. Na stołach znalazły się symboliczne potrawy wigilijne przygotowane przez kuchnię DPS. W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia do naszej placówki, Ksiądz Biskup otrzymał obraz wykonany przez mieszkańca - pana Kacpra Kamińskiego. Dziękujemy!

galeria


13.12.2022 r. Niecodzienny prezent dla seniorów

Piękną jodłę kaukaską otrzymali dziś nasi mieszkańcy od Leroy Merlin Polska z Kalisza z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Pracownicy firmy przywieźli również lampki i ozdoby, którymi wspólnie z grupą mieszkańców przyozdobili drzewko.
Dziękuję firmie Leroy Merlin Polska za wyjątkowy podarunek, który już zdobi korytarz naszego Domu i cieszy oczy naszych seniorów.

galeria


12.12.2022 r. Zespół 3+1 w DPS

Początek tygodnia zaczęliśmy muzycznie. Do naszych mieszkańców przyjechał zespół 3+1, który zaprezentował kolędy i pastorałki w nowych aranżacjach. Nastrój dopełniały opowieści i fakty dotyczące śpiewanych utworów oraz stroje wykonawców.
Dziękujemy zespołowi za mile spędzony czas.

galeria


10.12.2022 r. Słuchacze Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gołuchowa w DPS

Dzisiejsze przedpołudnie umilili naszym mieszkańcom seniorzy z Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gołuchowa. Przy wspólnym śpiewaniu kolęd, rozmowach i słodkim poczęstunku szybko upływał czas. Przybyli goście prócz pozytywnej energii przywieźli ze sobą własnoręcznie przygotowane stroiki świąteczne oraz książki, które będą służyły mieszkańcom kaliskiego DPS-u. Największy zachwyt wzbudził pan Wojciech Walczak wykonując piosenki Jerzego Połomskiego. W trakcie spotkania padła również deklaracja przeprowadzenia wspólnych warsztatów, mających na celu naukę szydełkowania. Nasi mieszkańcy zaprosili także słuchaczy Gminnego UTW na bal karnawałowy, który zorganizowany będzie w styczniu w naszym Domu. Dziękuję przybyłym gościom z Gołuchowa za miłe spotkanie, podarunki i liczymy na kolejną wizytę.

galeria


09.12.2022 r. Przedświątecznie i edukacyjnie z pracownikami Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

W piątek do mieszkańców naszego Domu przyszła Pani Mariola Śmiecińska - bibliotekarz z Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ze stażystami. Okazją do spotkania była chęć podzielenia się z naszymi seniorami informacjami o tradycjach bożonarodzeniowych w dawnych czasach i obecnych.  Mieszkańcy z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji popartej pokazem multimedialnym, a na zakończenie spotkania złożone zostały wszystki życzenia świąteczne z kartkami przygotowanymi przez pracowników Książnicy Pedagogicznej.

galeria


06.12.2022 r. Odwiedziny Św. Mikołaja

Wyjątkowy dzień przeżyli dziś mieszkańcy Domu za sprawą niecodziennego gościa, którym był Św. Mikołaj. Wraz ze śnieżynkami, mikołajkami i dyrektorem odwiedził każdego mieszkańca z osobna, życząc zdrowia. Seniorzy zaś nie kryli radości, wzruszenia i wdzięczności za odwiedziny i piękne prezenty. Dziękujemy wszystkim Wam - darczyńcom, którzy spisaliście się na medal. Dziękujemy i pamiętajmy, że "dobro powraca" .

galeria


Listopad 2022

30.11.2022 r. Uroczyste zakończenie projektu w DPS w Pleszewie.

"WIELE POKOLEŃ JEDEN CEL" pod takim hasłem Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie realizował projekt, na który składały się cykliczne spotkania z przedszkolakami, młodzieżą i seniorami. Nasi mieszkańcy brali czynny udział w zabawach, warsztatach dzięki, którym nawiązaliśmy bliższą więź z mieszkańcami i pracownikami tego Domu Dziś zaproszeni zostaliśmy na finał - zakończenie projektu. Prócz cennych uwag, zebranego doświadczenia, usłyszeliśmy wiele ciepłych słów związanych z udziałem w przedsięwzięciu. Uroczystość wzbogacił program artystyczny w wykonaniu pana Sławomira Jenerowicza, którego pokazy kabaretowo-magowe wzbudziły wielki zachwyt. Każdy uczestnik projektu na koniec uhonorowany został dyplomem i broszurą informacyjną o wydarzeniu. Dziękujemy DPS w Pleszewie za zaproszenie i możliwość udziału w projekcie.

galeria


23.11.2022 r. Andrzejki

Dziś wieczorem przybyły do naszego Domu wróżki i czarownice, aby stworzyć wyjątkowy nastrój podczas zabawy andrzejkowej. Wszystkich na wstępie przywitał Pan dyrektor życząc dobrego i radosnego wieczoru. Jak na zabawę andrzejkową przystało nie obyło się bez wróżb i przepowiedni, a mieszkańcy mogli usłyszeć co dobrego czeka ich w nadchodzącym nowym roku. Imprezie towarzyszyła świetna muzyka, a tańcom i wspólnym rozmowom nie było końca. Nie zabrakło również pięknie zastawionych stołów z pysznym jedzenie. Wróżką i czarownicą serdecznie dziękujemy zapraszając za rok!

galeria


16.11.2022 r. Orkiestra Dęta w Naszy Domu

Miłą niespodzianką dla naszych seniorów był dzisiejszy koncert Orkiestry Dętej z Kościelnej Wsi. W bogatym repertuarze jaki zaprezentował zespół, znalazły się piosenki z filmów - polskich i zagranicznych, marsze oraz piosenki żołnierskie. Licznie przybyli mieszkańcy byli zachwyceni, a wykonanie "Kwiatów Polskich", czy "The way We were" wywołały łzy wzruszenia. Dziękujemy wspaniałej orkiestrze za tak piękny koncert, dzięki któremu pojawił się uśmiech i radość u naszych mieszkańców.
#OrkiestraDęta #OrkiestraDetazKościelnejWsi #szcześliwysenior #Kalisz

galeria


10.11.2022 r. Narodowe Święto Niepodległości

„11 listopada”

W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w programie artystycznym, w którym przypomniane zostały informacje o odrodzeniu się Państwa Polskiego po 123 latach zaborów. Podczas występu śpiewane były pieśni patriotyczne przeplatane wierszami również w duchu niepodległościowym. Dziękujemy mieszkańcom i pracownikom terapii za wykonane kotyliony, które zdobiły piersi uczestników spotkania symbolizując ich patriotyz. 

galeria


6.11.2022 r. Uczestnicy Warsztatów Inteligencji Emocjonalnej w DPS.

W niedzielne przedpołudnie w naszym Domu odbyło się spotkanie w ramach Warsztatów Inteligencji Emocjonalnej zorganizowane przez Panią Kamę Kowalewską i pracowników terapii zajęciowej. Celem wizyty u mieszkańców DPS było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na osoby starsze, na ich potrzeby, marzenia oraz poznanie emocji towarzyszących osobom potrzebującym opieki. Były rozmowy, uśmiechy oraz słodkie upominki dla seniorów. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni i cieszyli się z tak miłych odwiedzin. Dziękujemy serdecznie Pani Kamie za podjętą inicjatywę i współpracę ❤️.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=793596671732100&id=100032453246378

galeria


Październik 2022

28.10.2022 r. Sprzątanie grobów zmarłych mieszkańców DPS

Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych, pracownicy terapii zajęciowej udali się wraz z mieszkańcami na Cmentarz Komunalny w celu wykonania prac porządkowych na grobach naszych byłych pensjonariuszy. Po zakończeniu sprzątania groby zostały przyozdobione wiązankami oraz zapalono znicze.

galeria


28.10.2022 r. 103 lata Pana Leona

W piątek 103. urodziny obchodził Pan Leon. Uroczystość odbyła się w DPS, gdzie od kilku miesięcy mieszka jubilat. Jak twierdzi, czuje się u nas bardzo dobrze i pomimo zacnego wieku zaraża optymizmem, pogodą ducha i serdecznością. W imieniu władz miasta życzenia Panu Leonowi złożył Prezydent Krystian Kinastowski oraz wiceprezydent Mateusz Podsadny. Najserdeczniejsze życzenia przekazał również dyrektor DPS Pan Marcin Ferenc.

galeria


26.10.2022 r. "Bal Jabłkowy"

VI Bal Jabłkowy był okazją do integracji naszych mieszkańców z innymi Ośrodkami Pomocy Społecznej podległymi Miastu Kalisz. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Pana Prezydenta Krystiana Kinastowskiego, wiceprezydenta Mateusza Podsadnego oraz dyrektorów i przedstawicieli jednostek Miasta. Jak na Bal Jabłkowy przystało, elementem przewodnim - dekoracji, potraw i konkursów były jabłka. W trakcie zabawy uczestnicy mogli dowiedzie się wielu ciekawostek związanych z jabłkami np. ich pochodzeniu, odmianach, wartościach odżywczych czy właściwościach zdrowotnych. Nie zabrakło także utworów literackich jak i muzycznych nawiązujących do jabłek. Atrakcją wieczoru był zespół Korzeniewianki z Korzeniewa, którego biesiadne i ludowe przeboje porywały do tańca.
Do zobaczenia za rok!

galeria


25.10.2022 r. Warsztaty łączące pokolenia

Wtorkowe przedpołudnie owocowało w działania pastyczne zainicjowane przez młodzież i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kaliszu. Mieszkańcy naszego Domu jak również uczestnicy oddziału dziennego wykonali śliczne lampioniki posługuąc się techniką decupage. W trakcie zajęć młodzież zintegrowała się z seniorami i nawiązała się relacja prawdziwie łącząca pokolenia.

galeria


21.10.2022 r. Wolontariusze w oddziale dziennym DPS.

Dzisiaj w Centrum Wsparcia Seniora „Od Nowa” (oddziale dziennym DPS) zagościli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej „Jagiellończyk” w Kaliszu. Wspaniała młodzież sprawiła wiele radości naszym uczestnikom. Były wspólne rozmowy, malowanie farbami jesiennych drzew, granie w karty i warcaby, jak również nauka szydełkowania. Wizyta młodzieży wniosła wiele uśmiechu i jest początkiem cyklu spotkań w ramach wolontariatu. To wspaniały przykład integracji międzypokoleniowej.
Gratulujemy szkole i pracownikom inicjatywy!

galeria


20.10.2022 r. Warsztaty malarskie

Warsztaty malarskie z Jakubem Multanem, były okazją do poznania nowej techniki jaką jest pouring. Technika polegająca na tworzeniu obrazów poprzez rozlewanie farb była świetnym doświadczeniem i zabawą. Warsztaty dały niesamowite emocje naszym mieszkańcom, każdy poczuł się artystą. Było dużo uśmiechu i ekspresyjnych emocji.

galeria


20.10.2022 r. Jabłonka od DPS w Pleszewie

W ramach projektu "WIELE POKOLEŃ JEDEN CEL" realizowanego przez Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie, dostaliśmy dla naszego ogrodu jabłonkę. Mieszkańcy zasadzili ją obok owocowych drzewek, które posadzone zostały rok temu. Oby się przyjęła i obficie owocowała.

galeria


17.10.2022 r. Seniorki w "Niezapominajce"

" Babcie czytają bajki " pod takim hasłem odbyło się dziś spotkanie w Niepublicznym Przedszkolu "Niezapominajka" w Kaliszu, na którym mieszkanki naszego Domu czytały dzieciom. Przedszkolaki wysłuchały kilku legend kaliskich, takich jak: " O kamieniu Gołuchowskim", "Królu Kazimierzu i Maciusiu", a także "O diabelskich skrzypeczkach" autorstwa Eugeniusza Kor-Walczaka. Na koniec seniorki otrzymały od dzieci bukieciki oraz laurkę. Dziękujemy paniom i przedszkolakom za tak miłe przedpołudnie.

galeria


6.10.2022 r. Odwiedziny młodzieży z Goliszewa

Bardzo miłą niespodziankę zrobiła naszym seniorom młodzież ze Szkoły Podstawowej w Goliszewie, która przyjechała dziś złożyć życzenia mieszkańcom z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Oprócz miłego słowa, uśmiechu, przywieźli ze sobą słodkości oraz laurki wykonane przez dzieci z Przedszkola w Goliszewie.
Dziękujemy za pamięć.

galeria


4.10.2022 r. Jesiennie, muzycznie i dydaktycznie

„Jesienne spotkanie z muzyką na turystycznym szlaku”- pod takim hasłem odbyło się dziś spotkanie z Panią Elżbietą Siarkiewicz. Zarzyjaźniona z naszym Domem - była nauczycielka i przewodniczka PTTK zaprezentowała bogaty repertuar muzyczny i literacki. Utwory o tematyce jesiennej akompaniowali również mieszkańcy DPS co sprawiło im wiele radości. Barwne opowieści o kaliskim regionie jak zawsze wzbudziły duże zainteresowanie i pozostawiły niedosyt naszym seniorom. Pani Elżbieta obiecała niebawem odwiedzić nas ponownie i kontynuować rozpoczęte dzieło.

galeria


1.10.2022 r. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych przypadający 1 października to dzień, w którym wyrażamy wdzięczność osobom starszym. Z tej okazji w Domu Pomocy Społecznej zorganizowana została zabawa taneczna by uczcić święto Seniorów. Z tej okazji nasi mieszkańcy zaprezentowali piosenki oraz wiersze w ramach nowopowstałego chórku Jarzębinki. Niezmiernie miło nam było oglądać zaprzyjaźniony Regionalny Zespół Pieśni i Tańca TURSKO, który nie zapomniał o naszych mieszkańcach i przeszedł po każdym oddziale zostawiając dźwięki muzyki. Spotkanie naszych seniorów z młodymi członkami zespołu było pięknym doświadczeniem integracji międzypokoleniowej. Radość i pozytywne zaskoczenie mieszkańców to największa nagroda! Koncert i pokaz taneczny, który przedstawili dał wszystkim dużo radości, pozytywnej energii oraz przeniósł seniorów w lata ich młodości.
DZIĘKUJEMY

galeria


Wrzesień 2022

23.09.2022 r. Powitanie JESIENI

„Złote, żółte i czerwone
opadają liście z drzew,
zwiędłe liście w obcą stronę
pozanosił wiatru wiew...”
Z okazji nadejścia Jesieni dla mieszkańców naszego Domu zorganizowana została zabawa taneczna. Pracownicy terapii zajęciowej wcielili się w postać Pani Jesieni i obdarowywali seniorów owocami. Oprawę muzyczną zapewnił nam zespół KALINA z Blizanowa, który biesiadnymi szlagierami wprawił mieszkańców w cudowny nastrój. Jesiennym hulankom i tańcom nie było końca.
Dziękujemy zespołowi Kalina za miłe chwile.

galeria


22.09.2022 r. Biesiada łącząca pokolenia w Pleszewie

W ramach projektu WIELE POKOLEŃ JEDEN CEL realizowanego w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, nasi mieszkańcy uczestniczyli dziś w BIESIADZIE łączącej pokolenia. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy, tańce i poczęstunek. Czekamy z niecierpliwością na kolejne działania w ramach projektu, w których będziemy mogli wziąć udział.

galeria


19.09.2022 r. Wycieczka "ogórkiem" po Kaliszu

Zabytkowy "ogórek'' był dzisiejszą atrakcją dla naszych mieszkańców. Wycieczka zabytkowym autobusem wywołała uśmiechy na twarzach seniorów, którzy pamiętają go z młodych lat i darzą sentymentem. Mieszkańcom w podróży towarzyszył Pan Radosław Sapieja, który barwnie opowiadał o Kaliszu. Wycieczka zaczęła się pod murami kaliskiego zamku, następnie zobaczyliśmy teatr, Zawodzie, dworzec kolejowy, nowy cmentarz żydowski, ulice Makowską i zakończyliśmy wycieczkę pod fontanną "Noce i dnie". Jadąc autobusem mieszkańcy komentowali jak bardzo zmienił się krajobraz miasta i jego architektura. Mimo zimna i niepogody wycieczka była bardzo udana. Serdecznie dziękujemy Kaliskim Liniom Autobusowym za bezpłatne użyczenie autobusu oraz Panu Radosławowi Sapieji za "oprowadzenie" po Kaliszu.

galeria


12.09.2022 r. "Czytanie z sercem"

" Czytanie z sercem" pod takim hasłem odbyło się w dniu dzisiejszym spotkanie z pracownikami Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Łączyło ono w sobie świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Pani Mariola Śmiecińska - pracownik książnicy -przygotowała program, który wspólnie z pracownikami terapii zaprezentowali mieszkańcom. Były to krótkie scenki z książek oraz wiersze i piosenki nawiązujące do serca. Na koniec spotkania wszyscy zgromadzeni otrzymali pamiątkowe karteczki z cytatami o sercu oraz ulotki jak o nie dbać.

galeria


5.09.2022 r. Narodowe Czytanie - "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza

Już po raz 11. kaliski Dom Pomocy Społecznej włączył się do Narodowego Czytania. Tego roku lekturą wybraną przez Polaków były "Ballady i Romanse" A. Mickiewicza. Jak w poprzednich latach honorowy patronat nad tą imprezą objął Prezydent Polski Andrzej Dudy. Licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego Domu wysłuchali wybranych fragmentów utworu, czytanych przez pracowników terapii zajęciowej .

galeria


2.09.2022 r. Obrazy Jakuba Multana w DPS

Dziś w naszym Domu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Jakuba Multana - "Sławni Kaliszanie", której towarzyszył wykład prof. Ewy Andrysiak. Obrazy tworzone przez Pana Jakuba są niepowtarzalne ze względu na stosowanie techniki grafiki wektorowej. Na wystawie możemy podziwiać między innymi portrety: Marii Konopnickiej, Stefana Szolc-Rogozińskiego, Eligiusza Kor Walczaka czy Tadeusza Grzelaka. Wystawie towarzyszyło odsłonięcie nowego obrazu, portretu Melanii Parczewskiej oraz przekazanie go przez autora prof. Ewie Andrysiak w dowód wdzięczności za opiekę i współpracę z artystą. Następnie Pani profesor przybliżyła zebranym postać Melanii Parczewskiej, streszczając jej życiorys i omawiając liczne zasługi. Mieszkańcy otrzymali również od Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk serie książek "Kaliszanie", którą mogą wypożyczać z naszej biblioteki. Wystawę można oglądać w stołówce DPS przez dwa tygodnie.

galeria


Sierpień 2022

31.08.2022 r. Na wystawie w Książnicy Pedagogicznej

Z okazji 15-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zostaliśmy zaproszeni na wystawę prac zorganizowaną w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Mieszkańcy podziwiali wyjątkowe: obrazy, hafty, kartki, bombki, jajka wielkanocne, szyte maskotki itp. Umiejętnościami aktorskimi wykazała się sekcja kabaretowa z UTW, która rozbawiła zebranych. Dziękujemy zaprzyjaźnionej Książnicy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę.

galeria


30.08.2022 r. Wycieczka do sów

Grupa naszych mieszkańców uczestniczyła w dniu dzisiejszym w wycieczce do woliery Pana Jacka Kołaty, którego gościliśmy jakiś czas temu w naszym Domu. Była to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć z bliska młode sowy - uszate, puszczyki i puchacze. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści na temat hodowli tych ptaków, ich rozmnażania, zezwoleń na ich posiadanie oraz ciekawostek z ich życia. Chętni mieszkańcy mogli wejść do woliery i z bliska przyjrzeć się sowom, a nawet je dotknąć. Panu Jackowi bardzo dziękujemy za tak edukacyjne spotkanie i poświęcony czas.

galeria


27.08.2022 r. Na Ludową Nutę

W sobotę na terenie naszego Domu, po raz piąty, odbyła się zabawa Na Ludową Nutę. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Miasta Kalisza, zaproszone DPS-y z Psar, Pleszewa i Marszałek oraz nasi mieszkańcy i ich rodziny. Imprezie towarzyszyła muzyka ludowa w wykonaniu Zespołu ZŁOTE KŁOSY z Iwanowic oraz młodzieży ze Studia Art Muz połączonej ze świeżo powstałym zespołem JARZĘBINKI z naszego DPS-u. Uczestnicy zabawy mieli możliwość spędzenia uroczych chwil na świeżym powietrzu, delektując się specjałami swojskiej kuchni. W przerwach od muzyki odbywały się konkursy - zręcznościowy i malarski, a dodatkową atrakcją był przejazd bryczką. Chwile wspólnej integracji obfitowały w tańce, rozmowy i co najważniejsze wspólnie spędzony z najbliższymi czas.
Dziękujemy firmie Kilargo za nieodpłatnie przekazane lody.

galeria


25.08.2022 r. Roztrąbiony DPS

Młodzież, która zawitała do naszego miasta z okazji XIV Letniej Akademii instrumentów Dętych Blaszanych wystąpiła dziś dla mieszkańców DPS. W swoim wolnym czasie zagrali, charytatywny koncert dla seniorów, aby umilić im popołudnie. Mieszkańcy Domu z przyjemnością wysłuchali wiele znanych utworów, a wyjątkowe brzmienie instrumentów wywołało pozytywne emocji. Nasi seniorzy dużymi brawami i uśmiechem podziękowali młodym muzykom za koncert, który połączył pokolenia.
#Roztrąbionykalisz #akademiainstrumentowdętychblaszanych

galeria


08.08.2022 r. "Krasnolód" dla seniora

Każdy wie, że dla ochłody dobre są lody i z tej okazji zaprosiliśmy do naszego Domu " Krasnolóda "- kawiarnię na kółkach. Mieszkańcy z dużą przyjemnością, ugościli się na ławeczkach pod wierzbą z lodami i kawami. W upalny dzień "Krasnolód" sprawił wielką przyjemność mieszkańcom DPS , którzy już z niecierpliwością czekają na kolejny jego przyjazd.

galeria


Lipiec 2022

29.07.2022 r. Wyjście na lody

Dziś grupa mieszkańców Domu i Dziennego oddziału "Od Nowa" wybrała się do restauracji Komoda w Kaliszu. Seniorzy w pięknych wnętrzach zamówili sobie desery, ciasta, kawy, a nawet dania obiadowe. W tak miłej atmosferze przy rozmowach, żartach szybko upłynął czas. Spacer po urokliwym, kaliskim parku był dodatkową atrakcją.

galeria


28.07.2022 r. Integracja w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie

W słoneczny dzień grupa naszych mieszkańców skorzystała z zaproszenia Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie oraz Stowarzyszenia Promocji Zdrowia w Pleszewie i wzięła udział w projekcie "Wiele pokoleń jeden cel" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Mieszkańcy z wielu zaprzyjaźnionych Domów mieli okazję wspólnie spędzić czas – rozmawiając, tańcząc i uczestnicząc w różnych konkursach. Taka integracja połączona z zabawą jest bardzo ważna dla seniorów, ponieważ niezależnie od wieku, stanu zdrowia jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem. Dziękujemy więc gospodarzom za zaproszenie i wyjątkowo spędzony czas.

galeria


20.07.2022 r. Już Rok - Centrum Wsparcia Seniora "Od Nowa"

Centrum Wsparcia Seniora "Od Nowa" działające przy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu świętowało dziś swoje 1 urodziny. W gronie gości znaleźli się: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, dyrektor MOPS-u Iwona Niedźwiedź , kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu Maria Kamińska z przedstawicielami. Obecni byli również mieszkańcy DPS z kierownikami oddziałów. Wielka radość naszych seniorów, chwile pełne wzruszeń przy wspólnym oglądaniu prezentacji multimedialnej z życia naszego Centrum, zadowolenie gości, a także wspólna integracja były w tym dniu dla nas najcenniejsze. Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i otrzymane prezenty, a firmie BALON - ART za przekazane balony.

galeria


20.07.2022 r. Literackie przedpołudnie z Kamą Kowalewską

W letnie przedpołudnie odwiedziła nasz Dom wyjątkowa kobieta, aktorka, pełna empatii, ciepła i miłości do drugiego człowieka – Kama Kowalewska. Dziś przybyła ona do nas z książką Reginy Brett pt.: „Jesteś cudem” i czytała naszym mieszkańcom jej fragmenty. Spotkanie to było lekcją, która miała nauczyć dostrzegania w sobie i innych, pozytywnych cech oraz pokazać jak łatwo jest dzielić się radością i uśmiechem. Pani Kama zostawiła u nas ziarenko dobra, a teraz będziemy czekać jak ono zaowocuje. Dziękujemy.

galeria


15.07.2022 r. Akademia Seniora z ks. Tomaszem Jeżem

W kolejnym spotkaniu z cyklu Akademia Seniora gościliśmy dziś ks.Tomasza Jeża, który opowiedział nam o swojej wyjątkowej pasji, którą jest tworzenia modeli w skali 1:100. Najczęściej autor wybiera znane budowle jak: Bazylika św. Piotra w Rzymie, Krzywa Wieża w Pizie, dworzec wrocławski, czy obiekty jak np. statek Titanic, którego historia znana jest prawie na całym świecie. Prelekcja wraz z pokazem multimedialnym wzbogacona była kilkoma pracami ks. Tomasza, który udostępnił je naszym mieszkańcom i można obejrzeć modele w holu naszego Domu przez najbliższych kilka tygodni.
Serdecznie dziękujemy ks.Tomaszowi za poświęcony czas i podzielenie się swoją pasją.

galeria


Czerwiec 2022

22.06.2022 II Olimpiada Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

22. czerwca br. o godz. 15.00 rozpoczęła się II Olimpiada Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Hasło przewodnie olimpiady brzmiało: „Bez uzależnień - wybieram zdrowie” i tego też tyczyły się transparenty poszczególnych drużyn rozwieszone na terenie DPS. Rywalizacje w konkurencjach, a było ich sześć wzbudzały dużo pozytywnej energii, uśmiechu i dobrego humoru. Oczywiście jak na uroczystość olimpijską przystało, nie zabrakło hymnu polskiego odśpiewanego wspólnie z Wiceprezydentem Mateuszem Podsadnym. Honorowym gościem był Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, który objął patronat nad tą wyjątkową imprezą. Konkurencje, w których rywalizowali mieszkańcy weryfikowały ich szybkość, zwinność, dokładność i wytrzymałość.
Należały do nich:
- wyścig na wózku
- segregowanie kolorowych pomponików
- rzut piłką do tarczy
- przelewanie łyżką wody
- nawlekanie koralików
- budowanie wieży z kartonów
Nie zabrakło także konkurencji dla pracowników, która wzbudziła wiele emocji i śmiechu.
Miejsca poszczególnych drużyn:
I miejsce - Oddział 1
II miejsce - Dzienne Centrum Wsparcia "Od Nowa"
III miejsce - Oddział 2
IV miejsce - Oddział 3
Uwieńczeniem II Olimpiady DPS w Kaliszu było wręczenie przez Prezydenta Krystiana Kinastowskiego pucharów, medali oraz nagród dla poszczególnych drużyn. Następnie był czas na zabawę taneczną, słodki poczęstunek oraz grilla.
Dziękujemy za przekazane darowizny od firm i instytucji z przeznaczeniem na nagrody i pomoc w organizacji imprezy:
#MiastoKalisz
#PrattWhitney
#Kilargo
#PrezydentKrystianKinastowski
#PrezydentMateuszPodsadny

galeria


15.06.2022 Wspólne grillowanie

W środowe przedpołudnie zaprosiliśmy naszych mieszkańców na grilla. Prócz pieczonych kiełbasek i kaszanek, nie zabrakło wspólnych zabaw, śpiewów i miłych rozmów. Terapeuci wraz z rehabilitantami DPS przygotowali pokaz taneczny z ćwiczeniami dla każdego. Imprezę uświetnił Wiceprezydent Mateusz Podsadny. Obsługę fotograficzną z lądu i powietrza :) zapewnił Przemysław Szczeblewski przemodronphoto za co serdecznie dziękujemy.

galeria


10.06.2022 Wyjątkowy koncert Orkiestry na Dużym Rowerze

Dziś dla mieszkańców naszego Domu wystąpił niesamowity zespół pop-folkowy Orkiestra na Dużym Rowerze. Utworzona w 2021 r. w Bydgoszczy grupa to sześciu muzyków, którzy potrafią zagrać koncert jadąc na jednośladzie. Należy również dodać, że zespół jest półfinalistą XIII edycji programu TVN Mam Talent. Bogaty repertuar muzyczny i widowiskowość Orkiestry sprawiły, że została ona bardzo serdecznie przyjęta przez naszych podopiecznych - braw, okrzyków radości i uśmiechów nie było końca. Miłym akcentem widowiska był wspólny występ - jednego z naszych mieszkańców - pana Janusza z zespołem.
Dziękujemy Orkiestrze na Dużym Rowerze za charytatywny - wyjątkowy koncert, który na długo pozostanie w pamięci mieszkańców i nie tylko.

galeria


10.06.2022 XIV Regionalny Konkurs Plastyczny dla Osób Niepełnosprawnych

W dniu dzisiejszym grupa mieszkańców naszego Domu uczestniczyła w rozstrzygnięciu XIV Regionalnego Konkursu Plastycznego dla Osób Niepełnosprawnych - „Kalisz w oczach Adama Asnyka i Marii Dąbrowskiej”. Była to okazja do wyjścia mieszkańców na halę OSRiR- u w Kaliszu i obejrzenia wystawy pokonkursowej. Miła niespodzianka czekała na jednego z naszych podopiecznych - pana Kacpra Kamińskiego, który otrzymał wyróżnienia.

galeria


09.06.2022 70-lecie Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach

70-lecie Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach połączone z XV Piknikiem w Ogrodzie Różanym były okazją do odwiedzin zaprzyjaźnionej z naszym Domem placówki . Grupa naszych mieszkańców z opiekunem i Panią Wicedyrektor Katarzyną Borowską, złożyła najserdeczniejsze życzenia oraz podarowała pamiątkowy obraz i kwiaty. Imprezę rozpoczęło krótkie przedstawienie, opowiadające historię Domu Pomocy w Marszałkach, a następnie odbył się pokaz tańca w wykonaniu młodzieży z zespołu "Retro". Nie zabrakło oczywiście urodzinowego tortu, toastu oraz wyśmienitej zabawy. Nasi mieszkańcy brali udział w konkursach, między innymi w plastycznym, kulinarnym i na najlepsze odwzorowanie postaci hrabiny Heleny Von Bismarc, w którym zajęliśmy II miejsce. Dziękujemy za miłe przyjęcie i wyjątkowy czas.

galeria


03.06.2022 Akademia Seniora z kapitanem Adamem Kowalskim

Gościem kolejnej odsłony z cyklu Akademia Seniora był kapitan żeglugi wielkiej Adam Kowalski, który barwnie opowiedział nam o życiu na statku. Pan Adam jako oficer-nawigator przeszedł wszystkie etapy związane z tą pracą i w roku 2003 uzyskał dyplom „Pierwszego po Bogu”. W trakcie prelekcji mogliśmy oglądać zdjęcia ze statku Karpaty oraz z promu pasażersko - towarowego Gryf - na którym obecnie pływa kapitan. Licznie zgromadzeni mieszkańcy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali ciekawych historii z życia i pracy na morzu.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ciekawy wykład.

galeria


01.06.2022 Z wizytą w Domu Dziecka w Kaliszu

Z okazji Dni Dziecka grupa naszych mieszkańców zaproszona została na festyn do Domu Dziecka w Kaliszu. Spotkaniu towarzyszyła cudowna atmosfera, a w programie były liczne konkursy, pokazy i poczęstunek. Mieszkańcy DPS naładowani energią od dzieci, wrócili pełni radości, uśmiechu i pozytywnych wrażeń. Jak pisał już Janusz Korczak - "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".
Dziękujemy Domowi Dziecka za zaproszenie i wspaniale spędzone popołudnie.

galeria


Maj 2022

26.05.2022 Kochanym Mamom w dniu ich święta

Dzień Matki to jedno z najbardziej wyjątkowych świąt, obchodzone prawie
na całym świecie. Z tej okazji dla mieszkanek i mieszkańców naszego Domu
wystąpił zespół Stawiszynianki, w którego repertuarze znalazły się
piosenki biesiadne i ludowe. Nie zabrakło wspólnego śpiewania oraz
tańców. Niespodzianką dla wszystkich mieszkańców była upieczona przez
kuchnię rolada jabłkowa z lodami.
Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim Mamom zdrowia, uśmiechu i dużo radości.

galeria


20.05.2022 Koncertowo ze Studiem Art Muz

Widać, że dużymi krokami wracają dobre czasy dla mieszkańców naszego Domu. Dziś mieliśmy kolejne wyjątkowe przedpołudnie z wokalistkami z zaprzyjaźnionego Studia Art Muz. W uroczych okolicznościach przyrody wysłuchaliśmy piosenek: Anny Jantar, Maryli Rodowicz, Kasi Sobczyk i wielu innych znanych polskich piosenkarek. Młode artystki pod kierunkiem pani Iwony Banasiak, wprawiły mieszkańców w radosny nastrój i przypomniały lata ich młodości. Nie zabrakło również tańców, wspólnych śpiewów i poczęstunku. Aż chce się zaśpiewać...” Gdzie się podziały tamte prywatki...”

galeria


12.05.2022 Akademia Seniora z Jackiem Kołatą

14 maja przypada Światowy Dzień Ptaków Wędrownych i z tej okazji zaprosiliśmy do naszego Domu pana Jacka Kołatę - z zamiłowania fotografa przyrody. Gość podczas prelekcji bardzo interesująco opowiedział o swojej pasji i przygodach jakich doświadczył w trakcie swoich wypraw fotograficznych. Pan Jacek zaprezentował również strój i przedmioty maskujące, niezbędnie przy robieniu zdjęć ptakom oraz innej zwierzynie. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni i zainteresowani tematem.
Wystawę prac pana Jacka można oglądać w holu DPS do 20.05.2022 r.

Dziękujemy Dyrektorowi Ośrodka Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień" im. B.Jareckiego za użyczenie aluram wystawienniczych.

galeria


02.05.2022 Dzień Flagi

Dzień Flagi to kolejne święto, które obchodziliśmy wspólnie w większym gronie. Z tej okazji mieszkańcy na terapii zajęciowej wykonali własnoręcznie flagi różnymi technikami plastycznymi, a następnie wysłuchali na świeżym powietrzu prelekcji o symbolach narodowych. Nie zabrakło także piosenek i wierszy o polskiej fladze.

galeria


Kwiecień 2022

29.04.2022 Tydzień czytania utworów Marii Konopnickiej

Z okazji tygodnia poświęconego twórczości Marii Konopnickiej, kolejny raz odwiedzili nasz Dom pracownicy Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Przybyli goście przygotowali prezentację multimedialną, w której przybliżyli życie i twórczość znanej poetki. Mieszkańcy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji i wierszy z różnych okresów twórczości Marii Konopnickiej.

galeria


25.04.2022 Darmowe tablety od Fundacji Biedronki!

Fundacja Biedronki podarowała tablety dla podopiecznych domów pomocy społecznej i innych ośrodków całodobowej opieki nad seniorami w całej Polsce. Wsparcie otrzymała również nasza placówka - za co bardzo dziękujemy! Przekazane urządzenia mają służyć do kontaktów osób starszych z bliskimi i edukacji.

Fundacja Biedronki przekazała nam urządzenia Samsung Galaxy z LTE i rozszerzoną 3-letnią gwarancją, etui oraz szkłem ochronnym. Z racji kolejnych fal pandemii, domy pomocy społecznej i inne placówki stałego pobytu dla osób starszych w dużej mierze ograniczają obecnie odwiedziny, dlatego tablety od Fundacji Biedronki mają pomóc utrzymywać relacje seniorów z rodziną i bliskimi. W całej Polsce tablety otrzymały aż 253 placówki!

– Ponad 20 procent z 253 ośrodków zakwalifikowanych do programu nie udostępniało wcześniej swoim podopiecznym żadnego urządzenia do komunikacji, rozumianego jako komputer, telefon, czy tablet. Tablet Fundacji Biedronki będzie dla nich pierwszym narzędziem, które pozwoli seniorom na wirtualny kontakt ze światem zewnętrznym. Dostęp do urządzenia otrzyma ponad 18 tys. seniorów w całej Polsce – mamy nadzieję, że tablety sprawią im radość i że dzięki nim będą mieli lepszy kontakt z bliskimi – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki. Tablety mają spełniać nie tylko podstawową funkcję komunikacyjną, ale również wspierać seniorów w codziennym funkcjonowaniu i aktywnościach kulturalnych.

Fundacja Biedronki zadbała również o aspekt edukacyjny akcji. W ramach projektu „Siłownia Pamięci” Fundacji Stocznia, na tablety zostały wgrane specjalne aplikacje służące do trenowania umysłu. Ćwiczenia wymagające koncentracji i zapamiętywania różnego rodzaju informacji wpływają pozytywnie na utrzymywanie sprawności funkcji poznawczych1. Angażują różne obszary i funkcje mózgu, m.in. logiczne myślenie, pamięć czy koordynację wzrokowo-ruchową. Regularnie wykonywane mogą poprawić sprawności umysłu, utrzyma jego aktualny stan, a nawet opóźnić objawy demencji o 5-10 lat2.

O Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki powstała w kwietniu 2020 roku. Jej misją jest pomaganie seniorom i poprawa jakości ich życia. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych oraz rozwoju wolontariatu. Fundacja wspiera domy pomocy społecznej, hospicja, czy też zakłady opiekuńczo-lecznicze – w czasie pandemii koronawirusa, 665 placówek otrzymało darowiznę w postaci środków ochrony i czystości, których wartość przekracza 11 mln złotych. Fundacji Biedronki rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy „Na codzienne zakupy” i „Karta Dobra”, w ramach których potrzebujący seniorzy otrzymują kartę przedpłaconą na zakupy, doładowywaną co miesiąc kwotą 150 zł. To wsparcie pozwala beneficjentom lepiej się odżywiać – seniorzy spożywają więcej warzyw, owoców, nabiału i mięsa. Rocznie karty otrzymuje ponad 10 tys. seniorów w całym kraju. Fundacja Biedronki jest laureatem prestiżowej nagrody Dobroczyńca roku 2021 w kategorii pomoc społeczna.

galeria


22.04.2022 Dzień Ziemi

22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi nasi mieszkańcy spacerowali po pięknym, zielonym terenie wokół DPS i pomagali w jego uporządkowaniu. Z tej okazji odbyło się również spotkanie z dietetykiem na temat zdrowego i ekologicznego żywienia.

galeria


12 .04.2022 Świąteczne spotkanie z wiceprezydentem

We wtorkowe przedpołudnie w DPS, odbyło się wielkanocne śniadanie, w którym uczestniczył wiceprezydent Mateusz Podsany. Prócz życzeń i symbolicznego jajeczka zabrzmiały pieśni wielkanocne w wykonaniu Dominika Bochen - organisty z Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu. Nie zabrakło również wierszy polskich poetów o tematyce wielkanocnej zaprezentowanych przez pracowników terapii zajęciowej. Na koniec spotkania wiceprezydent rozstrzygnął konkurs oraz wręczył nagrody na najciekawszą pisankę wykonaną na zajęciach terapeutycznych. Zostały również rozdane "Złote zajączki" dla mieszkańców, którzy z zaangażowaniem pracują na terapii zajęciowej. Dziękujemy również Szkole Podstawowej nr 6 w Kaliszu za piękne kartki świąteczne.
Życzymy wszystkim spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

galeria


11.04.2022 Spotkanie z pracownikami Książnicy Pedagogicznej

Z okazji obchodów wielkiego tygodnia, gościliśmy dziś pracowników Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Pani Mariola, Halina i Pan Jerzy w pokazie multimedialnym przedstawili tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. Nie zabrakło również pieśni wielkanocnych w wykonaniu Pani Haliny. Na koniec spotkania mieszkańcy naszego Domu obdarowani zostali świątecznymi kartkami i życzeniami od przybyłych gości.

galeria


Marzec 2022

24.03.2022 Wiosna ach to Ty...

Początek wiosny był okazją do wspólnej zabawy i spotkań. Na uroczyste powitanie tego dnia do Dom Pomocy Społecznej przybył Wiceprezydent Mateusz Podsadny, który wraz z dużą grupą mieszkańcy przy tańcach i muzyce spędził miłe przedpołudnie . Dzień powitania Wiosny zapisał się jako niezwykle udany, pełen radości i satysfakcji ze wspólnej zabawy.

galeria


8.03.2022 Dzień Kobiet w DPS

Dziś w naszym Domu oraz Centrum Wsparcia Seniora " Od Nowa" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przy słodkim poczęstunku, muzyce i rozmowach miło upłynął ten wyjątkowy dzień. Życzenia dla wszystkich Pań przekazał Prezydent Krystian Kinastowski, Wiceprezydent Mateusz Podsadny oraz Dyrektor DPS Marcin Ferenc.

galeria


4.03.2022 Fotowoltaika w DPS

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 11 kW została zainstalowana w Domu Pomocy Społecznej. Panele polikrystaliczne mają gwarantować niezależność placówki od podwyżek cen energii. Instalacja objęta jest 30 letnią gwarancją producenta. Planowana jest też rozbudowa instalacji w przyszłym roku.

galeria


Luty 2022

14.02.2022 Walentynka dla Seniora...

Z okazji Walentynek mieszkańcy naszego Domu otrzymali prezenty od uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kaliszu im.Jana Pawła II. Upominki i laurki przygotowane zostały w ramach akcji "Walentynka dla Seniora", przeprowadzonej przez szkolne koło PCK i świetlicę. Wszystkim mieszkańcom uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Kaliszu życzą dużo uśmiechu i miłości.
Serdecznie dziękujemy również Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu za zaangażowanie i upominki.

galeria


Styczeń 2022

21.01.2022 Dzień Babci i Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dzidka na każdym oddziale DPS odbyło się spotkanie przy kawie i słodkościach, życzenia dla mieszkańców złożył Dyrektor i pracownicy. Nie zabrakło również tańców i śpiewów oraz czytania poezji związanej z dzisiejszym świętem. Na twarzach mieszkańców zagościł uśmiech. Miłą niespodziankę sprawili nam również pracownicy Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu, Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp. Pani por. Sylwia Strzelec oraz wychowawca mjr Milena Garcarek obdarowały naszych mieszkańców poduszkami, które zrobili osadzeni z Oddziału Zewnętrznego w ramach programu resocjalizacyjnego. DZIĘKUJEMY.

galeria


20.01.2022 100 lat Pani Stanisławy

Dziś mieliśmy przyjemność obchodzić setne urodziny Pani Stanisławy. Z tej okazji Prezydent Miasta Kalisza przesłał życzenia oraz upominki dla jubilatki. Naszej mieszkance życzymy dużo zdrowia i uśmiechu na dalsze lata.

galeria


13.01.2022 Konkurs PFRON...

Reprezentacja mieszkańców naszego Domu Pomocy Społecznej brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym PFRON " Sztuka Osób Niepełnosprawnych". Była to XIX edycja tego konkursu, którego temat brzmiał: " To co kocham". Dziś dyrektor Marcin Ferenc wręczył uczestnikom konkursu dyplomy i upominki.

galeria


Grudzień 2021

23.12.2021 Słodkie upominki i źyczenia...

Jak co roku w naszym Domu mieszkańcy otrzymali paczki ze słodyczami, które sprawiły im ogromną radość. Dodatkowo otrzymali pierniczki upieczone przez panie: Karolinę Piekarską-Nowak, Monikę Wiącek, Mirosławę Wiącek, Paulinę Kałużną i Lilę Cegielną oraz kartki przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu i Zespołu Szkół w Iwanowicach. Serdecznie dziękujemy i życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

galeria


21.12.2021 Owocny koniec roku

Koniec roku owocuje w prace modernizacyjne i zakupy. W dniu dzisiejszym wiceprezydent Mateusz Podsadny sprawdził funkcjonowanie przekazanych urządzeń i postęp prowadzonych prac. Z budźetu Miasta Kalisza zakupione zostały 2 piece konwekcyjne, dzięki którym jedzenie przygotowywane dla naszych mieszkańców będzie zdrowsze i bardziej dietetyczne. Wymienione zostały drzwi do administracji oraz unowocześnione liczniki. Z pieniedzy pozyskanych z PFRON zakupione zostały profesjonalne łóżka dla osób leżących (28 sztuk) oraz podnośniki (6 sztuk)

galeria


Nasz Dom bierze udział w programie pn. MIEDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA Z KULTURA (NIE)ZAPOMNIANĄ, który realizowany jest przez Collegium Reginae Hedvigis i współfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt obejmuje wdrożenie kompleksowego i wielofunkcyjnego Programy Edukacyjno-Kulturalnego i dotyczy organizacji "międzypokoleniowych spotkań z kulturą" seniorów Domu Pomocy Społecznej oraz młodego pokolenia.

galeria


Grudzień to czas na dawanie... Mieszkańcy DPS i Dziennego Domu właczyli się w akcję pomocy Jagódce piekąc pierniczki na kiermasz świąteczny, który odbył się w Stawie.

galeria


06.12.2021 Mikołajki

" Gdy się powoli zbliża Wigilia
Zimowe niebo szybko ciemnieje
To wtedy właśnie 6-go grudnia Święty Mikołaj spełni marzenie."

6 grudnia, wiec do naszego Domu Pomocy Społecznej przyszedł Mikołaj by spełnić marzenia, obdarowując mieszkańców prezentami.
Spowodowały one dużą radość i uśmiech na twarzach naszych podopiecznych, podobnie jak w zeszłym roku.

Jeszcze raz dziękujemy darczyńcom za cudne prezenty.

galeria


Listopad 2021

29.11.2021 Andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Oczywiście u nas też nie zabrakło lania woskiem i zabawy tanecznej.

galeria


14.11.2021 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą , a 16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Specjalnie dla naszych podopiecznych przygotowaliśmy wykłady na temat cukrzycy. Przypomnieliśmy co to jest za choroba i jak jej uniknąć. Odbyło się również spotkanie z psychologiem na temat tolerancji.

galeria


Pierwszy tydzień listopada minął nam pod znakiem Święta Odzyskania Niepodległości. Nasi mieszkańcy przygotowali się do tego dnia bardzo uroczyście, przygotowanie kotylionów i pieczenie rogali sprawiło im wiele radości.

"Powiew flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość
Biel - serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste."
Czesław Janczarski

galeria


03.11.2021 Europejskie Dni Dziedzictwa

W dniu 03.11 z okazji EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA odwiedzili nas PRACOWNICY KSIĄŻNICY PEDAGOGICZNEJ, którzy czytali utwory kaliskich pisarzy. Mogliśmy usłyszeć wiersze i prozę mówiące o kaliskim parku, baszcie Dorotce czy teatrze, a także wysłuchać utworów poezji śpiewanej. Dziękujemy za miłe przedpołudnie.

galeria


Październik 2021

25.10.2021

W dniu 25 października gościliśmy niezwykłą osobę Aleksandrę Nowacką, która jest pszczelarzem. Opowiedziała zgromadzonym seniorom o historii pszczelarstwa oraz o swojej rodzinie i pracy z pszczołami seniorzy słuchali i mieli mnóstwo pytań dotyczących miodu i życia pszczół ❤️ na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne, mieszkańcy Domu malowali, kolorowanki i wyklejanki pszczółki. W spotkaniu uczestniczyli również uczestnicy Centrum Wsparcia Seniora "Od Nowa". Dziękujemy za tak miłe przedpołudnie

galeria


01.10.2021

1Października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych . Życzenia dla seniorów złożył osobiście wiceprezydent Mateusz Podsadny oraz wicedyrektor naszego Domu Katarzyna Borowska. Dla seniorów wystąpił zespół ludowy Korzeniewianki z Korzeniewa, miłym akcentem były upieczone przez terapeutów i pracowników socjalnych ciasteczka.

galeria


Wrzesień 2021

I Olimpiada DPS w Kaliszu pod hasłem "Zdrowy i Aktywny Senior"

Sport to nie tylko rehabilitacja, to także budowa więzi społecznych, poczucie własnej wartości, budowa poczucia godności oraz zaznaczenie swojej obecności i miejsca w życiu. Olimpiada, która odbyła się w naszym Domu ma promować aktywność fizyczną, która jest dla wszystkich, dla młodych i seniorów, dla sprawnych i niepełnosprawnych. Rywalizacja sportowa ma na celu promowanie zasady fair play oraz wzajemnego szacunku i empatii dla siebie. Konkurencje były dostosowane do możliwości mieszkańców. Miłym akcentem był doping całego Domu dla każdej drużyny. Na zakończenie Olimpiady zostały wręczone medale przez Wiceprezydenta Miasta Kalisza Mateusza Podsadnego i dyrektora DPS Marcina Ferenca oraz nagrody przygotowane przez terapię zajęciową. Na zakończenie I Olimpiady DPS w Kaliszu odbyła się zabawa integracyjna przy muzyce na żywo w wykonaniu Pana Henryka Orczykowskiego.

galeria


27.09.2021

Poniedziałki nie muszą być nudne, więc 27 września wybraliśmy się na krótką wycieczkę. Nasi seniorzy w tak piękny jesienny dzień wybrali się na spacer po pięknym miejskim parku oraz zjedli pyszne desery lodowe w Restauracji KTW

galeria


14.09.2021 WIZYTA W GOŁUCHOWIE

14 września przy pięknej pogodzie nasi mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej oraz podopieczni Centrum Wsparcia Seniora wybrali się na zwiedzanie Zamku w Gołuchowie. Był to cudny dzień spędzony przy kawie, herbatce i pięknej naturze.

galeria


03.09.2021 NARODOWE CZYTANIE

Narodowe czytanie " Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej odbyło się już 3 września w naszym Domu. Mieszkańcy mogli posłuchać tekstu książki oraz obejrzeć fragmenty spektaklu telewizyjnego w reż. Marcina Wrony. Wszyscy otrzymali bileciki z pamiątkową pieczątką

galeria


Sierpień 2021

25.08.2021 Wolontariusz Roku 2020

W dniu 25.08.2021 r odbyła się zabawa "Sami Swoi", na której zostały wręczone statuetki "Wolontariusz Roku 2020" przez Wiceprezydenta Miasta Kalisza Mateusza Podsadnego, skarbnika Miasta Kalisza Anetę Ochocką oraz Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu Marcina Ferenca. Było to podziękowanie za pomoc i zaangażowanie wolontariuszy w czasie pandemii. Po wręczeniu statuetek zostało odśpiewane uroczyste "Sto Lat" przez mieszkańców Domu.
Z tej okazji również wystąpiła Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Tursko.
Wszyscy bawili się przy grillu i muzyce biesiadnej do samego wieczora.

Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji wydarzenia dla:
- Miasta Kalisza
- Mlekovita Kalisz
- Zakłady Mięsne Werbliński Sp.z.o.o
- Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego
KOTLIN Sp. z.o.o
- Cukiernia JAŚ
- Cukiernia Joanna Godziesze
- Piekarnia KUBERACKI
- PPHU "JUST" Edward Prus

 

galeria


Lipiec 2021

30.07.2021 Spotkanie w Galerii im. J. Tarasina

Dzisiejszy dzień był niezwykły! Niezwykły za sprawą spotkania, które miało miejsce w Galerii im. J. Tarasina z Mariną Hulią i Madiną - czeczeńską kobietą, matką, uchodźczynią...oraz pracownikami galerii. Gospodarze przywitali nas niezwykle serdecznie - piosenką napisaną specjalnie dla nas. W utworze wymienione zostały imiona kilku naszych mieszkańców i opisane ich zainteresowania. Kolejnym przyjemnym akcentem spotkania był masaż dłoni. Następnie Marina opowiedziała nam o uchodźcach z Czeczeni i ich życiu oraz o tym co teraz robią w Warszawie. Opowiadała o Domu Samotnej Starości "Radość", z którym współpracuje, o ludziach żyjących na działkach, o fizycznej biedzie i duchowym bogactwie... Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i tańcami. Do domu wróciliśmy naładowani pozytywną energią i mocą radości.

 

galeria


16.07.2021 ZWIEDZANIE RATUSZA

W środowe przedpołudnie 16 lipca, grupa mieszkańców DPS-u przypomniała sobie historie Kalisza oraz zobaczyła nowoczesną ekspozycję w piwnicach ratusza.
Część mieszkańców weszła samodzielnie na taras widokowy na wieżę ratuszową.
Były łzy wzruszenia, jak Kalisz się zmienia.

 

galeria


12.07.2021

W dniu 12 lipca zostało zawarte porozumienie między DPS , a Fundacja Collegium Reginae Hedvigis którego celem jest wspólna realizacja projektu " MIEDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA Z KULTURĄ (NIE)ZAPOMNIANĄ". Seniorzy będą mieli możliwość obejrzenia trzech spotkań edukacyjno- muzycznych z których przekażemy Państwu wkrótce relacje.

 

galeria


09.07.2021

9 lipca nasi seniorzy po długim okresie restrykcji związanych z pandemią, wybrali się na kaliską starówkę.
Liczna grupa mieszkańców miło spędziła czas przy pysznych deserach lodowych oraz kawie i ciastku.
Miłą niespodzianką dla mieszkańców DPS-u było przyjęcie zaproszenia przez Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, który przywitał się z mieszkańcami i porozmawiał osobiście.
Na zakończenie wycieczki każdy uczestnik otrzymał gadżety związane z Kaliszem.
To był radosny i pełen wrażeń dzień:)

 

galeria


Czerwiec 2021

23.06.2021 "Zdrowy i Aktywny Senior"

3 czerwca odbyła się I Olimpiada DPS w Kaliszu pod hasłem "Zdrowy i Aktywny Senior" Sport to nie tylko rehabilitacja, to także budowa więzi społecznych, poczucie własnej wartości, budowa poczucia godności oraz zaznaczenie swojej obecności i miejsca w życiu. Olimpiada, która odbyła się w naszym Domu ma promować aktywność fizyczną, która jest dla wszystkich, dla młodych i seniorów, dla sprawnych i niepełnosprawnych. Rywalizacja sportowa ma na celu promowanie zasady fair play oraz wzajemnego szacunku i empatii dla siebie. Konkurencje były dostosowane do możliwości mieszkańców. Miłym akcentem był doping całego Domu dla każdej drużyny. Na zakończenie Olimpiady zostały wręczone medale przez Wiceprezydenta Miasta Kalisza Mateusza Podsadnego i dyrektora DPS Marcina Ferenca oraz nagrody przygotowane przez terapię zajęciową. Na zakończenie I Olimpiady DPS w Kaliszu odbyła się zabawa integracyjna przy muzyce na żywo w wykonaniu Pana Henryka Orczykowskiego.

Wyniki I Olimpiady DPS w Kaliszu

I miejsce - drużyna z oddziału 2
II miejsce - drużyna z oddziału 3
III miejsce - drużyna z oddziału 1

Bieg parami w jednych spodniach - konkurencja pracowników

I miejsce - para z oddziału 1
II miejsce - para z oddziału 2
III miejsce - para z oddziału 3

 

galeria


15.06.2021

15 czerwca gościliśmy zespół Stawiszynianki, który przyjechał do nas z Aleksandrą Janczak Dyrektorem Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku oraz z opiekunem grupy Izą Świątek. Miłych gości przywitał dyrektor. Zespół w biesiadno- ludowym repertuarze rozbawił zgromadzonych, którzy chętnie śpiewali i tańczyli. Po występie był czas na rozmowy i słodki poczęstunek

 

galeria


07.06.2021

W piękny poniedziałkowy poranek odbył się koncert Studia Art Muz. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli wysłuchać znanych i lubianych piosenek polskich artystów. Były też tańce, wspólne śpiewanie oraz moc oklasków. Dziękujemy Pani Iwonie Banasiak i młodzieży za miłe spędzony czas

 

galeria


Grudzień 2020

29.12.2020

Dziś odbył się koncert kolęd w wykonaniu młodzieży że Studia ArtMuz. Koncert odbył się bez udziału publiczności w kaplicy Domu, a mieszkańcy mogli to oglądać za pomocą bezpośredniej transmisji w swoich pokojach. Była to jedyna możliwa forma spotkania młodzieży z mieszkańcami w tym trudnym czasie.

 

galeria


24.12.2020

24 grudnia 2020 W Domu Pomocy Społecznej odprawiono świąteczną mszę świętą w intencji podopiecznych placówki. W nabożeństwie - transmitowanym przez radiowęzeł - wziął udział wiceprezydent Mateusz Podsadny oraz dyrektor DPS Było wspólne śpiewanie kolęd i świąteczne życzenia

 

galeria


18.12.2020

Symboliczne odznaki „Bohater DPS Kalisz” zostały dzisiaj wręczone przez wiceprezydenta Mateusza Podsadnego i dyrektora DPS Marcina Ferenca pracownikom kaliskiego Domu Pomocy Społecznej. To – wraz ze świątecznymi upominkami ufundowanymi przez Fundację CHOPS– kolejna forma podziękowania za zaangażowanie i opiekę nad pensjonariuszami w trudnym czasie epidemii. W najbliższych dniach słowa podziękowań i odznaki zostaną wręczone wolontariuszom i darczyńcom wspierającym placówkę

 

galeria


Grudzień 2020

Mieszkańcy kaliskiego Domu Pomocy Społecznej napisali listy do świętego Mikołaja. Prosili o drobiazgi, które będą dowodem życzliwości i umilą im świąteczny czas. Paczki zostały przekazane mieszkańcom przed świętami przez Mikołaja, któremu pomagał Pan dyrektor i pracownicy. W bardzo przyjemnej i świątecznej atmosferze nie zabrakło czasu na uśmiech i rozmowy, pojawiły się też łzy szczęścia i wzruszenia. Akcja przerosła nasze i mieszkańców oczekiwania. Mieszkańcy Kalisza mają wielkie serducha! Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Kalisza, radnym, szkołom, firmom i koleżankom i kolegom z MOPS. Uśmiech mieszkańców pojawił się dzięki Waszym upominkom i to jest najważniejsze w tej skomplikowanej sytuacji każdego DPS.

 

galeria


Sierpień 2020

12.08.2020 Letni koncert

W piękny sierpniowy poranek 12.08 odbył się " koncert pod wierzbą " w wykonaniu młodzieży ze Studia ArtMuz. Zgromadzieni mieszkańcy mogli wysłuchać piosenek : " Tyle słońca w całym miescie" , " Zacznij od Bacha" , " Blus bujany" oraz wiele innych znanych i lubianych piosenek. Mieszkańcy chętnie nucili i klęskami w rytm ślicznej muzyki, były także tańce. Występ w tak trudnym czasie pandemii dał mieszkańcom wiele radości.

 

galeria


Czerwiec 2020

04.06.2020

Drugi balkonowy koncert. Pan Henryk Orczykowski umilił czas naszym mieszkańcom w piękny poranek 4 czerwca.

 

galeria


Maj 2020

27.05.2020 Wracamy do normalności

W dniu 27.05 odbył się pierwszy balkonowy koncert , na którym wystąpiła młodzież ze Studia ArtMuz. Piękne i bardzo lubiane piosenki polskiej muzyki rozrywkowej, zostały wyśpiewane przy pełnych ,uśmiechniętych balkonach naszych mieszkańców.

 

galeria


Kwiecień 2020

07.04.2020 Szycie maseczek w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu sami szyją maseczki zabezpieczające przed zarażeniem koronowirusem COVID-19. W tej wyjątkowej sytuacji, kiedy pojawił się problem z zaopatrzeniem w maseczki trzeba było szybko działać. Zdolne panie wzięły się więc do pracy i z podarowanych materiałów uszyły maseczki dla personelu. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować P.H.U Agora Sp.z.o.o oraz Panu Grzegorzowi Biczkowskiemu - HAFT MASZYNOWY za nieodpłatne przekazanie materiałów odpowiednich do szycia maseczek. Środki zabezpieczające personel i mieszkańców przed zarażeniem są ważne. Nie możemy dopuścić by opiekunki bały się pomagać mieszkańcom, ale również by mieszkańcy obawiali się o swoje życie i zdrowie. W kaliskim Domu Pomocy Społecznej przebywa 180 mieszkańców przewlekle somatycznie chorych, są oni więć w grupie ryzyka ponieważ są obciążeni wieloma chorobami współistniejącymi

 

galeria


Marzec 2020

W marcu w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z dużym ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID -19, wiele imprez zostało odwołanych. Mieszkańcy w pogodne i słoneczne dni wychodzą na wspólne spacery, szukając śladów wiosny i obserwując wspaniałą roślinność wokół Domu.

 

galeria

08.03.2020

Z okazji dnia kobiet odbyło się spotkanie na którym mieszkańcy mogli posłuchać poezji o kobietach oraz posłuchać muzyki. Spotkanie było miłą chwilą do rozmów i wspólnych żartów.

 

galeria


Luty 2020

25.02.2020 "Przestępczość w Kaliszu w XIX i początkach XX wieku"

We wtorkowy poranek w dniu 25. lutego odbyła się prelekcja na temat kryminalnych ciekawostek z dawnego Kalisza, przygotowana przez Mariolę Śmiecińską i Jerzego Wasilkowskiego - pracowników Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Prelekcja połączona z pokazem multimedialnym bardzo podobała się mieszkańcom, którzy czekają na ciąg dalszy tematu.

 

galeria


21.02.2020 Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który obchodzony jest 23 lutego - dla podopiecznych naszego Domu wygłoszona została prelekcja połączona z pokazem multimedialnym. Psycholog DPS- Krzysztof Kowalewski, opowiedział czym jest ta choroba, jakie są jej objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia. Mieszkańcy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, po którym mieli okazję zadawać nurtujące ich pytania związane z depresją.

 

galeria


20.02.2020 Tłusty Czwartek w naszym Domu

Z okazji Tłustego Czwartku gościliśmy zaprzyjaźnioną z naszym Domem - panią Elżbietę Siarkiewicz. Kaliska przewodniczka w barwny sposób opowiedziała o tradycji tłustego czwartku oraz historii pączka i faworka. W nawiązaniu do spotkania nie zabrakło na stołach słodkiego poczęstunku.

 

galeria


14.02.2020 Walentynki

W piątkowe - walentynkowe przedpołudnie dla mieszkańców naszego Domu odbyła się zabawa z udziałem pana Bolo. Zaprzyjaźniony z naszymi domownikami gość obdarował wszystkich obecnych drobnymi upominkami: lizakami w kształcie serca, laurkowymi serduszkami z dedykacją oraz broszkami . Dodatkową atrakcją było czytanie sentencji o miłości na każdy dzień roku. Świętując Dzień Zakochanych bardzo miło upływał czas wesołych rozmów, żarcików i tańców. Zabawie towarzyszyły utwory o tematyce miłosnej i biesiadnej, a tańcom nie było końca.

 

galeria


11.02.2020 XXVIII Dzień Chorego

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię " (Mt11,28) pod takim hasłem obchodziliśmy XXVIII Światowy Dzień Chorego przypadający 11 lutego. Uroczystości rozpoczęła konferencja pod hasłem:” Dar życia i posługi bł. Hanny Chrzanowskiej” (pielęgniarki), którą wygłosiła s. dr Natalia Musidlak. Następnie odprawiona została Msza św. dla chorych, której przewodniczył Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Biskup Łukasz Buzun w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Podczas Mszy św. udzielony został sakrament namaszczenia chorych. Po zakończeniu uroczystości delegacja mieszkańców DPS spotkała się z innymi uczestnikami święta na słodkim poczęstunku. Organizatorem diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej oraz Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych.

 

galeria


Styczeń 2020

21.01.2020 Koncert chóru z V LO

Kolejnym wydarzeniem, w jakim mieszkańcy DPS uczestniczyli w styczniu był koncert kolęd w wykonaniu młodzieży z V LO w Kaliszu. Chór wykonał wiele tradycyjnych, ale i nowych kolęd z akompaniamentem instrumentów. Mieszkańcy chętnie włączali się do śpiewu młodzieży i nagrodzili występ młodych artystów gromkimi brawami.

 

galeria


20.01.2020 Jasełka z przedszkolakami

Po raz kolejny mieszkańcy naszego Domu mieli okazję obejrzeć Bożonarodzeniową jasełkę. Tym razem przygotowana była przez dzieci i nauczycieli z Przedszkola "Pluszowy Miś". Oprócz przedstawienia było także wręczenie upominków własnoręcznie zrobionych przez dzieci dla babć i dziadków z Domu Pomocy.

 

galeria


16.01.2020 Koncert kolęd

Z pięknym koncertem kolęd przybyli do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9. Chórzyści rozpoczęli swój występ od najstarszej europejskiej kolędy w języku łacińskim "Przybądźmy, aby uczcić Narodzenie Pana". Wszystkie zaprezentowane kolędy śpiewane były na głosy, a dwie z nich zagrane były na fletach. Mieszkańcy z radością wtórowali chórzystom.

 

galeria


15.01.2020 Dzień Babci i Dziadka z przedszkolakami.

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka mieszkańcy DPS zostali zaproszeni na uroczystość zorganizowaną przez dzieci i nauczycieli z Przedszkola nr 30 w Kaliszu. Spotkanie odbywało się na auli PWSZ. Dzieci przygotowały piękny występ, na który złożyły się wiersze, piosenki oraz tańce. Wzruszeni dziadziusiowie i babcie nagrodzili występ gromkimi brawami.

 

galeria


15.01.2020 Noworoczna wizyta kominiarza

Z początkiem Nowego Roku odwiedził nasz Dom pan Bolo Ogorzelski w roli kominiarza. Spotkanie przy muzyce i gawędzie naszego gościa było bardzo wesołe, a dodatkowym miłym akcentem było wręczenie wszystkim obecnym kalendarzy ściennych na 2020 rok. Pan Bolo przeprowadził też błyskawiczny mini- konkurs, w którym nagrodą był guzik od kominiarskiego munduru.

 

galeria


14.01.2020 Gala przeglądu piosenki i poezji patriotycznej

Delegacja mieszkańców naszego Domu miała okazję obejrzeć występy przedszkolaków podczas "Przeglądu Piosenki i Poezji Patriotycznej". Na uroczystej gali zaprezentowały swe umiejętności dzieci z dwudziestu szkół i przedszkoli z aglomeracji kalisko- ostrowskiej. Oprócz śpiewu i deklamacji można było także zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych V LO.

 

galeria


13.01.2020 Jasełka w Centrum księdza Orione

Delegacja mieszkańców naszego domu miała okazję obejrzeć jasełka w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Centrum księdza Orione. Wszystkich gości przywitał dyrektor ośrodka ks. Janusz Sowizdrzał. Po części oficjalnej odbyło się przedstawienie, a na koniec był czas na kawę i rozmowy w sali kominkowej.

 

galeria


10.01.2020 Kolędy z chórem z Piwonic

Z kolejnym koncertem kolęd przybyli do mieszkańców DPS uczniowie z Piwonic. Zaprezentowali tradycyjne kolędy śpiewane na głosy, oraz nowe piosenki o tematyce Bożonarodzeniowej.

 

galeria


08.01.2020 Koncert kolęd w wykonaniu uczniów ze Szczytnik

Nowy Rok rozpoczął się pięknym koncertem w wykonaniu szkolnego chóru ze Szczytnik. Uczniowie zaprezentowali tradycyjne kolędy oraz piosenki Bożonarodzeniowe w ciekawej aranżacji. Chórowi akompaniowały dziewczynki grające na keyboardzie i skrzypcach. Całości dopełniały odświętne stroje.

 

galeria


Grudzień 2019

31.12.2019 Zabawa Sylwestrowa

 

galeria


20.12.2019

W dniu 20 grudnia odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 aby wspólnie spędzić czas przedświąteczny kolędując i rozmawiając. Uczniowie przynieśli ze sobą własnoręcznie wykonane choinki, które podarowali mieszkańcom.

 

galeria


19.12.2019

W dniu 19 grudnia odwiedziły Dom Pomocy dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu. Uczniowie, przygotowani przez nauczycieli i katechetów, przedstawili piękną opowieść o tym co w życiu jest najważniejsze - miłość i rodzina. Nie zabrakło kolęd oraz gry na keybordach, skrzypcach, gitarach i ukulele.

 

galeria


17.12.2019

W dniu 17.grudnia odwiedzili nas uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Morawinie. Uczniowie przygotowali kolędy i pastorałki oraz opowieść o przyjściu dzieciątka. Były też tańce ludowe oraz piękne kartki z życzeniami dla mieszkańców. Szkoła gościła u nas pierwszy raz, jednak grono pedagogiczne obiecało że odwiedzą nas wkrótce.

 

galeria


16.12.2019

Jak co roku w grudniu odwiedziła nas Szkoła Podstawowa nr 22 z Dobrzeca. Uczniowie klasy III pod kierunkiem Pani Agnieszki Waszak przygotowały piękne jasełka. Dzieci w przepięknych strojach śpiewały i grały kolędy i pastorałki oraz opowiedziały historię narodzin Jezusa. Serdecznie dziękujemy za wizytę i życzymy Wesołych Świąt

 

galeria


12.12.2019 Życzenia od przedszkolaków

W dniu 12 grudnia zawitały do nas dzieci z Przedszkola Integracyjnego Sióstr Felicjanek w Kaliszu. Dzieci zaśpiewały dla mieszkańców kolędy oraz podarowały własnoręcznie zrobione kartki z życzeniami.

 

galeria


11.12.2019 SPOTKANIE OPŁATKOWE

W dniu 11.grudnia w Domu Pomocy Społecznej miało miejsce spotkanie opłatkowe Biskupa Stanisława Napierały z mieszkańcami Domu. W spotkaniu uczestniczył również Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Irena Sawicka- Skarbnik Miasta, Tomasz Rogoziński- naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM, Mirosław Gabrysiak- wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza, radny Grzegorz Chwiałkowski oraz przedstawiciele duchowieństwa, jednostek organizacyjnych miasta i przyjaciele DPS.

Życzenia mieszkańcom domu, pracownikom i gościom złożyła dyrektor placówki Halina Szalska. – Jezus narodził się, by dać nadzieję i przynieść pokój, a dziś Bóg się rodzi w czystym spojrzeniu, w słowach dobroci, w codziennym trudzie i zwykłym uśmiechu. Niech zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok wniosą w nasze życie radość oraz spokój – powiedziała.

- Spotkania wigilijne w Domu Pomocy Społecznej to już tradycja. Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia - przede wszystkim zdrowia, dużo wytrwałości, wzajemnego zrozumienia – mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Korzystając z okazji dziękuję dyrekcji i pracownikom placówki za zaangażowanie w pracę na rzecz kaliskich seniorów. Nie wątpię, patrząc na państwa działania, że placówka wciąż będzie się rozwijać, co przyczynia się m.in. do zwiększenia komfortu mieszkańców. Drodzy państwo, jeszcze raz życzę wszystkiego dobrego.

Słowa do zgromadzonych wygłosił także bp Stanisław Napierała. W swoim przemówieniu podkreślał, że święta Bożego Narodzenia są świętami radości. - Bóg chce, żeby w nas była radość i On jest tym, który spełnia pragnienie radości. Tylko Bóg jest tym, który wyzwala nas ze słabości, tylko On odpuszcza człowiekowi grzechy i wtedy zło przestaje istnieć, a jego miejsce napełnia radość, którą jest Bóg – mówił .

Życzył wszystkim Bożej radości. - Niech ta radość będzie w was siłą, która pozwoli wam przezwyciężać trudne chwile, zwłaszcza te, które oznaczają samotność. Pamiętaj, że nie jesteś sam, bo zawsze u drzwi twojego serca jest Jezus. Boże Narodzenie to jest szczególny czas, kiedy powinniśmy otworzyć swoje serce, pozwolić Panu wejść w nasze człowieczeństwo. Niech On narodzi się w nas. Niech to serce każdego z nas, nieraz już skołatane, stanie się żłóbkiem – powiedział duchowny.

iskup nie zapomniał również o mieszkańcach którzy nie wychodzą ze swoich pokoi ze względu na stan zdrowia. Życzenia Bożonarodzeniowe i słowa otuchy dla chorych wygłosił w kaplicy DPS, które dzięki przekazowi telewizyjnemu odbierane były w pokojach mieszkańców.

Uroczystość uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Studia ArtMuz.

 

galeria


06.12.2019 Mikołajkowy poranek

W mikołajkowy poranek mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym koncercie. Znane i lubiane arie operowe i operetkowe wykonała sopranistka liryczno -spintowa Marta Moczulska. W tym wyjątkowym koncercie bożonarodzeniowym uczestniczyli: Irena Sawicka - skarbnik Miasta Kalisza, Tomasz Rogoziński- Naczelnik Wydziału Spraw Mieszkaniowych , Eugenia Jahura- dyrektor MOPS w Kaliszu, Bożena Konopka – dyrektor Domu Dziecka w Kaliszu oraz przedstawiciele Koła Emerytów z Żelazkowa. Miłym akcentem w całym wydarzeniu było wyróżnienie jednego z mieszkańców , Pana Janusza, który w towarzystwie artystki wykonał : pieśń „O sole mio”. Artystka wyraziła uznanie dla pięknego głosu naszego tenora, a współorganizatorka koncertu Pani Iwona Mikusińska obiecała pomoc dla naszego mieszkańca w przygotowaniu do programu telewizyjnego: The Voice Poland senior. Dyrekcja i mieszkańcy składają ogromne podziękowania dla Pani Iwony Mikusińskiej za zaproszenie tak wyśmienitej artystki do kaliskiego DPS-u.

 

galeria


02.12.2019 SPOTKANIE Z PIOSENKĄ PATRIOTYCZNĄ

W dniu 2.12.2019 po raz kolejny odwiedzili naszych mieszkańców pracownicy Książnicy pedagogicznej. Tym razem spotkanie miało charakter patriotyczny. Zebrani mieli okazję wysłuchać piosenek legionów ma starym gramofonie, był czas na wspólne śpiewanie oraz na prelekcję. Bardzo dziękujemy za tak miło spędzony czas i czekamy na kolejną wizytę, która odbędzie się już w styczniu.

 

galeria


Listopad 2019

29.11.2019 Andrzejki

29. listopada zorganizowane zostały dla naszym mieszkańców andrzejki. Zaprzyjaźniony z naszą placówką pan Bolo Ogorzelski świetnie zabawiał i bawił się z naszymi seniorami. Nie zabrakło dowcipów, drobnych upominków oraz słodkiego poczęstunku. Mieszkańcy w radosnych nastrojach podziękowali za imprezę i czekają na kolejną.

 

galeria


28.11.2019 Zabawa integracyjna w Ślesinie

Kolejny raz grupa mieszkańców naszego Domu uczestniczyła w zabawie integracyjnej w DPS w Ślesinie pod hasłem „Wszystkie barwy jesieni”. W programie oprócz poczęstunku i tańców nie zabrakło licznych konkursów, w których uczestniczyliśmy.

 

galeria


19.11.2019 Występ z okazji 11 listopada

We wtorkowe przedpołudnie, po raz pierwszy dla naszych mieszkańców wystąpiły dzieci i młodzież ze Szkoły dla Dzieci Słabosłyszących i Niesłyszących w Kaliszu. Multimedialny program artystyczny z wykorzystaniem pantomimy nawiązywał do walki o niepodległość. Występ wzbudził duże zainteresowanie i podziw mieszkańców, czego dowodem były wielkie brawa.

 

galeria


13.11.2019 Koncert pieśni patriotycznych

13 listopada dla mieszkańców naszego Domu wystąpiły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu. Okazją do spotkania był obchodzony kilka dni wcześniej Dzień Niepodległości. W programie znalazły się znane pieśni patriotyczne i niepodległościowe. Mieszkańcy żywo włączyli się do wspólnego śpiewania.

 


Październik 2019

23.10.2019 IV Bal Jabłkowy

Po raz czwarty odbył się w naszym Domu "Bal Jabłkowy". Wśród zaproszonych gości byli min.: Wiceprezydent Miasta Kalisza - Mateusz Podsadny, dyrektor Domu Dziecka pani Bożena Konopka, dyrektor Dziennego Domu Pomocy Społecznej pani Maria Kamińska oraz dyrektor MOPS w Kaliszu pani Eugenia Jahura. Zabawę prowadził pan Bolo Ogorzelski.Oprócz tańców i potraw z jabłkiem w roli głównej, były także liczne konkursy z nagrodami. Zabawa sprawiła wszystkim uczestnikom wiele radości.

 

galeria


22.10.2019 Spotkanie ze Strażą Miejską

Po raz kolejny w ramach Akademii Seniora odbyła się prelekcja pod hasłem: „Bezpieczny Senior”. Prelekcję przygotowali i wygłosili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu z Wydziału Prewencji. W trakcie spotkanie poruszony został temat oszustw metodą „na wnuczka” oraz niebezpieczeństw związanych z zawieraniem umów kupna- sprzedaży przez telefon.. Nasi mieszkańcy utrwalili sobie reguły postępowania w sytuacjach, kiedy ktoś próbuje wyłudzić od nich pieniądze.

 

galeria


20.10.2019 PROJEKT EMPATIA

W dniach 20 października i 8 grudnia w naszym Domu w ramach projektu "Empatia" odbyły się Warsztaty Inteligencji Emocjonalnej organizowane przez Panią Kamę Kowalewską. Celem spotkań z mieszkańcami DPS było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na osoby starsze, na ich potrzeby, pragnienia oraz poznanie emocji towarzyszących osobom potrzebującym opieki. Były rozmowy, uśmiechy, dużo słodkości oraz niespodzianki dla seniorów

 

galeria


15.10.2019 Kaliskie Amazonki w DPS

W połowie października Klub Amazonek z Kalisza zorganizował akcję badania piersi w naszym Domu. Oprócz badania przez panią doktor onkolog była także okazja do nauki samobadania piersi. Pomocą był fantom, na którym można było wyczuć guzki nowotworowe. Na pamiątkę przeprowadzonej akcji Amazonki wręczyły naszym mieszkankom własnoręcznie uszyte jasieczki.

 

galeria


14.10.2019 Wizyta w Centrum księdza Orione

Grupa mieszkańców DPS wybrała się do ośrodka prowadzonego przez księży orionistów, aby poznać seniorów uczestniczących w projekcie tam realizowanym. Na początku zwiedziliśmy kaplicę oraz pracownie Warsztatów Terapii Zajęciowej, a potem poszliśmy do tamtejszej kawiarenki, by przy kawie i ciasteczku porozmawiać i wzajemnie się zapoznać. Miłym akcentem było wspólne śpiewanie piosenek.

 

galeria


09.10.2019 Zajęcia integracyjne z dziećmi

Z inicjatywy Szkoły Przedsiębiorczości odbyły się w naszym Domu zajęcia integracyjne, których uczestnikami byli seniorzy oraz dzieci ze szkoły podstawowej. Wspólne gry świetlicowe pozwoliły na wzajemne zapoznanie się i zintegrowanie. Popołudnie upłynęło w przemiłej atmosferze i dostarczyło wiele pozytywnych emocji.

 

galeria


04.10.2019 Festyn w Domu Kombatanta

W ramach projektu „Bezpieczne życie w Kaliszu- od juniora do seniora” Dom Kombatanta zorganizował festyn integracyjny. Delegacja naszych mieszkańców uczestniczyła w tej imprezie wraz z innymi seniorami, dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy festynu przed wspólną zabawą wysłuchali przedstawicieli kaliskiej policji, którzy mówili na temat bezpieczeństwa w domu i na drogach. Była także prelekcja przedstawicieli stowarzyszeń abstynenckich . Na zakończenie każdy senior otrzymał poradnik "Bezpieczne życie seniorów" a dzieci malowanki "Na drodze".

 

galeria


Wrzesień 2019

27.09.2019 Poranek poezji jesiennej

Niezapomniane chwile mieli okazję przeżyć mieszkańcy DPS w piątkowe poranek. Przyczyniła się do tego utwory poetyckie o tematyce jesiennej czytane przez pracowników Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu i terapeutów naszego Domu. Wiersze wybrane zostały ze zbiorów twórczości polskich poetów, a towarzyszyły im piosenki w klimacie jesiennym.

 

galeria


24.09.2019 Turniej warcabowy w Psarach

Jak co roku grupa naszych mieszkańców wzięła udział w turnieju warcabowym. Była to już IX edycja turnieju zorganizowana przez DPS w Psarach. Niestety naszym uczestnikom nie udało się zająć miejsc na podium, ale... za rok jest nadzieja!

 

galeria


20.09.2019 Żonkilowe Pola Nadziei

W piątkowe przedpołudnie mieszkańcy naszego Domu wspólne z Prezydentem Miasta Kalisza, darczyńcami oraz uczniami kaliskich szkół sadzili żonkile. Akcja zapoczątkowana w Kaliszu przez Fundację "Z godnością" dla osób przebywających w hospicjum. Imprezie towarzyszył występ dzieci z Przedszkola "Niezapominajka" oraz młodzieży ze Studia Muzycznego ArtMuz.

 

galeria


15.09.2019 II Kaliska Senioriada - Piknik w DPS

W drugim święcie seniorów wzięło udział wiele osób starszych z Domu Pomocy Społecznej, Kalisza i okolic. Po uroczystym zainaugurowaniu obchodów Senioriady pod kaliskim Ratuszem, uczestnicy przemaszerowali do DPS przy dźwiękach orkiestry dętej z Żelazkowa, na czele którego pięknie zaprezentował się zespół mażoretek. Na terenie naszego Domu odbył się piknik z zabawą taneczną, której towarzyszyły liczne konkursy z nagrodami.

 

galeria


11.09.2019 Integracja w Odolanowie

11 września grupa mieszkańców uczestniczyła w imprezie integrującej mieszkańców DPS -ów , Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów i innych placówek opiekuńczych. Wspólne zabawy, konkursy oraz zabawa taneczna były również okazją do integracji międzypokoleniowej, a także inspiracji twórczej.

 

galeria


09.09.2019 Narodowe Czytanie

Kaliski Dom Pomocy Społecznej po raz ósmy włączył się do Narodowego Czytania. W tym roku wybraliśmy nowele - "Katarynka" B. Prusa i "Dym" M. Konopnickiej. Mieszkańcy naszego Domu chętnie wysłuchali czytanych utworów oraz podkreślili, że jest to dla nich ważne wydarzenie kulturalne.

 

galeria


06.09.2019 Zabawa w Kochłowach

Kolejny raz grupa naszych mieszkańców uczestniczyła w zabawa integracyjna w DPS Kochłowy. W tym roku odbywała się ona pod hasłem: "Autostopem dookoła świata". Zabawie towarzyszyły liczne konkursy i zabawy.

 

galeria


Sierpień 2019

28.08.2019 "Na ludową nutę" - już po raz czwarty w DPS.

Już po raz czwarty - 28 sierpnia odbył się w naszym Domu piknik „Na ludową nutę”. Była to zabawa integracyjna dla zaprzyjaźnionych z kaliskim DPS domów pomocy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również :Tomasz Rogoziński – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych w Kaliszu, Eugenia Jahura – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu, dyrektorzy przybyłych dps-ów oraz przedstawiciele innych instytucji zaprzyjaźnionych z kaliskim Domem Pomocy. Uczestnicy imprezy mieli możliwość spędzenia uroczych chwil na świeżym powietrzu, delektując się specjałami swojskiej kuchni, jak również kosztując potrawy z różnych regionów Polski przygotowane na konkurs kulinarny. Również konkurs na strój ludowy poszczególnych regionów kraju wywołał duży zachwyt, a prezentujący go uczestnicy wyglądali jak prawdziwi modele na wybiegu. Chwile wspólnej integracji umilali wszystkim zaproszeni artyści m.in. zespół śpiewaczy „Ale Babki ” reprezentujący ludową tradycję artystyczną z terenów powiatu kaliskiego, „Piwoniczanki” oraz Zespół ze Związku Emerytów i Rencistów z Żelazkowa. Do tańca przygrywał Henryk Orczykowski. W przerwach odbyły się konkursy zręcznościowe.

 

galeria


23.08.2019 Zwiedzanie Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu

W miesiącu lipcu rozpoczęliśmy cykl spotkań pod hasłem Kaliskie kościoły. 23. sierpnia mieliśmy okazję zwiedzić Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego - kościół Jezuitów w Kaliszu. Towarzysząca nam pani Elżbieta Siarkiewicz – przewodnik kaliski – przybliżyła naszym mieszkańcom wraz z ks. Andrzejem historię kościoła, zakonu Jezuitów oraz dzieł sztuki znajdujących się w kościele. Kolejnym etapem zwiedzania był ogród przynależący do kościoła. Na koniec spotkania mieszkańcy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, w trakcie którego wymieniali się własnymi spostrzeżeniami na temat zwiedzanego sanktuarium.

 

galeria


Lipiec 2019

Droga Pani Oddziałowa, Pani Halinko,

Ostatnie dni napawały nas smutkiem i bólem z powodu Twojej nieobecności w Domu Pomocy Społecznej, tak nagłej i przedwczesnej, tyle spraw i rozmów nie dokończonych, ale przede wszystkim z powodu cierpienia Twego i Twoich bliskich. Wierzymy, że ofiarowałaś swoje cierpienie dla innych, jak każdego dnia to czyniłaś. Byłaś na dyżurze zawsze pierwsza, czekałaś na nas. Pogodna, pełna pokoju i z sercem na dłoni. Przez 45 lat pracy jako pielęgniarka to prawie pół wieku bycia dobrą Samarytanką – starałaś się tworzyć dom jak najlepsza Matka…

Jako Dyrektor z pracownikami i My, Twoje Koleżanki i Koledzy z pracy, a przede wszystkim mieszkańcy naszego Domu, swoją modlitwą i towarzyszeniem w ostatniej ziemskiej drodze, pragniemy Ci złożyć hołd i oddać dług wdzięczności, za wszystko co dla nas czyniłaś. Wierzymy, że to tylko przejście na drugą stronę, tę lepszą, bo przecież czytamy w Piśmie Świętym, że w niebie odpoczniemy po trudach ziemskiego życia.

Zdajemy sobie sprawę, że nie ma ludzi idealnych. Przepraszamy Ciebie za wszystko co nie było dobrem z naszej strony i ufamy, że Ty zasłużyłaś na Niebo, starałaś się pokazywać nam Niebo swoją życzliwością, uprzejmością i nieustanną pomocą. Pomagaj nam dalej i czekaj na nas w Niebie. Pamięć o Tobie, Pani Halinko nie ustanie w naszych sercach i modlitwach, bo dobrych ludzi się nie zapomina…..

Odpoczywaj w Pokoju...

 

galeria


Czerwiec 2019

26.06.2019 Otwarcie zmodernizowanej kuchni i pralni w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

W dniu 26 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej kuchni i pralni w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Roboty budowlane obejmowały m.in. wymianę instalacji CO, wodno-kanalizacyjnej, wentylacji i elektrycznej oraz roboty rozbiórkowe, murarskie, posadzkarskie, tynkarskie, płytkarskie i instalacyjne, wykonano izolacje ścian chłodni. Przeprowadzone prace miały na celu przystosowanie remontowanych pomieszczeń do prawidłowego stanu technicznego i wymogów nowej technologii. Pomieszczenia zostały częściowo doposażone, m.in. w pralnico - wirówki i suszarkę przemysłową, regały, okapy. Łączny koszt inwestycji wyniósł 1.654.807,00 zł. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Prezydent Miasta Kalisza, p. Krystian Kinastowski wraz z zaproszonymi gośćmi. Z okazji otwarcia kuchni w ogrodzie DPS zorganizowany został letni piknik dla mieszkańców Domu i pozostałych zaproszonych jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza. Uczestnikom pikniku dopisała pogoda i nie opuszczał ich dobry humor. Zebranym czas umilał występ wokalistów z „Piano Song” oraz pana Henryka Orczykowskiego.

 

galeria


26.06.2019 WIANKI W SKĘCZNIEWIE

W dniu 26. czerwca grupa mieszkańców pojechała do Skęczniewa na wianki. Było jak zwykle dużo radości, konkurs na najpiękniejszy wianek, strój bajkowy, oraz konkurs malarski, a także dużo tańca i muzyki.

 

galeria


18.06.2019 Piknik w ogrodzie różanym w Marszałkach

W dniu 18.czerwca mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w corocznej imprezie „Piknik w ogrodzie różanym w zaprzyjaźnionym DPS w Marszałkach. W tym roku spotkanie przebiegało w klimacie Unii Europejskiej, ponieważ każdy z Domów przygotował strój regionalny danego państwa europejskiego oraz potrawę charakterystyczną dla danego kraju. Spotkaniu towarzyszyła zabawa taneczna oraz poczęstunek.

 

galeria


14.06.2019 Kabarety z dawnych lat

Pracownikami Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu w dniu 14.06, przygotowali dla mieszkańców DPS prezentację multimedialną o znanych kabaretach, których działalność przypadała na lata 70-te i 80- te XX wieku. Szczególną uwagę poświęcono kabaretowi „Dudek” i jego największym gwiazdom: Edwardowi Dziewońskiemu, Irenie Kwiatkowskiej, Janowi Kobuszewskiemu i innym znakomitościom. Fragmenty nagrań archiwalnych przypomniały atmosferę dawnych lat i wywołały falę wspomnień i wzruszenia.

 

galeria


12.06.2019 Wystawa prac plastycznych "Kaliskie w pejzażu"

Kilkoro mieszkańców naszego Domu wzięło udział w XIII Regionalnym Konkursie Plastycznym organizowanym corocznie przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu. Jego współorganizatorem był Warsztat Terapii Zajęciowej w Kaliszu, a adresatami były osoby z niepełnosprawnością z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Zakładów Aktywizacji Zawodowej oraz innych placówek rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Dwie panie z naszego Domu otrzymały wyróżnienie i nagrodę.

 

galeria


08.06.2019 Koncert piosenki letniej

Grupa studentów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu przygotowała dla mieszkańców naszego Domu koncert piosenki letniej. Wykonaniu towarzyszył akompaniament instrumentów perkusyjnych, które studenci rozdali mieszkańcom. Widowni podobała się m.in. „lokomotywa” studentów do utworu „Jedzie pociąg z daleka” , a mnóstwo śmiechu dostarczyło wspólne wykonane, w nowej, żywiołowej aranżacji, piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”. Na zakończenie wszyscy seniorzy otrzymali piękne kwiaty samodzielnie wykonane przez studentów.

 

galeria


04.06.2019 Lody

W dniu 04.czerwca grupa mieszkańców udała się do kawiarni, przy kaliskim ratuszu,by w uroczej atmosferze rynku zjeść lody i wypić kawę. Przyjemny cień przy kawiarni dawał ukojenie w gorący dzień, a humory dopisywały. Już wkrótce kolejna wyprawa na starówkę.

 

galeria


Maj 2019

31.05.2019 Biesiada Pierogowa

W piękne piątkowe popołudnie delegacja mieszkańców DPS wzięła udział w X Biesiadzie Pierogowej organizowanej przez Dom Kombatanta w Kaliszu. Główną atrakcją spotkania była degustacja różnych rodzajów pierogów, z nadzieniem słodkim i na słono. Smakowitej biesiadzie towarzyszyły takie atrakcje, jak konkursy- także z wiedzy o pierogach, zabawy ruchowe i zabawa taneczna. Nasi mieszkańcy mieli okazję spotkać starych przyjaciół, a także nawiązać nowe znajomości.

 

galeria


29.05.2019 Dzień Matki i Ojca z Książnicą Pedagogiczną

Po raz kolejny nasz Dom gościł w swych progach pracowników Książnicy Pedagogicznej. Tym razem mieszkańcy wysłuchali prelekcji i obejrzeli prezentację multimedialną związaną z tradycją obchodów Dnia Matki i Dnia Ojca. Teksty ubogacone były piosenkami o matce i poezją polskich poetów.

 

galeria


27.05.2019 Z wizytą u przedszkolaków

Grupa mieszkańców naszego Domu odwiedziła dziś zaprzyjaźnione Przedszkole nr 9 w Kaliszu. Okazją do spotkania było przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia" przygotowane przez dzieci z najstarszej grupy.. Mieszkańcom bardzo podobała się gra aktorska dzieci, a także kostiumy i dekoracje. Po spektaklu mieszkańcy zostali zaproszeni na herbatkę do grupy maluchów. Wspólne chwile z dziećmi przyniosły naszym mieszkańcom wiele radości.

 

galeria


24.05.2019 Muzyczny Dzień Matki

W przededniu Dnia Matki odbył się wysęp Chóru Emerytów i Rencistów z Kalisza. Mieszkańcy wysłuchali wielu pięknych, znanych i nie znanych piosenek o matce. Nastrojowe pieśni wywołały wspomnienia, poruszyły uczucia. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Występowi chóru towarzyszył słodki poczęstunek. Mieszkańcy gromkimi brawami podziękowali wykonawcom.

 

galeria


17.05.2019 Dzień Konwalii w Psarach

W piatkowe popołudnie grupa mieszkańców naszego Domu uczestniczyła w corocznej imprezie "Dzień Konwalii" organizowanej przez DPS w Psarach. Jak zwykle były więc różne konkursy z konwalią jako motywem przewodnim, występy estradowe zaproszonych zespołów oraz zabawa taneczna. W tym roku dopisała nie tylko pogoda, ale także szczęście, ponieważ zajęliśmy drugie miejsce w konkursie na konwaliowe ogrodniczki. Majowa, konwaliowa zabawa była bardzo udana, o czym świadczyły uśmiechy uczestników.

 

galeria


15.05.2019 Wypad do kawiarni

W środowe przedpołudnie grupa mieszkańców wybrała się do jednej z kaliskich kawiarni - Anabell. Choć aura za oknem nie nastrajała optymistycznie, to atmosfera wśród uczestników wycieczki była wyjątkowa. Kawa czy herbata z pysznym ciastkiem i w miłym otoczeniu zrekompensowała brak majowego słońca i ciepła.

 

galeria


08.05.2019 Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Już po raz kolejny w Kaliszu zostały zorganizowane uroczyste obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Głównym organizatorem święta osób niepełnosprawnych było Centrum księdza Orione na ul. Kościuszki w Kaliszu. Otwarcie imprezy nastąpiło pod ratuszem, gdzie zgromadzonych mieszkańców mista, osoby niepełnosprawne i ich rodziny oraz podopiecznych wielu placówek opiekuńczych przywitały władze miasta oraz dyrektor Centrum ks. Orione- ks. Sylwester Sowizdrzał. Po uformowaniu pochodu zgromadzeni uczestnicy przeszli ulicami miasta. Na miejscu powitał przybyłych ks. biskup Edward Janiak, a potem głos zabrał Richard Magana z Kenii, który pracuje w Afryce, w bliźniaczej placówce. Piknikowi towarzyszyły wystawy prac plastycznych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Szkoły Specjalnej. Można było się także zapoznać z pracą takich ośrodków jak "Tulipan", "Tęcza", Fundacją ks. Orione "Czyńmy Dobro" i in. Delegacja naszych mieszkańców miała okazję na spotkanie się z wieloma młodymi osobami, które tak jak i oni zmagają się z niepełnosprawnością i różnymi egzystencjalnymi problemami, ale dziś towarzyszyła wszystkim wyłącznie radość z możliwości wspólnego przeżywania święta.

 

galeria


06.05.2019 Narodowe czytanie Pisma Świętego

Z okazji XI Tygodnia Biblijnego, który zaczął się 5. maja, zorganizowaliśmy dla naszych mieszkańców głośne czytanie . Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego".
W tym roku wybrana została Ewangelia św. Jana. Nasi mieszkańcy słuchali natchnionych tekstów z zainteresowaniem i w wielkim skupieniu. Na zakończenie każdy z mieszkańców miał możliwość wylosowania karteczki z fragmentu ewangelii, do samodzielnego przeczytania i przemyślenia.

 

galeria


kwiecień 2019

Spotkanie wielkanocne

Jak co roku przed świętami, tak również w tym roku zostało zorganizowane spotkanie Wielkanocne mieszkańców z Panią Dyrektor i kierownikami działów. Licznie przybyłym mieszkańcom Pani Dyrektor Halina Szalska złożyła życzenia Wielkanocne. Następnie uczestnicy spotkania mogli wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez wolontariuszy z III L.O im M. Kopernika w Kaliszu. Był również czas na rozmowy i wielkanocny poczęstunek. Poranek upłynął bardzo miło.

 

galeria


18.04.2019 Tradycje wielkanocne

W piękny czwartkowy poranek w dniu 18.04 odbyła się prelekcja na temat TRADYCJI WIELKANOCNYCH, przygotowana przez pracowników Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Prelekcja połączona z pokazem multimedialnym oraz wystawą pocztówek i książek o tematyce wielkanocnej bardzo przykuła uwagę mieszkańców.

 

galeria


12.04.2019 Zbiórka makulatury

W dniu 12 kwietnia zakończyła się kolejna zbiórka makulatury w naszym Domu. Mieszkańcy zebrali ok. 100 kg makulatury, która została zawieziona do punktu przy Kościele Piotra i Pawła. Zostanie ona sprzedana, a pieniądze zostaną przeznaczone na budowę kolejnej studni w Sudanie.

 

galeria


12.04.2019 Wizyta w Galerii Amber

Dnia 12. kwietnia grupa mieszkańców pojechała do Galerii Amber na przedświąteczne zakupy. Dla części mieszkańców były to pierwsze odwiedziny galerii handlowej, co spowodowało duże zdziwienie i zachwyt. Po zakupach wszyscy usiedli w kawiarence, aby odpocząć , wypić kawę i zjeść coś słodkiego.

 

galeria


02.04.2019 Urodziny naszej mieszkanki Pani Stanisławy Kudrzyckiej

 

 

galeria


Marzec 2019

28.03.2019 Kult św. Józefa

W czwartkowe przedpołudnie mieszkańców naszego Domu odwiedził ks. z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu , który opowiedział o Sanktuarium św. Józefa, o historii osoby św. Józefa jego kulcie, modlitwie wstawienniczej. Poruszony został również temat nadzwyczajnego roku św. Józefa , który obchodziliśmy w 2018.

 

galeria


26.03.2019 Spotkanie mieszkańców z przedstawicielami : Straży Miejskiej i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu.

W dniu dzisiejszym mieszkańcy DPS wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez przedstawiciela Straży Miejskiej na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, szczególnie o zmroku, a następnie przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej zabrała głos, jak dbać o zdrowie przestrzegając podstawowych zasad higieny.

 

galeria


08.03.2019 Dzień Kobiet

Młodzież ze Studia Artmuz przygotowała koncert piosenek dla naszych mieszkańców. Okazją do spotkania był obchodzony dziś Dzień Kobiet. Mieszkańcom bardzo się podobały utwory z lat ich młodości. Na koniec wszystkie panie obdarowane zostały drobnym upominkiem.

 

galeria


05.03.2019 Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet odbył się w naszym domu koncert młodzieży z OHP. Młodzież przygotowała dla naszych mieszkańców nie tylko ucztę duchową, ale i słodki poczęstunek. Spotkanie przyniosło radość zarówno młodzieży, jak i seniorom.

 

galeria


Luty 2019

28.02.2019 Wizyta harcerzy w DPS

W ostatni dzień lutego odwiedzili naszych mieszkańców harcerze z 62 Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych "Brzoza". Młodzież wraz z seniorami śpiewała harcerskie piosenki. Po koncercie harcerze dosiedli się do stolików i rozmawiali z mieszkańcami DPS o harcerstwie sprzed lat. Okazało się że niewiele się zmieniło : teraz jak i dawniej harcerze mają zbiórki, wyjeżdżają na letnie obozy, bawią się w podchody itp. Wizyta harcerzy bardzo ucieszyła naszych mieszkańców.

 

galeria


27.02.2019 Tłusty Czwartek

Zgodnie z tradycją w ostatni tydzień karnawału obchodzi się Tłusty Czwartek. W naszym Domu uroczystość ta odbyła się już w środę 27. lutego. Gośćmi specjalnymi był pan Bolo Ogorzelski i pani Elżbieta Siarkiewicz. Przy muzyce i gawędzie nasi mieszkańcy spożywali pączki, które podarował Dom Chleba. Radosny nastrój stworzony przez gości towarzyszył wszystkim cały dzień.

 

galeria


18.02.2019 Setne urodziny pani Franciszki

Niezwykłe święto- setne urodziny- obchodziła dziś mieszkanka naszego DPS- Pani Franciszka Cegła. Jest ona już siódmą osobą w historii kaliskiego Domu, która świętuje tutaj tak wspaniały jubileusz. Pani Franciszka mieszka w naszym DPS od 2017 roku. Jubilatka miała pięcioro dzieci. Obecnie doczekała się 8 wnuków, 12 prawnuków i 6 praprawnuków. Pomimo wieku nadal jest aktywna- uczestniczy w zajęciach świetlicowych i kulturalno- oświatowych. Jest często odwiedzana przez rodzinę. W dzisiejszym święcie uczestniczyli i złożyli życzenia jubilatce: prezydent Kalisza pan Krystian Kinastowski, Dyrektor MOPS pani Eugenia Jahura, Kierownik USC pani Ewa Korach, Kierownik Inspektoratu ZUS, pan Robert Sołtysiak, delegacja pracowników i mieszkańców DPS oraz najbliższa rodzina pani Franciszki.

 

galeria


12.02.2019 Dzień Babci I Dziadka w Żelazkowie

Jak co roku o tej porze członkowie Koła Emerytów i Rencistów z Żelazkowa zorganizowali Dzień Babci i Dziadka. Na tę uroczystość zaproszona została delegacja mieszkańców kaliskiego DPS. W programie znalazł się występ artystyczny seniorów z Koła Emerytów, występ kapeli oraz słodki poczęstunek. Dyrektor DPS pani Halina Szalska złożyła w imieniu swoim i naszych mieszkańców życzenia dla gospodarzy, a szczególnie wszystkim babciom i dziadkom. Wesoły wieczór był okazją do wspólnej zabawy i integracji.

 

galeria


11.02.2019 XXVII Dzień Chorego

"Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" (Mt10,8) pod takim hasłem obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego przypadający 11 lutego. W tym dniu obejmowani są modlitwą chorzy duchowo, jak i fizycznie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dla chorych, której przewodniczył Ordynariusz diecezji kaliskiej Ksiądz Biskup Edward Janiak. Ksiądz biskup przypomniał, że święto ustanowił papież Jan Paweł II na pamiątkę objawień Matki Bożej w Lourdes. Podczas Mszy św. udzielony był sakrament namaszczenia chorych. Po zakończeniu uroczystości delegacja mieszkańców DPS spotkała się z innymi uczestnikami święta na słodkim poczęstunku. Organizatorem diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej.

 


09.02.2019 Walentynki ze studentami

Na kilka dni przed świętem zakochanych odwiedziła naszych mieszkańców grupa studentek Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu. Panie przygotowały program artystyczny, na który złożyły się walentynkowe wiersze i piosenki o miłości. Miłym akcentem było upieczone własnoręcznie przez studentki pyszne ciasto, którym zostali poczęstowani mieszkańcy DPS. Niezwykłym momentem było też uczczenie setnych urodzin pani Franciszki, oraz siedemdziesiątych piątych- pani Wioletty, którym studentki wręczyły bukiety róż. Wszyscy seniorzy otrzymali w prezencie czekoladowe serduszka i okolicznościowe broszki- serca wykonane przez studentki.

 

galeria


08.02.2019 Dzień Babci i Dziadka w Rajsku

Miłą tradycją stało się świętowanie Dnia Babci i Dziadka wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Rajsku. Także i tego roku grupa mieszkańców pojechała odwiedzić uczniów z Rajska, i obejrzeć okolicznościowy program artystyczny. Było wiele wierszy i piosenek w wykonaniu młodych artystów. Program podobał się wszystkim zaproszonym gościom. Nie zabrakło także pysznego, słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców uczniów.

 

galeria


07.02.2019 "Nie dla smogu" -

- pod takim tytułem odbyła się w naszym Domu pogadanka przeprowadzona przez Sandrę Kłębokowską, uczennicę V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Sandra jest laureatką olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i posiadaną wiedzą podzieliła się dziś z mieszkańcami DPS. Na zakończenie prelekcji wzbogaconej przekazem multimedialnym licealistka rozdała słuchaczom kartki , na których w punktach zawarła wiadomości o wpływie smogu na zdrowie i jak się przed nim chronić.

 

galeria


Styczeń 2019

29.01.2019 Przegląd Piosenki i Poezji Patriotycznej

Kolejny raz grupa mieszkańców DPS miała okazję uczestniczyć w przeglądzie piosenki i poezji patriotycznej w wykonaniu dzieci ze szkół oraz przedszkoli publicznych i niepublicznych. Impreza odbyła się 29 stycznia br. w Auli UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu. Mieszkańcy z zachwytem wysłuchali piosenek i wierszy prezentowanych przez małych artystów. Jak stwierdzili na koniec poziom artystyczny był na wysokim poziomie.

 

galeria


22.01.2019 Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka był okazją do wspólnego biesiadowania mieszkańców naszego Domu. W trakcie spotkania mieszkańcy mieli okazję wysłuchać historii powstania Dnia Babci i Dziadka, a także wielu wierszy nawiązujących do tego święta. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i łez wzruszenia.

 

galeria


11.01.2019 Koncert kolęd

W dniu 11 stycznia 2019 r. dla mieszkańców DPS wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu. Uczniowie kl. 4 zaprezentowali się w tradycyjnych polskich kolędach. Licznie zgromadzeni mieszkańcy gromkimi oklaskami dziękowali za występ i stworzenie jeszcze świątecznego nastroju.

 

galeria


09.01.2019 Jasełka – Szkoła Podstawowa nr 17

9. stycznia mieszkańców naszego Domu odwiedziły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu z występem - jasełek. Wyjątkowego charakteru przedstawieniu dodał wpleciony wątek historyczny nawiązujący do 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodziliśmy 11 listopada 2018 r. Wśród charakterystycznych postaci tj. Maryja, Józef, trzej królowie czy pastuszkowie znaleźli się także: Mieszko I, księżniczką Dobrawa, biskup Jordan, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Maria Konopnicka, Papież i wielu innych znamienitych – ważnych dla narodu polskiego ludzi. Po występach mieszkańcy nie kryli zachwytu i wzruszenia dla tak wyjątkowych jasełek.

 

galeria


02.01.2019 Jasełka

W środowe przedpołudnie gościliśmy dzieci z Zespołu Szkół w Szczytnikach. Okazją do spotkania były obchodzone niedawno Święta Bożego Narodzenia. Dzieci zaprezentowały jasełka w ciekawej aranżacji i ładnych strojach, a następnie wręczyły upominki i ciasteczka przygotowane specjalnie na tę okazję. Spotkanie przyniosło wiele radości i wzruszeń zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

 

galeria


Grudzień 2018

21.12.2018 Betlejemskie światełko

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia odwiedzili nasz Dom harcerze z 62 Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych "Brzoza" oraz wiceprezydent Kalisza pan Mateusz Podsadny. Goście przynieśli naszym mieszkańcom paczki ze słodyczami zasponsorowane przez firmę "Tago" oraz światełko Betlejemskie. Ogień ten zapalny jest w Grocie Narodzenia Pańskiego i niesiony przez skautów obiega świat. W tej sztafecie światła pokoju uczestniczą także harcerze z ZHP niosąc lampiony ze światłem do szkół, szpitali, domów i urzędów.

 

galeria


19.12.2018 Wizyta w Przedszkolu nr 9

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem, odbywają się zajęcia integracyjne seniorów z przedszkolakami. Spotkanie odbywa się w Przedszkolu nr 9 na ul. Handlowej. Efektem wspólnej pracy są ozdoby, które przeznaczone są na świąteczny kiermasz. W tym roku dziadziusiowie i babcie robiły z dziećmi kartki świąteczne, łańcuchy i papierowe bombki na choinkę. By wspólna praca dobrze szła przedszkolaki zaśpiewały kilka kolęd z akompaniamentem instrumentów muzycznych.

 

galeria


18.12.2018 "Sówka dla seniora"

Miły prezent otrzymali dziś od uczniów z liceum im. M. Kopernika mieszkańcy naszego Domu. Były to filcowe małe sowy- zawieszki. Zostały one uszyte przez uczniów w ramach akcji "Sówka dla seniora". Akcja ta była częścią zajęć odbywających się podczas "Nocy w liceum" w bieżącym roku. Uczniowie odwiedzili przede wszystkim mieszkańców, którzy z powodu choroby nie opuszczają swoich pokoi. Nie zapomnieli złożyć wizyty byłej polonistce z ich liceum- pani Janinie Piotrowskiej. Licealiści przynieśli w darze mieszkańcom także słodycze i środki czystości. Dzięki odwiedzinom i własnoręcznie przygotowanym prezentom na wielu twarzach zagościł promienny uśmiech.

 

galeria


18.12.2018 Swiąteczne spotkanie z wolontariuszami

Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia umiliła dziś mieszkańcom grupa młodzieży z Klubu Wolontariusza przy Zespole Szkół Samochodowych. W programie spotkania znalazły się kolędy, poczęstunek przyniesionym przez wolontariuszy ciastem i wspólne miłe rozmowy. Była to więc dobra okazja, by seniorzy podzielili się wspomnieniami, jak dawniej obchodzono święta. Spotkanie przyniosło wiele radości nie tylko mieszkańcom naszego Domu, ale także młodzieży.

 

galeria


17.12.2018 Jasełka

Pierwsze w tym roku jasełka wystawiły w Domu Pomocy Społecznej dzieci ze Szkoły Podstawowej z Dobrzeca. Gromadka uczniów pięknie przedstawiła historię Nowonarodzonego Dzieciątka, Jego Rodziców, a także Trzech Króli i innych gości odwiedzających Swiętą Rodzinę w Betlejemskiej stajence. Uroku przedstawieniu dodawały stroje oraz pięknie grane na fletach kolędy w wykonaniu małych artystów. To bardzo nastrojowe przedstawienie spodobało się naszym seniorom i w niejednym oku błysnęła łezka wzruszenia.

 

galeria


12.12.2018 Wolontariusze z L.O. im. Kopernika w DPS

Dziś do południa odwiedziła naszych mieszkańców grupa młodzieży z Klubu Wolontariusza działającego przy liceum im. M. Kopernika w Kaliszu. Młodzież przyniosła w darze zgromadzone dzięki przedświątecznej zbiórce środki czystości przeznaczone dla seniorów zamieszkujących kaliskim DPS. Licealiści pod opieką pani Krystyny Kucińskiej- nauczyciela biologii- po przekazaniu prezentów towarzyszyli mieszkańcom w kawiarence, zabawiając ich miłą rozmową.

 

galeria


12.12.2018 Spotkanie przedświąteczne

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc z tej okazji gościliśmy dziś młodzież ze Szkoły Podstawowej w Cekowie- Kolonii. Uczniowie zaprezentowali kolędy znane i te mniej znane, wiersze okolicznościowe, a na zakończenie występu wręczyli drobne upominki przygotowane samodzielnie na zajęciach plastycznych. Zarówno występ, jak i prezenty w postaci aniołków sprawiły wiele radości naszym mieszkańcom.

 

galeria


11.12.2018 Spotkanie opłatkowe

Jak co roku, w okresie przedświątecznym, w kaliskim DPS zorganizowane zostało spotkanie opłatkowe. We wtorkowe przedpołudnie 11. grudnia licznie zgromadzeni mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz miasta Kalisza złożyli sobie życzenia świąteczne oraz noworoczne. Honorowym gościem był ks. biskup Łukasz Buzun, który zawsze swoim słowem daje nadzieję i pokrzepia serca naszych seniorów. Zaszczycili nas także swoją obecnością: Kustosz i Proboszcz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ks. Jacek Plota, Wiceprezydent Miasta Kalisza – Mateusz Podsadny, Skarbnik Miasta Kalisza – Irena Sawicka oraz wielu innych przedstawicieli jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza i zaprzyjaźnionych z naszym Domem instytucji. W trakcie spotkania wystąpiła młodzież ze Studia Wokalno-Artystycznego Piano Song i Music Store prezentując znane kolędy i pastorałki. Nie zabrakło również ciepłych rozmów, typowo świątecznego nastroju oraz potraw wigilijnych. Mieszkańcy nie kryli radości i wzruszenia z tak wyjątkowego spotkania.

 

galeria


10.12.2018 Spotkanie z przedszkolakami i wolontariuszami Fundacji Orange

W przedświątecznym nastroju spotkali się dziś mieszkańcy naszego DPS z dziećmi z Przedszkola nr 13 oraz towarzyszącymi im wolontariuszami Fundacji Orange. Dzieci pięknie wykonały kolędy, wiersze i piosenki związane z Bożym Narodzeniem. Po występie usiadły do stolików razem z seniorami i umilały im czas wspólnymi zabawami, grami stolikowymi i układankami. Miłym akcentem było też wręczenie babciom i dziadziusiom drobnych upominków i ozdób wykonanych przez dzieci. Spotkanie przyniosło wiele radości i satysfakcji zarówno naszym mieszkańcom, jak i małym "Mikołajkom".

 

galeria


05.12.2018 "Wspomnień czar"- koncert charytatywny

W dniu 5 grudnia w naszym Domu odbył się koncert charytatywny „Wspomnień Czar”. Organizatorem imprezy była p. Iwona Mikusińska z Agencji Artystycznej Wellman Music & Art. Management . Licznie zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję wysłuchać przebojów znanych polskich artystów w wykonaniu uczniów szkół Piano Song pod kierownictwem pani Anny Kowalkiewicz- Oligny oraz Music Store pod kierownictwem p. Izoldy Huchli. Młodzi artyści zaprezentowali również Bożonarodzeniowe kolędy, stwarzając nastrój świątecznego oczekiwania. Wśród przybyłych gości byli min. p. Mateusz Podsadny Wiceprezydent Miasta Kalisza, p. Karolina Pawliczak Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kalisza, p. Grażyna Mazurek Przewodnicząca Kaliskiej Rady Seniorów oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu wykonawców mieszkańcy wraz z zaproszonymi gośćmi mogli poczuć atmosferę zbliżających się świąt, włączając się do wspólnego kolędowania.

 

galeria


Listopad 2018

30.11.2018 Występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu

Kolejny raz dla mieszkańców naszego Domu wystąpił chór ze S. P. nr 9 w Kaliszu. Młodzież wraz z opiekunką panią Arletą Lis zaprezentowała cykl utworów patriotycznych z okazji 100-nej Rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

galeria


28.11.2018 Zabawa w DPS w Ślesinie

"Wszystkie barwy jesieni" - pod takim hasłem 28. listopada odbyła się zabawa integracyjna w Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Grupa naszych mieszkańców wraz z opiekunem uczestniczyła w tej imprezie, biorąc czynny udział w konkursach o tematyce jesiennej.

 

galeria


22.11.2018 Światowy Dzień Cukrzycy

Jak co roku z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, przypadającego na 14. listopada wygłoszona została dla naszych mieszkańców prelekcja. Pielęgniarka – Aldona Wawrzyniak opowiedziała ze szczegółami i przykładami - czym jest ta choroba, jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenie. Na koniec spotkania mieszkańcy uczestniczyli w dyskusji poruszając nurtujące ich pytania.

 

galeria


20.11.2018 Koncert Pieśni Patriotycznych

20. listopada mieszkańcy DPS wysłuchali koncertu przygotowanego przez młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prócz utworów patriotycznych zaprezentowane zostały również piosenki z repertuaru współczesnej muzyki rozrywkowej.

 

galeria


16.11.2018 Występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu

W dniu 16 listopada mieszkańcy naszego Domu obejrzeli występ z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu. W trakcie przedstawienia wykonane zostały utwory patriotyczne oraz prezentowane fotografie walczących żołnierzy i Józefa Piłsudskiego.

 

galeria


09.11.2018 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Mija 100 lat kiedy Polska odzyskała Niepodległość. Z tej okazji dla mieszkańców naszego Domu przygotowany został program artystyczny w trakcie którego, przypomniane zostały istotne fakty historyczne. Nie zabrakło również wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej, a osoby uczestniczące w spotkaniu otrzymały kotyliony i chorągiewki w naszych barwach narodowych.

 

galeria


07.11.2018 Koncert utworów patriotycznych

Młodzież z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu umiliła popołudnie naszym mieszkańcom koncertem przygotowanym na 100 -tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Repertuar prócz pieśni patriotycznych zawierał także utwory bardziej współczesne nawiązujące do wolności.

 

galeria


07.11.2018 Z wizytą w Książnicy Pedagogiczne w Kaliszu

7 listopada grupa naszych mieszkańców pojechała do Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu obejrzeć wystawę „Przyroda i nie tylko…” – artystyczny świat Bożeny Wlaźlak. Głównym tematem prac artystki jest przyroda , z którą związana jest ona od zawsze. Mieszkańcy DPS mogli podziwiać prace w różnych technikach plastycznych np.: malowanie ptaków na gęsich piórach, malowanie na liściach platana i klonu, malowanie na płótnie, haft krzyżykowy , haft koralikowy i wiele innych. Wystawa wzbudziła wielki podziw i uznanie naszych podopiecznych. Mieszkańcy mieli okazję zwiedzić również pomieszczenie „pamięci przedmiotów” PRL –u oraz odtworzoną pracownię Władysława Kościelnika przeniesioną do biblioteki w oryginalnym kształcie. Znajduje się tam jego biurko, krzesło, pamiątki oraz bardzo bogaty księgozbiór. Na koniec wizyty podopieczni zatrzymali się przy wystawce książek nawiązujących do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

galeria


06.11.2018 Koncert pana Wiesława Pyzalskiego

Kolejny raz mieszkańców naszego Domu odwiedził pan Wiesław Pyzalski - artysta, muzyk, absolwent Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego w Kielcach; Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie. Tym razem artysta zaprezentował się w koncercie „Ojczyzno Ma”, który uświadomić miał związek kultury muzycznej z historią naszego narodu oraz pogłębić uczucia miłości do ojczyzny płynące z dumnych słów i melodii pieśni patriotycznych.

 

galeria


Październik 2018

20-21.10.2018 Warsztaty Inteligencji Emocjonalnej

W dniach 20 i 21 października w naszym Domu odbyły się Warsztaty Inteligencji Emocjonalnej organizowane przez Panią Kamę Kowalewską. Celem spotkań z mieszkańcami DPS było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na osoby starsze, na ich potrzeby, pragnienia oraz poznanie emocji towarzyszących osobom potrzebującym opieki.

 

galeria


17.10.2018 "Bezpieczny senior" w DPS

W dniu 17.10.2018 r. w ramach Akademii Seniora odbyła się prelekcja pod hasłem: „Bezpieczny Senior”. Prelekcję przygotowali i wygłosili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu (ul. Kordeckiego) z Wydziału Prewencji: aspirant Roman Stasiak oraz P. Cichy, M. Tomczyk, K. Wichłacz i E. Zborowska. W trakcie spotkanie poruszony został temat oszustw metodą „na wnuczka” oraz seniorów- kierowców. Nasi mieszkańcy utrwalili sobie reguły postępowania w sytuacjach, kiedy ktoś próbuje wyłudzić od nich pieniądze, natomiast osoby posiadające auta zostały uwrażliwione na obiektywną ocenę ich stanu psychofizycznego i gotowości do aktywnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Tak więc czujność i zdrowy rozsądek to podstawa w różnych sytuacjach życiowych, w których może się znaleźć każdy z nas, także senior.

 

galeria


11.10.2018 Z wizytą u emerytów w Żelazkowie

Na zaproszenie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów do Żelazkowa wybrała się grupa naszych mieszkańców. Odbywała się tam coroczna impreza- tzw. "Pyrczok". Członkowie Związku aktywnie działają w tamtejszej gminie, więc zakończenie wykopków nie mogło się odbyć bez zabawy. Była więc część artystyczna, tańce i oczywiście poczęstunek. Spotkanie było także okazją do integracji między seniorami z Kalisza i Żelazkowa.

 

galeria


10.10.2018 Dzień Seniora w kaliskim DPS

Z okazji Dnia Seniora została zorganizowana dla naszych mieszkańców zabawa taneczna. Gościem specjalnym, jako wodzirej, był pan Bolo Ogorzelski, który nie tylko zabawiał żartami publiczność, ale także przyniósł w prezencie kilkadziesiąt egzemplarzy gazety "Społeczni.pl". Czasopismo, w którym m.in. zamieszczono reportaż z poprzedniej imprezy w DPS- "Na ludowa nutę". Nic dziwnego więc, że wszyscy zagłębili się w lekturze i dopiero potem ruszyli do tańca. W miłej i słodkiej atmosferze minęło to październikowe roztańczone przedpołudnie.

 

galeria


Wrzesień 2018

28.09.2018 Turniej warcabowy

Pod koniec września grupa mieszkańców naszego Domu uczestniczyła w VIII turnieju warcabowym w DPS w Psarach. Uczestnicy naszej placówki dostali się do półfinału, ale nie zajęli pucharowych miejsc. Zabawa i rywalizacja sportowa była doskonała.

 

galeria


26.09.2018 I Senioriada kaliska

Na terenie naszego Domu odbył się piknik w ramach pierwszej kaliskiej „Senioriady”. Kilkudniowe święto seniorów naszego grodu rozpoczęło się w środę 26.września pod kaliskim Ratuszem od przekazania kluczy do bram miasta na ręce Przewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów Grażyny Mazurek. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy przemaszerowali barwnym korowodem do naszego Domu Pomocy Społecznej, gdzie zabawę taneczną poprowadziła 82- letnia DJ Wika- nasz gość specjalny.

 

galeria


19.09.2018 Rzetnia- Piknik country

Wyjazd do zaprzyjaźnionego DPS w Rzetni sprawił, że nasi mieszkańcy poczuli się jak na Dzikim Zachodzie. Stało się to za sprawą ciekawej imprezy zorganizowanej przez gospodarzy w kowbojsko- indiańskim klimacie, a zwłaszcza przez stroje uczestników zabawy oraz dekoracje rodem z Dzikiego Zachodu. Nastrój dopełniały dźwięki muzyki country i indiańskie tańce.

 

galeria


14.09.2018 Kochłowy- "Piękna niepodległa"

W jeden z wrześniowych dni grupa mieszkańców naszego Domu wybrała się na zabawę integracyjną do DPS w Kochłowach. Zabawa taneczna w tamtejszym Domu połączona była z tematyką patriotyczną. Mieszkańcy mieli także możliwość obejrzenia regionalnych strojów oraz wspólnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych z różnych okresów historycznych.

 

galeria


11.09.2018

11 września na terenie naszego Domu, po raz trzeci, odbył się piknik pod hasłem: „Na ludową nutę w niepodległej Polsce”. Tym razem ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania niepodległości elementy folkloru zostały połączone z patriotyzmem i naszą dumą z odzyskania niepodległości. Z zaproszonych gości przybyli: Wiceprezydent Miasta Kalisza – Tomasz Rogoziński, Grażyna Mazurek –Przewodniczącej Kaliskiej Rady Seniorów, Krystyna Robak – Prezes Zarządu UTW, Mirosława Kolańczyk- Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Kaliszu oraz kierownicy jednostek organizacyjnych miasta Kalisza. Nie zabrakło również, zaprzyjaźnionych z naszą placówką przedstawicieli jednostek samorządowych: Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, ŠDPS „Tulipan” oraz Koło Emerytów i Rencistów z Żelazkowa. Jak na zabawę ludową przystało nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych. Dla mieszkańców DPS i gości wystąpiły zespół „Piwoniczanki” –obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia istnienia, oraz zespół „Stawiszynianki”. Tańcom i radości nie było końca. Nie obyło się także bez biesiadnych potraw na stołach. W przerwach odbyły się quizy wiedzy o Polsce oraz o folklorze.

 

galeria


07.09.2018 Zabawa w Kotlinie

W dniu 07.09 grupa naszych mieszkańców uczestniczyła w uroczystości 70-lecia Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie. Było mnóstwo atrakcji: występy dzieci i młodzieży z MDK, przedstawienie o powstaniu Kotlina bajkowo przygotowane przez mieszkańców DPS, konkursy i zabawy oraz smaczne jedzenie i zabawa taneczna. Wszyscy w cudownych nastrojach wrócili do domu.

 

galeria


Zbiórka makulatury

Nasz Dom już po raz kolejny włączył się w akcję zbierania makulatury na budowę studni w Sudanie. Mieszkańcy zebrali ok. 100 kg makulatury, która została odwieziona i wrzucona do kontenera stojącego przy kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Kaliszu.

 

galeria


Narodowe Czytanie " Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

Kaliski Dom Pomocy Społecznej po raz siódmy włączył się do Narodowego Czytania. Tego roku lekturą wybraną przez polaków było „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Jak w poprzednich latach honorowy patronat nad tą imprezą objął Prezydenta Polski – Andrzeja Dudy. Mieszkańcy naszego Domu wysłuchali fragmentów powieści , a następnie obejrzeli film „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona. Na koniec spotkania podopieczni otrzymali bileciki z odbitą pieczęcią okolicznościową, którą otrzymaliśmy od Prezydenta naszego kraju.

 

galeria


05.09.2018

Piątego września po raz kolejny nasi mieszkańcy uczestniczyli w Integracji w Odolanowie. Wspólna zabawa zorganizowana przez Gminno-Miejskie Centrum Pomocy "Wiara , Nadzieja, Miłość" była jak zawsze udana, a możliwość spotkania znajomych i przyjaciół z innych Domów bardzo radosna.

 

galeria


Lipiec 2018

26.07.2018 Letni koncert

Miłą niespodziankę sprawiły mieszkańcom DPS dzieci i młodzież ze Studia ArtMuz organizując koncert pod gołym niebem. Mieszkańcy siedząc w cieniu rozłożystej wierzby, popijając soczek, słuchali piosenek w wykonaniu młodych gości. Wielką przyjemność sprawiły znane melodie, ale także utwory mniej znane i angielskojęzyczne. Pani Iwona- instruktorka obiecała, że wraz uzdolnioną młodzieżą odwiedzi nasz Dom raz jeszcze tego lata.

 

galeria


25.07.2018

Jak co roku, bardzo radosnym wydarzeniem w naszym Domu było wspólne wyjście na lody. W dniu 25.07.2018 duża grupa mieszkańców wraz z wolontariuszami m.in. Radnym miasta Kalisza Dariuszem Grodzińskim i prezesem fundacji „Piąta Pora Roku’’ Wojciechem Wysoglądem, oraz pracownikami, z uśmiechem przeszła przez park, rozkoszując się zielenią, a następnie małym fragmentem naszego miasta. W trakcie spaceru zwiedziliśmy Bazylikę Šw. Józefa oraz byliśmy pod pomnik Papieża Jana Pawła II gdzie ksiądz opowiedział nam historię cudownego obrazu. Następnym przystankiem była Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w której mieszkańcy obejrzeli aktualną wystawę. Ostatnim punktem spceru był odpoczynek i lody przy fontannie „Noce i Dnie” . Mieszkańcy zadowoleni z wycieczki szczęśliwi wrócili do DPSu. Dziękujemy wolontariuszom, którzy odpowiedzieli na nasz apel na fb i umożliwili niepełnosprawnym mieszkańcom uczestniczyć w spacerze.

 

galeria


13.07.2018 Bezpieczny senior

W piątkowe przedpołudnie po raz kolejny odbył się w ramach Akademii Seniora wykład o bezpieczeństwie seniorów. Z mieszkańcami naszego Domu spotkali się dzielnicowi – Karol Tomczak i Tomasz Wesołowski. Policjanci ostrzegali podopiecznych przed oszustami, którzy mogą chcieć wyłudzić od nich pieniądze lub inne dobra materialne. Omówione zostało również bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym. Mieszkańcy mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami jak i zadać pytania nurtujących ich zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

 

galeria


Czerwiec 2018

28.06.2018 Piknik w ogrodzie różanym w Marszałkach

28. czerwca odbył się Piknik w ogrodzie różanym w Marszałkach. Mieszkańcy naszego Domu bawili się na nim wspaniale. Były wspólne tańce, wesołe rozmowy, dużo radości, a także pyszne jedzenie. Były również liczne konkursy, w tym konkurs na piosenkę żołnierską w którym uczestniczyliśmy.

 

galeria


27.06.2018 Wianki w Skęczniewie

W dniu 27.06 mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w wiankach w DPS w Skęczniewie. Na imprezie było mnóstwo atrakcji, a radości, tańcom i sympatycznym rozmowom nie było końca. Uczestniczyliśmy w konkursie na najładniejszy wianek i to nasz wianek zdobył I miejsce. Był również konkurs na strój kwiatowy i w tym konkursie również zachwycaliśmy zebranych piękną suknią prezentowaną przez Panią Reginę. Braliśmy także udział w konkursie malarskim. Już czekamy na kolejne wianki...niestety to dopiero za rok.

 

galeria


26.06.2018 Wizyta w przedszkolu

W dniu 26.czerwca mieszkańcy naszego Domu po raz kolejny gościli w zaprzyjaźnionym Przedszkolu nr 9 w Kaliszu. Jak zwykle dzieci i wychowawcy przygotowali piękne przedstawienie, pełne barwnych strojów, ślicznych wierszyków i wesołych piosenek. Mieszkańcy dostali również laurki własnoręcznie przygotowane przez przedszkolaków. W miłej i rodzinnej atmosferze upłynął nam czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

galeria


13.06.2018 Jubileusz 30-lecia Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu w dniu 13.06 świętowali jubileusz 30-lecia placówki. Życzenia z tej okazji złożył personelowi oraz wszystkim podopiecznym Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza, który objął imprezę honorowym patronatem. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Sanktuarium Šwiętego Józefa w Kaliszu odprawiona przez Ks. Biskupa łukasza Buzuna.. Następnie pracownicy i mieszkańcy DPS-u oraz zaproszeni goście spotkali się w Auli Collegium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zebranych powitała Halina Szalska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Po oficjalnych przemówieniach i życzeniach zaprezentowali się artyści: chór „Kopernik” oraz Marzena Ugorna. Dalsza część uroczystości odbyła się w siedzibie DPS-u przy ul. Winiarskiej. Nie zabrakło wspólnego biesiadowania i zabawy przy muzyce. Wystąpili: zespół muzyczno-wokalny „Agnus Dei”, młodzież ze Studia ArtMuz, Henryk Orczykowski, młodzież ze Szkoły w Stawiszynie, odbył się także pokaz kick-boxingu w wykonaniu zawodników Klubu Sportowego ZIĘTEK Team.

 

galeria


Maj 2018

25.05.2018 Dzień Matki

25 maja w przededniu Dnia Matki w stołówce DPS wystąpił chór z Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. Panie zaprezentowały liczne utwory biesiadne, w których nie zabrakło także piosenek o matce. Mieszkańcy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania, a po występie był czas na rozmowy i słodki poczęstunek.

 

galeria


18.05.2018 XIII Šwięto Konwalii w Psarach

Jak co roku kilkuosobowa grupa mieszkańców naszego Domu wzięła udział w Šwięcie Konwalii - zabawie organizowanej przez DPS w Psarach. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy. Oprócz tego, miała odbyć się zabawa taneczna. Jednak ze względu na nagłą zmianę pogody – ulewnego deszczu - do tego nie doszło . Mieszkańcy nie do końca zadowoleni wrócili do domu.

 

galeria


Kwiecień 2018

30.04.2018 Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na kilka dni przed Narodowym Šwiętem uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybyła do nas grupa uczniów ze szkoły Podstawowej w Skarszewie. Młodzież zaprezentowała montaż słowno- muzyczny przybliżający fakty i klimat tamtych czasów (1791 r.) Przez cały program przewijała się pieśń "Witaj majowa jutrzenko", którą podchwytywali też widzowie. Miłym akcentem były biało- czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów przypięte do ubrań naszych mieszkańców.

 

galeria


26.04.2018 Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi więc także w naszym Domu zostało zorganizowane spotkanie, którego celem było uwrażliwienie na sprawy środowiska naturalnego i ochrony przyrody. Gościem specjalnym była pani leśnik Joanna Zalejska- Niczyporuk, na co dzień pracująca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Pani Joanna wyświetliła prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie z okazji Dnia Ziemi, a później film przyrodniczy pt."Pełzająca mądrość" o polskich gadach. Na koniec były zagadki przyrodnicze. Dzięki spotkaniu wszyscy mogli sobie przypomnieć i uświadomić, że wszyscy są odpowiedzialni za naszą planetę i każdy- w miarę możliwości- może ją chronić choćby przez mniejsze zużywanie energii elektrycznej czy wody oszczędzając tym samym zasoby naturalne Ziemi.

 

galeria


18.04.2018 Dzień węgierski

Tym razem z cyklu "Nasi sąsiedzi" obchodziliśmy Dzień węgierski. Mieszkańcy obejrzeli prezentację multimedialną z najważniejszymi wiadomości o kraju naszych bratanków oraz zdjęcia najpiękniejszych zakątków Węgier. Druga prezentacja zapraszała do wirtualnego zwiedzania węgierskiej wsi- skansenu Holloko. Okazało się, że życie i tradycje mieszkańców nie odbiegają wiele od polskich zwyczajów. Uwieńczeniem spotkania była degustacja węgierskiej zupy gulaszowej- oczywiście z dodatkiem papryki: świeżej i przyprawy. Klimatu dopełniała muzyka- dźwięki czardasza i cygańskiej kapeli.

 

galeria


11.04.2018 Z wizytą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu

Początek kwietnia związany jest z rocznicą śmierci wielkiego papieża Polaka- świętego Jana Pawła II. Z tej okazji została zorganizowana wycieczka do kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego, by zwiedzić wystawę portretów Jana Pawła II oraz obejrzeć pokój, w którym przebywał papież w czasie swej pielgrzymki do Kalisza w 1997 roku. Grupę naszych mieszkańców oprowadzał jeden z kleryków opowiadając wiele ciekawych historii związanych z seminarium, studiami teologicznymi i oczywiście z samym papieżem. Duże wrażenie na mieszkańcach zrobiły podobizny św. Jana Pawła II autorstwa pani Karoliny Szyman- Piórkowskiej. Wykonała je ona na podstawie fotografii Grzegorza Gałązki. Wizycie naszych mieszkańców towarzyszyła też wspólna modlitwa z klerykami w seminaryjnej kaplicy oraz poczęstunek.

 

galeria


10.04.2018 Wiosenne spotkanie

Po zimie nadeszły już piękne, słonecznie dni, więc z tej okazji zostało zorganizowane spotkanie, aby uczcić nadejście wiosny. Gościem spotkania była pani Elżbieta Siarkiewicz, która prowadziła gawędę o budzącej się do życia przyrodzie, tradycjach związanych z wiosną, Wielkanocą, i wielu innych interesujących sprawach. Opowieści przeplatane były muzyką- utworami klasycznymi, jak i piosenkami, do których pani Ela akompaniowała na pianinie. Do programu włączyły się też panie terapeutki, które czytały wiersze przygotowane w formie listów od wiosny. Spotkaniu towarzyszyła mini- wystawa haftów o tematyce kwiatowej wykonanych przez panią Siarkiewicz.

 

galeria


Marzec 2018

28.03.2018

W dniu 28 marca odbyło się spotkanie wielkanocne mieszkańców z Panią dyrektor i kierownikami działów. Na początku Pani dyrektor złożyła zgromadzonym życzenia z okazji nadchodzących Šwiąt Wielkiejnocy. Następnie wszyscy mogli wysłuchać i obejrzeć prezentację multimedialną przypominające już zapomniane i nadal obowiązujące tradycje Wielkiego Tygodnia. Ostatnim punktem programu był poczęstunek przygotowany dla mieszkańców przez dział socjalno-terapeutyczne. Spotkanie odbyło się w życzliwej i przyjaznej atmosferze.

W godzinach popołudniowych odbyło się także spotkanie z kółkiem misyjnym z Parafii Šw. Józefa, które we wspólnej modlitwie wprowadziło mieszkańców w nastrój świąteczny.

 

galeria


22.03.2018

W dniu 22.03 odwiedziła nas młodzież ze Szkoły w Żelazkowie. Młodzi artyści zaprezentowali się w repertuarze Anny Jantar, Karin Stanek, Zdzisławy Sośnickiej i innych polskich, lubianych artystów. Na zakończenie nasi mieszkańcy mogli stoczyć rozgrywki warcabowe z uczniami. Poranek upłynął jak zawsze miło.

 

galeria


16.03.2018

W dniu 16.03 przyszli do nas mili goście z Ochotniczego Hufca Pracy. Dziewczęta przygotowały koncert piosenek współczesnych wykonawców, który zachwycał melodyjnością i energią. Młodzież została przygotowana do występu przez Panią Iwonę Woźniak i Panią Kingę Karolak. W trakcie spotkania mieszkańcy zostali także poczęstowani ciasteczkami przywiezionymi przez naszych gości. Poranek upłynął wszystkim w ciepłej i miłej atmosferze.

 

galeria


DZIEŃ FRANCUSKI

Francja to kolejny kraj w Europie, któremu poświęcone zostało spotkanie z cyklu Nasi Sąsiedzi. Na wstępie mieszkańcy wysłuchali istotnych informacji na temat Francji, a następnie obejrzeli krótki film o najpiękniejszych zabytkach tego kraju. Całej imprezie towarzyszyła muzyka francuska, w ubranej w kolory Francji kawiarni, a gwoździem programu były naleśniki - crepes suzette .

 

galeria


08.03.2018

W dniu 8. marca w naszym Domu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji mieszkańcy mogli posłuchać poezji i piosenek na temat kobiet , dam, bab i pań oraz miło porozmawiać przy słodkim poczęstunku.

 

galeria


08.03.2018

Z okazji Dnia Kobiet w naszym Domu wystąpił zespół Piwoniczanki. Panie zaprezentowały się w ludowo-biesiadnym repertuarze przy akompaniamencie akordeonu, bębna i klarnetu. Wielokrotne bisy i wspólne śpiew sprawiły, że poranek był nadzwyczaj radosny. Na koniec był czas na miłe rozmowy przy słodkim poczęstunku.

 

galeria


05.03.2018

W dniu 05.03. br odbyły się w Domu Pomocy Społecznej warsztaty z decoupage, przeprowadzone przez Panią Magdalenę Decker. Grupa mieszkańców ozdobiła wielkanocne jajka. Wykonane ozdoby ozdobią wnętrza naszego Domu.

 

galeria


05.03.2018

W dniu 5. marca z wizytą duszpasterską przybył do nas biskup Łukasz Buzun. Spotkanie rozpoczęło się od słowa skierowanego do mieszkańców zgromadzonych w kaplicy i przed telewizorami. Następnie biskup spotkał się z mieszkańcami w pokojach błogosławiąc i rozmawiając z chorymi. Na koniec spotkał się z radą mieszkańców i pracownikami. Spotkanie zakończyło się Błogosławieństwem Bożym.

 

galeria


starsze >>>